Akcesoria dachowe

Dach wieńczy dzieło, warto więc urozmaicić go ciekawą ozdobą!

Dach wieńczy dzieło, warto więc urozmaicić go ciekawą ozdobą!

Spójrzmy na dach inaczej. Spójrzmy szerzej. Spójrzmy nie tylko przez pryzmat funkcjonalności, ale i estetyki. Dach to znacznie więcej niż tylko pokrycie. Nadaje charakter budowli, przykuwa uwagę i zdobi.

MANUFAKTUR - elementy ozdobne kalenicy i ceramiczne akcesoria dachowe oferowane przez firmę CREATON
MANUFAKTUR – elementy ozdobne kalenicy i ceramiczne akcesoria dachowe oferowane przez firmę CREATON

To taka przysłowiowa „kropka nad i” domu. Warto więc przyjrzeć się trendom obowiązującym w dekarstwie. Dom to nasza wizytówka i swoisty autograf. To jak mieszkamy, mówi o nas bardzo dużo. Pamiętać jednak należy, że dach nie jest na chwilę, a na lata, więc wyboru należy dokonać świadomie i po głębokim zastanowieniu. Już sam dach pokryty piękną ceramiczną dachówką jest nie lada ozdobą i dziełem samym w sobie, ale można go jeszcze dodatkowo urozmaicić i dodać tak zwany „pazur”. Mowa o ozdobach dachowych, czyli wszelakich figurkach, nasadkach nakalenicowych czy szczytowych płytkach reliefowych. Istnieje mnóstwo motywów i ornamentów, a także ozdobnych dachówek, które wykonane są z mistrzowską precyzją i artyzmem. Dzięki tym glinianym cudeńkom wzbogacimy dodatkowo nasz dach i nadamy mu niepowtarzalny charakter.

Dach wieńczy dzieło, warto więc urozmaicić go ciekawą ozdobą!

Do wyboru, do koloru …

Producenci ozdób dachowych prześcigają się w pomysłach na kolor, czy kształt swojego produktu. I bardzo dobrze, bo mamy w czym wybierać. Produkt ten nie tylko musi być znakomity gatunkowo, solidnie wykonany, trwały, ale jako że jest ozdobą, musi mieć klasę i styl. Dlatego decydując się na zakup, powinniśmy dobrze się zastanowić. Podobnie jak dachówki ceramiczne, tak i ozdoby mają solidną tradycję. Ich historia sięga VI wieku naszej ery. Już wówczas w Chinach te gliniane ozdoby urozmaicały dachy. Miały jednak wtedy trochę inne znaczenie niż dziś. Przypisywano im właściwości magiczne, miały chronić domostwa i zabezpieczać je przed demonami. Funkcja ozdobna nie była pierwszoplanowa. – Dziś jest rzecz jasna odwrotnie. Wybierając wzór, nie ograniczamy się do myślenia o funkcji magicznej danej figury, a skupiamy się na jej estetyce. Kupujemy to co nam się zwyczajnie podoba – opowiada Marek Podeszwa, Doradca Techniczny Braas, marek patronujących programowi Superdekarz. Ceramiczne ozdoby dachowe zwieńczają fantazyjnie dach i zdecydowanie należą do tradycji dachów ceramicznych. Najbardziej popularne są różnorakie figurki zwierząt – koguty, lisy, koty, konie, gołębie, myszołowy, sowy. Można jednak także znaleźć zabawną figurkę ludzką – lunatyka. Są produkowane z wysokiej jakości gliny. – Warto wiedzieć, że to produkty robione ręcznie. Bardzo precyzyjne i jedyne w swoim rodzaju, dlatego niewątpliwie korzystnie wpływają na wizerunek naszego dachu – dodaje Marek Podeszwa. Mimo, że żyjemy w XXI wieku, to i tak wiele osób przypisuje się im także szczególne, magiczne znaczenie. Sporo osób wierzy, iż chronią dom i przynoszą szczęście domownikom.

Ozdoby dachowe znajdujące się w ofercie firmy Roben
Ozdoby dachowe znajdujące się w ofercie firmy Roben

Ozdoby dachowe mówią o nas

Dzięki ozdobom dachowym możemy uzyskać wyjątkowy charakter domu. W zależności od jego ogólnej stylistyki, a także naszych osobistych preferencji, mogą pojawić się na dachu przeróżne elementy. Ich dobór to kwestia indywidualna. Można je dobrać w taki sposób, aby odzwierciedlały cechy mieszkańców. Za przykład posłużyć tu może czarny kot, sugerujący tajemniczość i nieodgadniony charakter gospodarzy. Może też wyrażać ich szczególną sympatię do kotów. Z kolei kogut kojarzony jest z porankiem i słońcem, ale i z czujnością, a koń zazwyczaj symbolizuje energię, wytrzymałość i poczucie bezpieczeństwa.

