Dachówka ceramiczna

Dachówka mnich-mniszka Tegolaia

Geneza firmy Tegolaia sięga czasów II wojny światowej. W 1959 r. powstała dachówka Tegolaia a firma ciągle się rozwijała, szybko stając się włoskim liderem produkcji dachówek ceramicznych oraz dachówek betonowych i bruku.

Oferta Tegolaia to szeroka paleta dachówek mnich-mniszka, która jest dostępna w kolorach podstawowych – Rosso, Rossato Liscio, Bruno Liscio, Chiaro Pastello rigato, Rosato Rigato, Bruno Rigato oraz Tetto Mix. Oprócz tego dachówka ta jest oferowana w kolorach specjalnych nawiązujących do zróżnicowanego włoskiego krajobrazu – TettoVechio, TettoAntico, Coppo Rustico – Anticato Base, Coppovecchio – Anticato Base Chiara, Coppovecchio – Anticato Base Rossa.

Dachówki mnich-mniszka Tegolaia cechują się jakością oraz tradycyjnym pięknem, które jest ozdobą dachu na wiele lat. Uzyskano to dzięki naturalności surowca łącznie ze starannym doborem glin a wyjątkowe kolory gwarantują barwy specjalne nawiązujące do włoskiej architektury. Te zestawienia kolorystyczne są unikatowe na naszym rynku. Zadbano tu o nadanie nowemu materiałowi odpowiedniej „patyny”, a postarzenie dachówki nadaje jej stylu. Dachówki mają naturalne, bardzo urozmaicone barwy, by uniknąć efektu powtarzalnego wzoru na dachu i umożliwić harmonijne współgranie z otaczającą przyrodą. Dodatkowo lico dachówek jest lekko chropowate.

Dachówka mnich-mniszka Tegolaia tetto antico

Dachówka mnich-mniszka Tegolaia tetto antico

Dachówka mnich-mniszka Tegolaia vecchio rosso

Dachówka mnich-mniszka Tegolaia vecchio rosso

Dachówka mnich-mniszka Tegolaia vecchio chiaro

Dachówka mnich-mniszka Tegolaia vecchio chiaro

Dachówka mnich-mniszka Tegolaia rustico anticato

Dachówka mnich-mniszka Tegolaia rustico anticato

Dachówka mnich-mniszka Tegolaia tettovecchio

Dachówka mnich-mniszka Tegolaia tettovecchio

Proces produkcji łącznie z formowaniem i wypaleniem dachówek jest zautomatyzowany. Ważne są przy tym szczegółowe kontrole obejmujące dokładność wymiarów, standardy w zakresie wodoodporności i wytrzymałości na zginanie. To wszystko przekłada się na efekt końcowy w postaci pięknego i trwałego ceramicznego pokrycia dachowego.

Dachówka mnich-mniszka Tegolaia – barwy podstawowe

Kolory dachówki są uzyskiwane dzięki wykorzystaniu w procesie produkcji mieszanin różnych glinek, a kolor Bruno bazuje na pigmentach pochodzenia mineralnego. Lico dachówki może być rowkowane lub gładkie. Dachówka jest dostępna z otworem montażowym. Ważny jest „wspornik” na spodniej powierzchni. Element ten, nazywany również noskiem lub zębem, występuje w dolnej dachówce mniszce. Ułatwia on montaż i stabilizuje dachówkę. Dachówka ma wymiary 45 x 13,5-17,3 cm. Na 1 m2 pokrycia wchodzi 30 szt. Masa jednej dachówki to 1,95 kg. Pokrycie tego typu można układać na dachach o nachyleniu przekraczającym 30%. Łaty pod pokrycie układa się co 35,5-36,5 cm.

