Dachówka cementowa

Dachówka betonowa czy ceramiczna – co wybrać?

Dachówki są jednym z najstarszych materiałów do krycia dachów. Ich wyjątkowa trwałość i estetyka przekonują do siebie rzesze inwestorów. Kiedy zdecydujemy się już na dachówki, stajemy przed wyborem: betonowa czy ceramiczna?

Dachówki, zarówno ceramiczne, jak i betonowe, to przede wszystkim materiały trwałe. Ich żywotność oceniana jest na około 100 lat, ale nierzadko można spotkać budowle jeszcze starsze, którym trudno zarzucić brak szczelności dachu. Dachówki stanowią jedno z najstarszych rodzajów pokrycia i od wieków doskonale wkomponowane są w krajobraz. Ponadto w przypadku jakichkolwiek usterek małoformatowe pokrycie łatwo wymienić lub naprawić.

Betonowa Romańska

Betonowa Romańska

Małe wielkie różnice

Spór pomiędzy zwolennikami dachówek ceramicznych a sympatykami dachówek betonowych przypomina średniowieczny filozoficzny spór o uniwersalia – choć bardzo ciekawy, praktycznie jest nierozwiązywalny. Jeden z najważniejszych parametrów –żywotność – w obu przypadku obu dachówek jest niemal identyczny. Jedne i drugie świetnie spełniają swoje funkcje przez całe pokolenia. Również inne parametry, takie jak nasiąkliwość czy mrozoodporność, są podobne w obu kategoriach.

Sposób montażu

Dachówki ceramiczne i betonowe różnią się od siebie detalami. Glina pozwala na wykonywanie drobnych elementów, stąd różnie uformowane zamki boczne i górne (dachówki betonowe górnych zamków nie posiadają), a także różnego rodzaju użebrowanie. A co to oznacza dla dekarza? Dachówki betonowe mają większą tolerancję nasuwu jednej na drugą, przez co pomagają zniwelować „niedoskonałość” konstrukcji więźby, tymczasem dachówki ceramiczne wymagają od dekarza bardzo precyzyjnego łatowania.

Wygląd

Różnice w wyglądzie dachówek ceramicznych i betonowych to bodaj najbardziej spektakularna część całego sporu. W obu kategoriach znajdziemy dachówki płaskie i profilowane. Prawdą jest, że beton jako materiał jest sam w sobie bardziej porowaty niż wypalona glina i być może chropowatość ta mogłaby przeszkadzać co bardziej wrażliwym inwestorom, gdyby nie jeden niezmiernie istotny fakt: idący na odsiecz postęp techniczny. Dzięki trójwarstwowej technologii CISAR dachówki betonowe marki BRAAS są gładkie, odporne na warunki atmosferyczne i wyróżniają się wyjątkową estetyką.

Ceramiczna Rubin 13V

Ceramiczna Rubin 13V

Cena

Istnieje pewna prawidłowość: beton jest generalnie tańszy od ceramiki. Wynika to z procesu produkcji: dachówki ceramiczne wypalane są temperaturze około 1000 stopni Celsjusza, zaś dachówki betonowe dojrzewają w specjalnych komorach w temperaturze do 60 stopni Celsjusza, co oznacza, że fabryka zużywa do 70 procent mniej energii podczas wyrobu dachówek betonowych niż do produkcji dachówek ceramicznych.

A zatem beton czy ceramika?

Na to pytanie nie znajdziemy oczywiście jednoznacznej, zadowalającej wszystkich odpowiedzi. Jedno jest pewne: do wyboru między dachówką betonową a ceramiczną należy podejść świadomie. Warto zastanowić się, czy wolimy produkt w bardziej przystępnej cenie, czy nie odgrywa ona żadnej roli; czy chcemy, aby dach błyszczał, czy też preferujemy lekko matową połać. A może zależy nam na konkretnym kolorze, profilu albo właściwościach, jak ochrona przed nagrzewaniem się poddasza? Wówczas, całkowicie pewni własnych racji i świadomi wyboru, na pewno cieszyć będziemy się przez lata pewnym dachem nad głową.

4.8/5 - (62 głosów)

Data publikacji: 17 listopada, 2015

4.8/5 - (62 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 1. krzyś
  środa, 25 października, 2017

  bardzo ciekawy artykuł dający możliwość porównania dachówek. można się sporo dowiedzieć i dokonać właściwego wyboru pokrycia dachu.

 2. kosa
  środa, 25 października, 2017

  Przed przeczytaniem tego artykułu w tym sporze pomiędzy wyborem dachówek ceramiczne czy betonowe,wybrałbym ceramiczne .Teraz posiadając wiedzę z tego artykułu wybieram dachówki betonowe.

 3. Andrzej
  środa, 25 października, 2017

  Wybrałem dachówki betonowe, ładnie wyglądają na dachu, są solidne, łatwo się układają, w razie problemów mogę wymienić dachówkę praktycznie bez rozbierania większości dachu. Są trwałe służą na lata a nawet pokolenia to również duży plus, tańsze od ceramicznych co też dla mnie ma sporo plusów. Ogólnie nie narzekam, dach wygląda okazale, bezpiecznie. Mam też długą gwarancję to też się liczy. Artykuł bardzo pomocny wyszczególnia różnicę łatwiej jest również podjąć właściwa decyzję, którą dachówkę kupić i pokryć dach.