Ozdoby dachowe znajdujące się w ofercie firmy Tondach
Ozdoby dachowe znajdujące się w ofercie firmy Tondach

Ozdoby dachowe mają kilkusetletnią tradycję. Od zawsze przypisuje się im szczególne znaczenie. Mają chronić mieszkańców i przynosić im szczęście. Aby figurki mogły zdobić nasz dach przez długie lata, muszą być wytworzone z gliny o bardzo dobrych parametrach oraz być w całości wykonane ręcznie. Z kolei z kwestii estetycznych, by nie otrzeć się o kicz, warto zwrócić uwagę na to w jaki sposób są malowane. – Dobrze, gdy każda figurka jest pomalowana w taki sposób, aby imitowała prawdziwe ubarwienie zwierząt czy ubranie np. lunatyka. Warstwa angoby (szlachetnej glinki barwiącej) zwiększa odporność ceramiki na czynniki atmosferyczne. Ozdoby dachowe powinny być także dostarczane wraz z akcesoriami umożliwiającymi ich zamocowanie na kalenicy dachu – tłumaczy Marek Podeszwa. Ozdoby dachowe to nie tylko figurki zwierząt, lunatyka czy kominiarza. To także chorągiewki, wimple, szpice czy wodorzygacze, które mogą być zamontowane na dachu w celu jego urozmaicenia.

Ozdoby dachowe znajdujące sie w ofercie firmy Bogen
Ozdoby dachowe znajdujące sie w ofercie firmy Bogen

Inne zdobienia dachu

Ozdobą dachu są także bez wątpienia okna. Planując dom z poddaszem użytkowym, warto przemyśleć tę kwestię. Możemy zdecydować się na standardowe okna połaciowe, ale też i pokusić o lukarny lub wole oko. Lukarna to pionowe okno, obudowane daszkiem i połączone z płaszczyzną połaci dachowej. Mają długą, architektoniczną tradycję. Po raz pierwszy spotykamy się z nimi we francuskim gotyku. – Dobór lukarny to kwestia indywidualna. Należy je bez wątpienia dobrać do stylu dachu. Najlepiej sprawdzają się na dachach o większym nachyleniu, nie ograniczają wtedy dopływu światła do pomieszczeń – wyjaśnia Marek Podeszwa. Lukarna to konstrukcja wieloelementowa. W jej skład wchodzi ścianka frontowa, gdzie umieszcza się okno oraz ścianki boczne, osłonowe. Na tej konstrukcji umieszcza się daszek, który pokrywa się tą samą dachówką, co cały dach. Lukarny można ocieplić, poprzez zastosowanie folii paroizolacyjnych i wełny mineralnej. Wole oko to specyficzny i niełatwy do wykonania typ lukarny, jednak ze względu na swoje niezaprzeczalne piękno ma wielu zwolenników. Jego konstrukcja wymaga stosowania się do ściśle określonych zasad i norm, a także wyjątkowej dokładności. – Utrudnieniem dla wykonawców jest tu na pewno brak dokładnych wytycznych i zaleceń, ze strony projektantów. Dlatego tak wielu cieśli, budując konstrukcje wolego oka, popełnia błędy, a bez dokładnie przygotowanego podkładu nie da się fachowo ułożyć pokrycia – dodaje Marek Podeszwa. Specyfika wolego oka wymaga odpowiedniego materiału uwzględniającego jego kształt. W tej chwili najczęściej stosuje się tu dachówkę karpiówkę, ale i gonty ceramiczne, drewniane, łupek czy dachówkę zakładkową.

Ozdoby dachowe znajdujące sie w ofercie firmy Braas
Ozdoby dachowe znajdujące sie w ofercie firmy Braas

Modny dach, czyli jaki?

Ciężko mówić o modzie w przypadku czegoś, co ma służyć długie lata. A taka rola dachu. Jedyne co nie wychodzi nigdy z mody to klasyka. – O modzie na jakieś dachy czy trendach raczej nie można mówić. Można jednak stwierdzić ogólnikowo, że modne są dachy strome, a nie płaskie. Sposoby układania dachówek tradycyjne, bez wzorów. Najczęściej wybierane kolory to ceglasty, brązowy, antracytowy i czarny. Zielone, niebieskie, pomarańczowe, czy przebarwiane są mało popularne – mówi Miłosz Lipiński, z Biura Projektowego M&L Lipińscy. – Obserwując wybory naszych klientów, mogę stwierdzić, że nadmierna nowoczesność się nie podoba. Wybierają raczej klasyczne wzory dachówek, ale rzadko karpiówkę – wylicza Miłosz Lipiński. Warto więc może zdecydować się na takie rozwiązanie, a przynajmniej je rozważyć. Przyglądając się modelowi, zastanowić, czy na pewno będzie na tyle uniwersalny, że będzie podobał się nam za kilka lat. Wybierając dodatki w postaci ozdób dachowych, zdecydować się na takie wzory, które lubimy i wiemy, że za szybko się nie znudzą. No chyba, że lubimy zmiany na tyle, że co jakiś czas, naszego domu będzie strzec, coraz to inna ceramiczna postać.

Magdalena Piprek

5/5 - (2 głosów)

Data publikacji: 6 grudnia, 2012

5/5 - (2 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły