Kolektory słoneczne

Dachowe kolektory słoneczne

Coraz częściej w budynkach wykorzystuje się naturalne, odnawialne źródła energii. Jednym z łatwiejszych i coraz bardziej popularnych sposobów jest wykorzystanie energii słonecznej poprzez montaż dachowych kolektorów słonecznych.

Większość kolektorów na rynku wygląda jak okna dachowe. Są nieco wyższe niż profilowane dachówki, ale sprawni fachowcy mogą je niemal zlicować z dachem. Takie rozwiązanie powoduje, iż kolektory są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne np. w wyniku osuwającego się zlodowaciałego śniegu oraz nie naraża ich na chłodzenie przez wiatr i dzięki temu nie obniża ich sprawności cieplnej.

W instalacjach solarnych stosuje się dwa rodzaje kolektorów: płaskie, w których absorberem jest płaska płyta wykonana z materiału dobrze przewodzącego ciepło – miedzi, aluminium lub stali. Pokryta jest ona powłoką pochłaniającą promieniowanie słoneczne. Do płyty przymocowane są przewody, w których płynie płyn solarny odbierający wytworzone ciepło. Od spodu i z boku płyta absorbera jest zabezpieczona warstwą izolacji cieplnej ograniczającej straty ciepła do otoczenia. Od góry natomiast przykrywa ją szyba ze szkła hartowanego. Powinna się ona cechować nie tylko odpornością na uderzenia, na przykład gradu, ale przede wszystkim wysoką przepuszczalnością dla pozyskiwanej energii słonecznej.

Standardowo producenci rozwiązań solarnych zalecają ustawienie kolektora pod kątem 45° do poziomu, na połaci zwróconej w kierunku południowym, przy czym nie powinien on być zacieniony drzewami czy innymi budynkami. Jednak jeżeli nie posiadamy dachu o idealnym nachyleniu i orientacji, warto sięgnąć po kolektor do zabudowy w daszek osłonowy, w fasadę, lub chociażby na barierkę balkonu.

Drugi rodzaj to kolektory rurowe – zbudowane z pojedynczych próżniowych rur szklanych. W każdej z nich znajduje się absorber z zamontowaną rurką, w której nagrzewa się czynnik roboczy. Próżnia znacznie ogranicza straty ciepła do otoczenia, a dzięki takiemu rozwiązaniu absorber szybciej się nagrzewa, nawet w pochmurne dni. Kolektory te mają wyższą sprawność niż płaskie, są jednak od nich droższe.

Jednolita powierzchnia

Montaż kolektorów w połaci dachu, a nie jak to się często zdarza nad pokryciem lub obok budynku ma wiele zalet. Takie umieszczenie kolektorów zapewnia wykorzystanie niezagospodarowanej powierzchni dachu, komponuje się z bryłą budynku, zwiększa sprawność kolektorów słonecznych.

Dachowe kolektory słoneczne

Np. system solarny FAKRO to rozwiązanie zespalanych z połacią dachu kolektorów słonecznych oraz pozostałych elementów instalacji, które stanowi zintegrowany zestaw pozyskiwania energii ze słońca. Dodatkowo jeżeli projekt uwzględnia montaż okien dachowych to system kołnierzy dachowych FAKRO w prosty sposób umożliwia ich zespolenie z kolektorami. Zdaniem specjalistów z FAKRO przy planowaniu instalacji solarnej bardzo ważne jest odpowiednie dobranie ilości kolektorów. Optymalnie dobrana powierzchnia kolektorów zapewnia prawidłową i skuteczną pracę całej instalacji. Zbyt duża, powodować będzie częste przegrzewanie glikolu i przechodzenie instalacji w tryb awaryjny; zbyt mała, nie będzie w stanie dogrzać wody do żądanej temperatury. Przyjmuje się, że optymalna wartość wynosi 1m2 – 1,5 m2 powierzchni absorbera na osobę (przy normalnym zużyciu wody). Wielkość ta pozwala zaspokoić do 70% rocznego zapotrzebowania na energię do podgrzewania ciepłej wody (w tym w okresie letnim do 100%).

FAKRO – SKW i SKC

Kolektory SKW można montować w zespoleniach z oknami dachowymi FAKRO w dowolnych konfiguracjach. Łatwe, szybkie i szczelne połączenie z połacią dachu zapewniają standardowe kołnierze do okien dachowych. Zakres montażu tych kolektorów to 15° – 90°, a zalecany zakres montażu to 30° – 60°.

Dachowe kolektory słoneczne

Z kolei kolektory słoneczne SKC dzięki zastosowaniu specjalnych kołnierzy do integracji z połacią dachu mogą być montowane w zespoleniach, w których odległość pomiędzy panelami solarnymi wynosi tylko 3 mm. Uzyskana w ten sposób jednolita powierzchnia doskonale komponuje się z zastosowanym pokryciem dachowym. Kolektory słoneczne SKC mogą być montowane wyłącznie w zespoleniach poziomych: kolektor – kolektor. Łatwy i szybki montaż kolektorów w konstrukcji dachu zapewniają specjalne kołnierze do integracji z połacią dachu. Zakres montażu kolektorów SKC to 30° – 90°, a zalecany zakres to 30° – 60°.

Kolektory słoneczne powinny być usytuowane na południowej połaci dachu. W praktyce nie zawsze jest to możliwe. Dopuszcza się odchylenia o 45° w kierunkach wschodnim i zachodnim, co jednocześnie nieznacznie obniża wydajność – o około 10%.