 4. krzys17
  środa, 25 października, 2017

  Dobre porównanie kilku różnic pomiędzy dachówką ceramiczną a betonową. Wybór jak zawsze zależy od klienta, ale dobrze wybrać świadomie na lata. Warto przeczytać artykuł przed zakupem materiału do krycia dachu.

 5. bobas
  środa, 25 października, 2017

  Do tej pory uważałem dachówki ceramiczne za lepsze, bo nowocześniejsze, idące z duchem postępu technicznego. Artykuł pokazuje jednak, że nowsze technologie nie zawsze znaczą lepsze. No stając przed dylematem wyboru dachówki będzie to niewątpliwie trudny wybór.

 6. bolek
  środa, 25 października, 2017

  Tak dachówka betonowa jak i ceramiczna jest godna uwagi.Ciekawe zastosowanie ma dachówka betonowa jest łatwiejsza w ułozeniu .

 7. Iwona Ka.
  środa, 25 października, 2017

  Kiedy kładliśmy dach nasz dekarz doradził nam dachówki betonowe.Wytłumaczył nam,że żywotność ich jest niemal taka sama,jednak powiedział szczerze,że dach nie jest idealnie równy i prościej dla niego jest położenie betonowej.Nie żałujemy,spełnia swoją rolę i wygląda całkiem ładnie.

 8. irc
  czwartek, 26 października, 2017

  Betonowe czy ceramiczne. Różnic między nii wiele nie ma, cena łatwość układania. Praktycznie to są dwie, zasadnicze różnice. Ja osobiście dodałbym jeszcze ciężar. Betonowa jest raczej ciężejsza od ceramicznej (jeśli się mylę to Przepraszam – nie było takiego porównania w artykule) i w dobie gdzie panuje moda nadomy o ”lekkiej konstrukcji” optowałbym za wyborem betonowego pokrycia.

 9. Platyna1811
  czwartek, 26 października, 2017

  Zarówno dachówki betonowe jak i ceramiczne mają swoje zalety jeżeli chodzi o estetyczne i praktyczne ułożenie dachu. Najważniejszy jest fakt, że obydwa materiały posłużą nam na lata. Są odporne na warunki atmosferyczne. Jedyne co w takim przypadku należy wziąć pod uwagę wybierając rodzaj dachówki to cenę, bo jakość jest dobra dachówek betonowych i ceramicznych.

 10. Wisia
  czwartek, 26 października, 2017

  Artykuł na czasie , szczególnie dla osób budujących dom. Bardzo przydatne informację dzięki, którym troszeczkę się podszkolimy w dziedzinie pokryć dachowych. Sama właśnie za jakiś czas będę rozważała pokrycie dachu odpowiednia dachówkę i myślę że jeszcze nie raz powrócę do tego artykułu.

 11. ona11
  czwartek, 26 października, 2017

  Bardzo przydatny artykuł. Miałam dylemat jaką dachówkę wybrać, a artykuł pomógł mi i rodzinie w podjęciu decyzji. Różnice opisane konkretnie, więc jak najbardziej pomocne wskazówki.

 12. małgosia
  czwartek, 26 października, 2017

  Bardzo pomocny artykuł. Teraz już będę wiedział co wybrać na swój dach. Wybieram ceramiczne

 13. WooCash
  czwartek, 26 października, 2017

  Przyznam, że pomimo tej interesującej i dogłębnej analizy przedstawionej w artykule nadal mam niezły mętlik w głowie którą dachówkę wybrać. Obie prezentują się znakomicie. Wybór trudny ale chyba postawię na betonową z racji niższej ceny i łatwiejszego montażu.

 14. olaaaa
  czwartek, 26 października, 2017

  Naprawdę interesujący artykuł o dachówkach. Możemy z niego dużo się dowiedziec wybrac najlepszą dachówkę.

 15. Aniaj
  sobota, 28 października, 2017

  Bardzo ciekawy artykuł, dzięki któremu rozjaśniły mi się różnice między dachówkami. Bardzo pomoże to nam w wyborze dachówek na nasz domek.

 16. Andżelika
  środa, 19 grudnia, 2018

  Artykuł naprawdę bardzo ciekawy. Autor rozwiewa wszelkie wątpliwości przed wyborem odpowiedniej dachówki. Ja wybrałabym betonowe.

 17. pkbk65
  niedziela, 30 grudnia, 2018

  gdyby tylko było mnie stać na wybudowanie czegoś na czym można to połoyć!!!

 18. Dario
  czwartek, 14 marca, 2019

  Sprawdziłem wagę tych dachówek od Braasa i wyszło mi, że średnio metr kwadratowy dachówek ceramicznych waży ok. 40 kg, a betonowych 44 kg, czyli 10 % więcej. Oczywiście te wąskie płaskie ceramiczne, które mocno nachodzą na siebie, ważą nawet 65 kg

Podobne artykuły