Kominki dachowe

Dachowe kominki wentylacyjne Pruszyński

Dachowe kominki wentylacyjne – proste i skuteczne rozwiązanie. Naturalna wentylacja to najlepszy sposób na poprawę komfortu termicznego w każdym domu.

Nowoczesne budynki z reguły dysponują świetną izolacją. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że konstruktorzy chcąc zadbać o szczelność pomieszczeń czasem zapominają o ich odpowiedniej wentylacji. Skutek: zaburzony zostaje tzw. komfort termiczny mieszkańców, co w skrócie oznacza, że temperatura otaczającego ich powietrza nie jest optymalna. Sam brak komfortu to jednak nie wszystko. Niewystarczająca wentylacja prowadzi do powstawania wilgoci w pomieszczeniach, a w takich warunkach świetnie rozwijają się wszelkiego rodzaju pleśnie, roztocza, grzyby i inne mikroorganizmy. – Zachęcamy do przyjrzenia się warunkom wentylacyjnym we własnym domu. Najlepiej zasięgnąć w tej kwestii rady specjalisty, który podpowie, co należy zrobić, aby osiągnąć komfort termiczny w domu i chronić najbliższych przed zagrożeniami związanymi z wilgocią w pomieszczeniach – mówi Rafał Kuczyński z firmy Blachy Pruszyński, największego w Polsce producenta pokryć dachowych i elewacyjnych.

Aby zadbać o odpowiednią wentylację budynku samo wietrzenie za pomocą otwierania okien nie wystarcza. Tym bardziej, że nie zawsze (np. z uwagi na warunki atmosferyczne) jest to możliwe. Dużo lepszym rozwiązaniem jest utworzenie stałej i naturalnej cyrkulacji powietrza. – Jednym z najprostszych, ale i najbardziej skutecznych sposobów na to jest instalacja dachowych kominków wentylacyjnych – przekonuje Rafał Kuczyński. Są to urządzenia, których podstawowym zadaniem jest odprowadzenie (z wykorzystaniem wentylacji grawitacyjnej) zużytego powietrza z pomieszczeń poza budynek. Należy jednak pamiętać, że same kominki to jedynie część całego systemu mającego służyć wentylacji. Jego elementy muszą do siebie idealnie pasować i spełniać możliwie najwyższe parametry.

Przy wyborze kominka dachowego ważne jest, żeby znaleźć taki system (najlepiej jednego producenta), który składa się z kompletu akcesoriów gwarantujących szczelne przejście przez połać dachową. – Prawidłowa wentylacja z użyciem kominków dachowych to system kompatybilnych elementów. Ich jakość jest niezwykle istotną kwestią. To od niej zależy skuteczność wentylacji całego budynku, co ma bezpośredni wpływ na jego trwałość i funkcjonalność – podsumowuje Rafał Kuczyński.

Co to jest komfort termiczny? Pomieszczenie spełnia warunki komfortu termicznego, jeśli przebywający w nim człowiek wykonujący drobne, niewymagające wysiłku fizycznego czynności nie odczuwa ani ciepła, ani zimna. Komfort termiczny oznacza, że nie występuje żadne niepożądane nagrzewanie lub chłodzenie poszczególnych części ciała, na przykład chłodzenie karku i szyi przez przeciągi, czy nagrzewanie nóg przez ciepło promieniujące ze zbyt ciepłej podłogi.

4.7/5 - (43 votes)

Data publikacji: 13 listopada, 2012

Autor:

4.7/5 - (43 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Iwko24
  piątek, 22 grudnia, 2017

  Zdecydowanie ważna jest prawidłowa wentylacja. Zapobiega rozwojowi grzybów,pleśni.Nie wiedziałam,że istnieją takie kominki dachowe,u nas zamontowane są nawiewniki w oknach ale czy to wystarczy?

 2. Kamil
  piątek, 22 grudnia, 2017

  Ciekawe rozwiązanie jeśli chodzi o prawidłowy ruch powietrza, wentylację domu. Osobiście myslę sobie, że lepiej zlecic montaż kominków dachowych specjalistycznej firmie to dla naszego bezpieczeństwa i wygody, dobrze że na rynku jest oferta gwarantująca wszystkie aspekty wygody itd.