VELUX CLI

Z kolei kolektory VELUX ( CLI w czterech rozmiarach) zalecane są do montażu na dachach o minimalnym kącie nachylenia 15 stopni, doskonale komponują się z dowolnym pokryciem. Każdy dekarz nawet z podstawową znajomością tematu możne szybko zaprojektować taki system i doradzić klientowi, ile i jakich kolektorów powinien zakupić, aby wystarczyły na ogrzanie wody na potrzeby jego rodziny. Panele słoneczne montuje się w konstrukcji dachu identycznie jak okna do poddaszy przy użyciu standardowych kołnierzy uszczelniających. Instalacja na etapie wykonywania pokrycia dachowego jest bardzo prosta i szybka. Kolektory można zamontować w zestawie z oknami połaciowymi, wtedy tworzą jedną harmonijną płaszczyznę dachu lub samodzielnie. Nie ma konieczności stosowania dodatkowych stelaży do ich montażu podrażających koszty instalacji.

Dachowe kolektory słoneczne

Wszelkie mocowania, przewody i połączenia są ukryte w konstrukcji dachu i są zupełnie niewidoczne z zewnątrz. Wykonanie połączeń pomiędzy kolektorami polega jedynie na do dokładnym dokręceniu przewodów połączeniowych i doprowadzeniu przewodów zasilających do pomieszczenia, w którym planowane jest kotłownia. Przy montażu nie ingeruje się w konstrukcję dachu, kolektory montuje się na łatach bez ich wycinania. Nie wymagają one obróbki folią paroprzepuszczalną, należy zadbać jedynie o szczelne połączenie przewodów pomiędzy kolektorami i prawidłowe wyprowadzenie ich z konstrukcji dachu do podłączenia z hydrauliką budynku. Ponieważ kolektory VELUX stanowią element pokrycia dachowego to ekipa dekarska może udzielić gwarancji na szczelność dachu.

Dachowe kolektory słoneczne

Kolektory są kompatybilne z każdym systemem grzewczym, pokrywają do 70% zapotrzebowania na ciepłą wodę. Występują w czterech rozmiarach: szer. x wys. 78×140 cm, 114×118 cm, 114×140 cm, 134×160 cm.

Gdyby na każdym domu w Europie zainstalować jeden kolektor słoneczny pozwoliłoby to ograniczyć emisję CO2 w takim samym stopniu jak zmniejszenie o 20 milionów liczby samochodów na europejskich drogach.
W Polsce kolektor zainstalowany na niezacienionym dachu o nachyleniu 30-60o i skierowany na południe osiągną najlepszą efektywność.
Okres zwrotu inwestycji w instalację solarną wynosi ok. 6-10 lat w zależności od ilości zużywanej wody i źródła energii jakie stosujemy.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w porozumieniu z kilkoma bankami uruchomił pierwszy program dopłat do kredytów dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Dotacja może wynosić 45% kapitału kredytu bankowego wykorzystywanego na sfinansowanie przedsięwzięcia. Wysokość kredytu z dotacją może wynosić do 100% kosztów przedsięwzięcia.

ROTO Sunroof

Dachowe kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne Roto Sunroof to system modułowy, który może zostać dobrany do każdego rodzaju zapotrzebowania na energię: od dwóch kolektorów słonecznych do podgrzewania wody użytkowej w domku jednorodzinnym do dużych pól kolektorów, które dodatkowo wspomagają centralne ogrzewanie oraz podgrzewają wodę w basenie. Dwa pakiety systemowe dają do wyboru rozwiązania bazowe i zaawansowane przy spełnieniu najwyższych wymagań w dziedzinie wydajności, wzornictwa i trwałości. Dzięki różnorodnym możliwościom kolektory słoneczne Roto nadają się również dla budynków modernizowanych.

Dachowe kolektory słoneczne

Konstrukcja „Super flat” umożliwia doskonałą integrację z powierzchnią dachu przy zachowaniu możliwie najlepszych parametrów. Kolektory słoneczne doskonale nadają się do połączenia z modułami fotowoltaicznymi dając takie rozwiązanie całościowe, które jest w stanie zastąpić tradycyjny dach pokryty dachówką. System kołnierzy uszczelniających umożliwia dodatkowo integrację takich produktów jak okna dachowe Roto tworząc w całości dach w pełni użytkowy i funkcjonalny. System solarny Roto Sunnroof otrzymał Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Budownictwa Budma 2011.

Oprac. JK

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 2 czerwca, 2011

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Bazyli L.
    poniedziałek, 14 stycznia, 2019

    W dobie ekologii, domów energooszczędnych i widma podwyżek cen energii rozważam opcję skorzystania z paneli słonecznych. Każdy artykuł pogłębia moją wiedzę. Jak posiadacz okien dachowych Fakro z ciekawością poznam ich system solarny. Spotkam się z PH firmy i poproszę o wyliczenia i ofertę. To interesująca propozycja dla właścicieli domów jednorodzinnych.

  2. Zofia
    środa, 11 września, 2019

    Raczej niezbyt często spotyka się kolektory w połaci dachu. W mojej najbliższej okolicy są albo kolektory na dachu albo na ziemi. Zazwyczaj są to kolektory rurowe, tak przynajmniej sądzę, bo fachowcem nie jestem.

Podobne artykuły