Dachówka ceramiczna

Dachówki ceramiczne – klasyka w nowoczesnym wydaniu

Dachówki ceramiczne są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Od wieków wykorzystywane jako materiał pokryciowy budynków nieustannie cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Ich naturalne zalety wsparte zostały nowoczesnymi technologiami, co zwiększa ich przewagę na rynku. Dachówki ceramiczne to pewny dach nad głową przez długie lata.

Glina, z której powstają dachówki ceramiczne, była surowcem budowlanym niemalże od zarania cywilizacji – wypalaną gliną budynki kryli starożytni Grecy i Rzymianie. Obecnie to jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów – według raportu Oferteo.pl w 2014 roku blisko 45 procent budujących dom wybierało dachówkę.

Naturalne piękno

Żywotność dachówek ceramicznych sięga nierzadko kilku pokoleń. Ich zdecydowaną przewagą jest bogactwo kształtów, kolorów i wykończenia. Na rynku dostępne są tradycyjne karpiówki, które pozwalają na krycie dachów nawet o bardzo skomplikowanych kształtach. Inwestor może również wybrać dachówki zakładkowe, których montaż jest mniej pracochłonny niż w przypadku karpiówki.
dachowki-ceramiczne-klasyka-w-nowoczesnym-wydaniu_1

Kształt i wykończenie

Wśród dachówek zakładkowych można wyróżnić holenderki (Achat 10V) i holenderki płaskie (Rubin 9V, Rubin 11V i Rubin 13V) czy marsylki (Granat 11V, Granat 13V) – to tylko niektóre z kształtów ceramicznych dachówek profilowanych, których w ofercie BRAAS jest aż 8. Wciąż rozwija się segment dachówek płaskich, chętnie wykorzystywanych w nowoczesnej architekturze. Zależnie od wykończenia dachówki ceramiczne mogą być matowe (angoba) lub z połyskiem (glazura). Inwestorzy, którym zależy na intensywnym połysku, mogą wybrać glazurę topline.

Funkcjonalność i wygląd

Dobrym przykładem połączenia tradycji z nowoczesną technologią jest ceramiczna dachówka Achat 10V marki BRAAS. Od 2014 roku model ten dostępny jest w nowej wersji z ulepszoną konstrukcją zamka bocznego i górnego, dzięki czemu poprawiona została szczelność oraz stabilność dachówki. Mimo wyraźnej fali dachówka ta nie kołysze się przy chodzeniu po dachu, co zapewnia większe bezpieczeństwo podczas prac dekarskich i konserwacyjnych. Natomiast dzięki nowym zamkom (górnym i bocznym) zaprojektowanym komputerowo i przetestowanym w tunelu aerodynamicznym deszczówka natychmiast zostaje odprowadzona na powierzchnię dachówki, co przekłada się na zwiększoną szczelność systemu dachowego w każdych warunkach pogodowych. Ważnym atutem jest także duża, sięgająca 30 mm, swoboda przesuwu. Rozwiązanie to znacznie ułatwia dekarzom dopasowanie dachówek do krokwi.

4.9/5 - (10 votes)

Data publikacji: 15 grudnia, 2015

Autor:

4.9/5 - (10 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły