Pokrycia dachowe

Dachowe hity – tryumf klasycznej formy i modnych odcieni czerni

Badanie „Pod pewnym dachem 2019”, przeprowadzone przez portal SUPERDEKARZ.PL na przełomie 2019/2020, pomogło wyłonić modele dachówek ceramicznych i betonowych, które najczęściej wymieniali zarówno inwestorzy, jak i dekarze. Wyraźnie widać, że dachowe „evergreeny” nadal nie wychodzą z mody, mimo rosnącej popularności nowych modeli. Przyjrzyjmy się 6 najpopularniejszym modelom dachówek wymienionym przez naszych ankietowanych.

Dachówki ceramiczne

Rodzina dachówek Braas Rubin (13V i 9V) – to sztandarowe produkty marki Braas, cieszące się od lat wysoką renomą zarówno wśród dekarzy, jak i inwestorów. Dekarze doceniają możliwości przesuwu do 30 mm, co sprawia, że można je stosować na dachach o różnych kształtach i rozmiarach. Inwestorzy doceniają ponadczasowy i naturalny efekt wizualny dachówek Rubin. W rodzinie dachówek Rubin znajduje się aż 13 kolorów do wyboru w 3 rodzajach połysku: angoba, glazura i glazura topline.

Rodzina dachówek Braas Rubin (13V i 9V)

Turmalin – hit ostatnich lat w dachówkach ceramicznych, kreujący modę na dachówki płaskie. To nowoczesna dachówka płaska, oszczędna w formie, wręcz ascetyczna. Swój urok najbardziej odsłania na budynkach o równie nowoczesnym stylu. Spośród oferty 7 kolorów inwestorzy najczęściej wybierają dachówki w ciemnych kolorach: antracytowym, czarnym błyszczącym i szarym krysztale. Dodatkowym walorem są różne rodzaje wykończenia – od angoby, poprzez glazurę aż po bardzo luksusową glazurę topline.

Turmalin

Rodzina dachówek Topas (13V i 11V) – zyskująca na uznaniu odmiana modnej dachówki płaskiej, dająca harmonijny, geometryczny efekt pokrycia. Bardzo dobrze prezentuje się zarówno na budynkach nowych, jak i remontowanych, nadając im odświeżony wizerunek. Kolorystyka dachówek Topas oparta jest na palecie najbardziej popularnych kolorów, od m.in. klasycznej miedzi i kasztana po wysublimowane odcienie grafitu i czerni. Rodzina dachówek Topas oferuje łącznie aż 10 kolorów w 3 rodzajach – angoba, glazura i szlachetna glazura topline.

Rodzina dachówek Topas (13V i 11V)

Dachówki betonowe

Bałtycka – kolejny „evergreen” dekarski Braasa o charakterystycznej, asymetrycznej fali, która daje ciekawy efekt gry światła i cienia. Doskonale wygląda zarówno na budynkach z dużym dachem, na których „fala” prezentuje się w całej krasie, ale również na dachach małych, dwuspadowych. Posiada bardzo wysokie parametry techniczne i funkcjonalne. Dachówka Bałtycka produkowana jest w technologii CISAR i dostępna jest w 5 kolorach.

Bałtycka

Teviva – to najbardziej popularny obecnie model dachówek betonowych Braas. Jej płaski kształt i prosta linia oraz dostępność w najmodniejszych odcieniach szarości i czerni zapewniają powodzenie tego produktu u klientów budujących domy proste i nowoczesne. Klienci wybierający ten model do domów remontowanych uzyskują dzięki Tevivie efekt „odmłodzenia” budynku. Teviva dostępna jest w 4 modnych kolorach: szary, ciemnoszary, szary kryształ, grafitowy i czarny. Dodatkowy atut to technologia CISAR.

Teviva

Celtycka  – model, który dzięki swojemu ponadczasowemu designowi jest najchętniej wybieranym produktem w rodzinie dachówek betonowych Braas.  Długie lata popularności zawdzięcza m.in. gustownej palecie 8 kolorów – od eleganckiej ceglanej czerwieni, poprzez brązy, po nowoczesne odcienie grafitu i czerni. Dachówka Celtycka dostępna jest w dwóch wariantach technologii – LUMINO lub CISAR. Powłoka LUMINO daje dachówkom większy połysk i intensywność koloru, z kolei CISAR – zwiększoną wytrzymałość, gładkość i połysk.

Celtycka

Ankieta przeprowadzona wśród osób posiadających dom oraz wśród dekarzy kolejny raz potwierdziła, że podoba nam się szarość i czerń (wskazała je niemal połowa ankietowanych), ale już na kolejnych miejscach znalazły się tradycyjne kolory – czerwień i brąz. Dodatkowo uwagę inwestorów przyciągają dachy z lekko błyszczącą dachówką (43,3%), nieco mniej – matową (32,2%).

Więcej porad dla budujących, a także wyszukiwarkę Certyfikowanych Dekarzy Braas oraz SuperDekarzy działających na terenie całej Polski, można znaleźć na portalu www.superdekarz.pl oraz www.monier.pl

4.9/5 - (42 votes)

Data publikacji: 1 czerwca, 2020

Autor:

4.9/5 - (42 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Łukasz
  poniedziałek, 1 czerwca, 2020

  Ankieta potwierdza to widać ostatnio stosowane na dachu. Ludzie kierują się kolorem, kształtem i materiałem, no i ceną. Kiedyś dominował bardziej kolor czerwony, a teraz mam wrażenie właśnie szary i czarny, taka klasyka tego obecnych czasów.

 2. entuzjasta
  poniedziałek, 1 czerwca, 2020

  Czarny, względnie w odcieniu czerni lub szarości, kolor dachówki jest bezsprzecznie elegancki i pasujący praktycznie do każdego rodzaju elewacji. Do tego tradycyjny kształt czyni dom atrakcyjnym i jednocześnie ciekawym architektonicznie.

 3. rafal8647
  wtorek, 2 czerwca, 2020

  super artykuł

Podobne artykuły