Dachówkę Tegolaia mnich-mniszka nabyć można w kolorach: Rosso, Rossato Liscio, Bruno Liscio, Chiaro Pastello rigato, Rosato Rigato, Bruno Rigato. Warto wspomnieć o zestawieniu kolorów Tetto Mix bazującym na połączeniu barwy czerwonej, jasnej pastelowej oraz brązowej.
Dachówka Tegolaia dzięki odpowiednio dobranym surowcom i technologii produkcji doskonale sprawdzi się na dachach zarówno nowoczesnych jak i na modernizowanych zabytkowych budowlach. Na polskich dachach prym wiedzie kolor naturalnej czerwieni. To właśnie dachówka w naturalnej czerwieni doskonale nadaje się na renowacje. Wynika to nie tylko z idealnego koloru, ale również z bardzo dobrych parametrów technicznych.

Dachówka mnich-mniszka Tegolaia tetto antico

Dachówka mnich-mniszka Tegolaia tetto antico

Dachówka mnich-mniszka Tegolaia tettovecchio

Dachówka mnich-mniszka Tegolaia tettovecchio

Dachówka mnich-mniszka Tegolaia – barwy specjalne

Seria specjalna powstała z myślą o inwestorach szukających unikalnego i wyjątkowego zestawienia kolorystycznego. Postarzana struktura dachówki nadaje pokryciu niepowtarzalnego stylu. Dachówka Tegolaia w serii specjalnej jest dostępna w kilku zestawieniach kolorystycznych, które nawiązują do zróżnicowanego włoskiego krajobrazu – TettoVechio (6 odcieni z gamy czerwieni i brązu), Tetto- Antico (5 pastelowych odcieni z antycznym wykończeniem), Coppo Rustico – Anticato Base Rossa (kolory utrzymane w tonacji czerwieni i brązu z nalotami odtwarzającymi grę świateł, cieni), Coppovecchio – Anticato Base Chiara (barwy postarzanej żółci z nalotami sprawiającymi efekt „szorstkiego wyglądu”), Coppovecchio – Anticato Base Rossa (barwy postarzanej czerwieni z nalotami dającymi efekt „szorstkiego wyglądu”).

Unikalna podwójna dachówka mnich-mniszka Tegolaia

Ciekawostką jest również dachówka mnich-mniszka podwójna, w której przewidziano dwa zamki, co poprawia szczelność pokrycia. Montaż do łat wykorzystuje specjalne otwory, co zmniejsza koszty i przyspiesza prace. Dodatkowo sąsiadujące dachówki mają lepszą blokadę mechaniczną i zmniejsza się ryzyko przesunięcia.

Doppio coppo stopper – zastosowanie podwójnej dachówki mniszki. Dachówka mnich-mniszka Tegolaia

Doppio coppo stopper – zastosowanie podwójnej dachówki mniszki

Warto podkreślić, że oferta firmy Tegolaia sprowadza się nie tylko do dachówek ceramicznych. Ciekawą pozycją w ofercie są również dachówki betonowe, a także bruk oraz elementy małej architektury.

dachyrustykalne sp. z o.o.
ul. Bór 182, 42-202 Częstochowa
tel. +48 607 561 611
+48 34 361 55 23
dachy@dachyrustykalne.pl
www.dachyrustykalne.pl

4.9/5 - (47 votes)

Data publikacji: 19 listopada, 2018

Autor:

4.9/5 - (47 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Marcin
  piątek, 21 grudnia, 2018

  Nie wiedziałem, że nadal na rynku produkowane są tego rodzaju dachówki.
  Firma Tegolaia to firma z włoską tradycją. Takie dachówki minich-mniszka idealnie będą pasować do obiektów zabytkowych i sakralnych.

 2. Albin N.
  niedziela, 6 stycznia, 2019

  Jako posiadacz domku. a zatem i dachu zaznajomiłem się tematyką pokryć. Wybrałem dachówkę ceramiczną. Propozycja firmy Tegolaia jest ciekawa, choć bardziej pasuje do domów zbudowanych kilkadziesiąt lat temu. Mam znajomego, który kupił stary dom pod Krakowem i ściągnął dachówkę tego typu z Włoch i efekt jest fantastyczny. Patynowany dach dodaje uroku i sprawia wrażenie jakby był tutaj od samego początku. Zadzwoniłem do niego i okazało się, że producentem jest firma Tegolaia.

Podobne artykuły