Dach zielony – czy warto?
Jedna z najnowszych tendencji w budownictwie zakłada tworzenie na szczycie budynku zielonych, naturalnych obszarów obsadzonych roślinnością. Moda ta zyskuje coraz większą popularność szczególnie na terenach miejskich. Gdzie można ją stosować i czy warto w taki sposób wykończyć strop na własnym domu?
Co to jest zielony dach?
Zielone dachy to najnowszy trend w budownictwie zarówno publicznym, jak i prywatnym. Stawia on na pełne wykorzystanie przestrzeni miejskiej. W taki sposób określa siępokrycie budynku, na którym zamiast typowych dachówek, blachy czy innych materiałów wykorzystywanych tradycyjnie do izolacji powierzchni dachowych, zastosowano rośliny. Takie ekologiczne stropodachy mogą mieć formę zarówno tradycyjnych zielonych dywanów położonych w zastępstwie klasycznych pokryć lub pełnić rolę prawdziwych ogrodów, których zdecydowanie brak w centrach miast.
Ciekawostką jest fakt, że położone w miastach nieruchomości posiadające zielone dachy są bardzo rozchwytywanym towarem, a ich cena zazwyczaj jest wyższa o około 30% od innych tradycyjnych budynków (źródło: http://www.muratorplus.pl/technika/dachy/ogrod-na-dachu-budowa-ogrodu-na-dachu-plaskim_70790.html).
Zalety ekologicznych pokryć
Zielone dachy to z pewnością niezwykle interesujący trend w przestrzeni miejskiej. Z jednej strony daje on poczucie posiadania własnego kawałka ziemi, z drugiej strony taki ogród doskonale prezentuje się na szczycie każdego budynku. Płaski strop, na którym zorganizowano zieleniec, będzie wyjątkowym miejscem wypoczynku dla wszystkich mieszkańców oraz wspaniałą, dodatkową przestrzenią do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.
Ten rodzaj wykończenia powierzchni szczytowej na budynku ma także duże walory proekologiczne. Tak zaprojektowane dachy przyczyniają się do czystszego powietrza w miastach poprzez wyłapywanie pyłów oraz wymianę dwutlenku węgla na tlen. Niewątpliwie mają także swój wkład w tworzenie szczególnego mikroklimatu oraz łagodzą zanieczyszczoną wielkomiejską atmosferę.
Projektowanie zielonych dachów ma także niezwykle praktyczny wymiar – mianowicie stropy obłożone zielenią gwarantują dodatkową ochronę termiczną, dzięki czemu zimą nie ucieka przez nie ciepło, a latem natomiast doskonale utrzymują w budynku przyjemny chłód. Dzięki wysoko chłonnej geowłókninie zastosowanej pod roślinność ekstensywną znacznie zmniejsza się także spływ wód deszczowych. Ciekawostką jest, że utrzymanie typowych ekstensywnych zielonych dachów generuje niskie koszty pielęgnacji, ponieważ wykorzystują one rośliny, które doskonale radzą sobie w ekstremalnych warunkach i potrafią przeżyć zarówno suszę jak i siarczyste mrozy.
Więcej o systemach dachów zielonych można przeczytać na stronie www.greenflor.pl, na której w skrupulatny sposób opisane są metodologia oraz zalety takich rozwiązań.
Obecnie coraz częściej spotyka się obiekty z zielonymi ogrodami na dachach. I to nie tylko budynki użyteczności publicznej, ale również budownictwo mieszkalne. To nie tylko doskonałe miejsce dla relaksu i wypoczynku, ale również świetny sposób na walkę z zanieczyszczeniami atmosfery, zwłaszcza w dużych miastach. Pomimo wyższych kosztów inwestycyjnych wynikających z tego tytułu, niewątpliwie warto zastanowić się nad realizacją takiego rozwiązania.
Zdawałam sobię sprawę,ze cena domów z zielonym dachem jest wyższa.Nie wiedziałam,że aż o 30%.Podoba mi się taki dach,pięknie wygląda tylko nie wiem czy poradziłabym sobie z pielęgnacją takiego dachu.Przecież to wizytówka domu,musiałby wyglądac idealnie.
Wygląda przepięknie 🙂 Na pewno warto także pamiętać o istotnym elemencie, jakim jest izolacja dachu zielonego.
Zielony dach to świetne rozwiązanie, pięknie wygląda. Jak kiedyś się dorobię własnego domu to napewno się zdecyduje.