 3. tadzio
  piątek, 22 grudnia, 2017

  Nawet nie wiedziałam,że istnieją takie kominki dachowe wyglądają bardzo ładnie i są bardzo funkcjonalne.Zapewniają poprawną cyrkulację powietrza i komfort termiczny a jest to naprawdę bardzo ważne

 4. kos
  piątek, 22 grudnia, 2017

  Instalacja dachowych kominków wentylacyjnych jest wskazana w domach aby poprawić w domu komfort życia mieszkańców.Ja na wiosnę planuję w swym domu montaż takich kominków dachowych.

 5. Zofia
  piątek, 22 grudnia, 2017

  Wentylacja jest bardzo ważna w domu. A takie kominki mogą być ozdobą każdego dachu.

 6. kominiarz
  piątek, 22 grudnia, 2017

  Obecnie coraz częściej wentylacja jest realizowana poprzez wentylację mechaniczną z zastosowaniem wentylatorów dachowych. Niemniej nie wyparła ona wentylacji grawitacyjnej. Dlatego kominki wentylacyjne nadal cieszą się dosyć dużą popularnością. Stąd duży ich wybór i atrakcyjne kształty, stanowiące niejednokrotnie ozdobę dachu.

 7. Amelinium10
  piątek, 22 grudnia, 2017

  Dobrze, że firma Pruszyński oferuje takie dachowe kominki wentylacyjne. Niewątpliwie są one niezbędne do prawidłowej wentylacji naszego domu a do tego nadają mu inny, znaczniej atrakcyjniejszy wygląd. Połączenie przyjemnego z pożytecznym wydaje się być idealnym określeniem dla tego typu akcesoriów.

 8. Lonek
  sobota, 23 grudnia, 2017

  Jak ważna jest naturalna wentylacja dachowa,ciekawe rozwiązanie proponuje firma Pruszyński.Nie wiedziałem jak istotne ma znacznie taka kominowa wentylacja .Faktycznie zapobiega pleśni , czy powstawaniu grzyba i stąd zaburzony jest komfort termiczny domu.

 9. Hania
  sobota, 23 grudnia, 2017

  Wentylacja jest jak najbardziej potrzebna. U mnie na dachu też jest kominek wentylacyjny. Jest to super sprawa, polecam.

 10. Tomasz
  sobota, 23 grudnia, 2017

  Ładnie prezentuje się ten dachowy kominek wentylacyjny firmy Pruszyński. Potrzeba ich zastosowania jest ogólnie dla ochrony domu i komfortu człowieka. Z tego co widzę to wszystkie nowe budynki mają zastosowany dachowy kominek wentylacyjny.

 11. amaro
  sobota, 23 grudnia, 2017

  Firma Pruszyński to klasa sama w sobie. Jako budowlaniec korzystam z ich rozwiązań. Wentylacja jest niezwykle istotna dla kominków, idealne dopasowanie elementów to kluczowy składnik.

 12. Michał
  sobota, 23 grudnia, 2017

  Nie miałem pojęcia o czymś takim jak kominek wentylacyjny. Szkoda, iż żaden z fachowców, z którymi do tej pory miałem do czynienia nie wspominał o czymś takim. Z opisu przecież jasno wynika iż jest to niezbędna rzecz aby zapewnić odpowiednią wentylację, a i również to też fajna ozdoba dachu. Dobrze, że firma Pruszyński posiada takie w ofercie. Z pewnością w przyszłości gdy będę kład dach skorzystam z tej oferty.

 13. czystek
  sobota, 23 grudnia, 2017

  Ciekawa i fajna rzecz no i praktyczna a nawet niezbędna. Estetyczne wykończenie na dachu. A u mnie fachowiec 2 lata temu nawet nie wsomniał o kominkach dachowych tylko nawypuszczał na dachu szszereg prostych rur wentylacyjnych, teraz mają gdzie wrony siadać.

 14. Marian
  niedziela, 24 grudnia, 2017

  Przed wykupem mieszkania, musiałem zainstalować wentylację. Firma zajmująca się tymi sprawami, a jakże chętnie mi ją założyła, lecz oczywiście, jak najtańszym kosztem. Wtedy gdybym przeczytał ten artykuł, byłbym dużo mądrzejszy, a dzisiaj miałbym porządną wentylację grawitacyjną.

 15. KasiaJot
  sobota, 30 grudnia, 2017

  Komfort termiczny w domu jest bardzo ważny. Z pewnością taka wentylacja jest prawidłowa.

Podobne artykuły