Dachówka betonowa

Dachówki cementowe EURONIT – trwały i piękny dach na lata

Dachówki cementowe EURONIT produkowane są z surowców wyłącznie pochodzenia naturalnego: piasku kwarcowego, cementu portlandzkiego, wody oraz barwników na bazie tlenków żelaza. Chociaż ich skład nie zmienił się od ponad 100 lat, to zmianie uległy proporcje, a nowoczesna technologia pozwala uzyskać produkt o wysokich parametrach techniczno-użytkowych, powtarzalny, trwały i estetyczny.

Ze względu na relatywnie niską cenę dachówki te są ciekawą alternatywą dla dachówek ceramicznych.

Trwała i odporna na działanie ekstremalnych warunków atmosferycznych

Produkcja dachówek cementowych EURONIT odbywa się w nowoczesnych zakładach w Olkuszu i Chojnicach, zgodnie z normami zrównoważonego budownictwa. Dzięki surowcom pochodzącym z najlepszych złóż, innowacyjnej technologii oraz wnikliwej kontroli na każdym etapie produkcji inwestor otrzymuje produkt o wysokim standardzie i aż trzydziestoletnim okresie gwarancji. Dachówki EURONIT są niezwykle wytrzymałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych, a dzięki opatentowanym rozwiązaniom posiadają szereg zalet, takich jak: szczelność, zabezpieczenie przed wnikaniem wody pod połać dachu, zminimalizowanie ryzyka zarastania mchem, nieprzywieranie osadów oraz swobodny odpływ wody i masy śniegowej. Dachówki te powstałe z surowców niepalnych są ognioodporne, a pokryte specjalną powłoką – wodoodporne. Są stosunkowo ciężkie i doskonale znoszą silne wiatry.

Unikalne rozwiązania konstrukcyjne

Tym, co wyróżnia dachówki EURONIT, jest przede wszystkim ich kształt, który został zaprojektowany w oparciu o innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne, podnoszące walory użytkowe produktu. Do najważniejszych elementów budowy należą: wypukły rąbek wzdłużny i zapory wodne, umożliwiające szybki odpływ wody z powierzchni dachówki. Dzięki zastosowaniu ożebrowania spodniego na stronie zawietrznej dachówki powstaje efekt poduszki powietrznej i zmniejsza się wnikanie śniegu i deszczu. Głęboko wyprofilowane zakładki boczne stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed zarastaniem powierzchni mchem i odkładaniem się na niej osadów. Podwójne wzmacniające żebra w części spodniej podwyższają stabilność i dopuszczalne obciążenie dachówki, a  cztery wypustki wspierające wspomagają właściwe rozłożenie ciężaru własnego dachówek oraz obciążenia wywołanego przez wiatr i śnieg. Ponadto dachówki te posiadają zwiększoną o 30% wytrzymałość mechaniczną w stosunku do założeń normy PN-EN 490.

fot. CREATON Polska_EURONIT EURONIT EXTRA powloka standard grafitowy

Piękny dach, gładka powierzchnia i dodatkowa ochrona

Dachówki EURONIT zachowują swój elegancki wygląd również, dlatego że pokryte są bardzo dobrymi rodzajami powłok, które nie tylko ozdabiają, ale także wzmacniają ich powierzchnię. Wierzchnią warstwę dachówek PROFIL S, EXTRA oraz KAPSTADT stanowi powłoka STANDARD o szlachetnym matowym wykończeniu. Jej specjalny skład o unikalnych właściwościach fizyko-chemicznych opracowali inżynierowie z CREATON Polska. Dzięki optymalnemu zagęszczeniu farby powierzchnia dachówki jest jednolita, szczelna i w niewielkim stopniu podatna na zabrudzenia, a ponadto charakteryzuje się ładną kolorystyką utrzymującą intensywność barw przez długi czas. Alternatywą dla tych samych modeli dachówek może być powłoka DURATOP, dodatkowo zabezpieczająca dachówkę przed działaniem promieni UV lub nowość – DURATOP PRO (tylko dla modelu PROFIL S) o niezwykle gładkiej powierzchni, doskonałych właściwościach hydrofobowych i zwiększonej odporności na promieniowanie UV.

Wybór modelu

Wybór pokrycia powinien być podyktowany przede wszystkim założeniami projektowymi, kształtem i dachu oraz kątem nachylenia połaci, a także estetyką. Producent oferuje trzy modele dachówek cementowych: PROFIL S, EXTRA i KAPSTADT (dachówka płaska). Pierwszy z nich, PROFIL S, to model o charakterystycznym falistym kształcie, zbliżonym do tradycyjnej esówki. Klasyczna linia wzornicza o dobrych proporcjach i eleganckiej matowej powłoce STANDARD dostępna jest w pięciu wariantach kolorystycznych: czerwień klasyczna, ciemnobrązowy, ciemnoczerwony, grafitowy i czarny, nadaje się zarówno na dachy budynków nowoczesnych, jak i w stylu dworskim. Tymczasem dachówka EXTRA o tej samej gamie kolorystycznej i wykończeniu STANDARD, ze względu na krój nawiązujący do historycznego wzoru mnich–mniszka jest idealna na dachy budynków o tradycyjnej lub zabytkowej architekturze.

Budując dom, wybór dachówki cementowej warto rozważyć nie tylko ze względu na wspomniane zalety – ten rodzaj pokrycia jest po prostu ekonomiczny. Oferowana wraz z kompletnym systemem dachowym dachówka cementowa EURONIT jest w stanie zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających inwestorów.

fot. CREATON Polska_ ProfilS_Standard_ciemnoczerwony fot. CREATON Polska_ProfilS_Standard_grafitowy fot. CREATON Polska_Extra_Standard_ciemnobrazowy fot. CREATON Polska_Extra_Standard_glebokaczern

4.7/5 - (11 votes)

Data publikacji: 22 sierpnia, 2016

Autor:

4.7/5 - (11 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Karolcia
    poniedziałek, 12 sierpnia, 2019

    30-letni okres gwarancji mnie zdecydowanie przekonuje. Jeśli te dachówki rzeczywiście będą szczelne i odporne na działanie czynników atmosferycznych to myślę, że warto na nie postawić budując dach.

  2. Jacek
    środa, 6 maja, 2020

    Dachówki cementowe Euronit są bardzo dobrym rozwiązaniem jeśli zależy nam na trwałym i dobrze wyglądającym dachu .Warto inwestować w takie innowacyjne i oryginalne rozwiązania na pokrycie dachu.

Podobne artykuły