Dachówka ceramiczna

Dachówki ceramiczne marki CREATON na dachy o nachyleniu połaci od 7°

Mały kąt nachylenia dachu znacząco ogranicza wybór pokrycia. Na płaskich lub tych o kącie nachylenia wynoszącym zaledwie 12° sprawdzają się głównie papa, blacha lub dach zielony. Ale nie tylko! Na prawie płaskiej połaci można także zastosować cenione i ponadczasowe dachówki ceramiczne. Są to specjalnie zaprojektowane na dachy o nachyleniu połaci od 7°, i wyróżniające się pod tym względem na rynku, dachówki marki CREATON – PREMION, FUTURA i SINFONIE.

Dachówki ceramiczne to pokrycie, doceniane ze względu na trwałość i estetykę, które polecane jest przez większość producentów na dachy o kącie nachylenia 16-45o. Oznacza to, że w takim przypadku pokrycie można stosować bez dodatkowych zabezpieczeń, czyli na łatach i kontrłatach układanych bezpośrednio nad membraną dachową mocowaną do krokwi. Jeśli kąt nachylenia jest mniejszy od optymalnego, rośnie ryzyko zalegania wody opadowej czy śniegu. Wzrastają zatem wymagania względem szczelności dachu. Konieczne staje się zastosowanie pełnego deskowania i zabezpieczenia przeciwwodnego np. w postaci papy. Koszty takiej inwestycji rosną. Zwiększa się też ryzyko popełnienia błędu w sztuce dekarskiej.

Dachówki ceramiczne marki CREATON na dachy o nachyleniu połaci od 7 stopni

Trzy modele ceramiczne marki CREATONPREMION i nieco większa FUTURA oraz SINFONIE można bezpiecznie stosować na dachach o kącie nachylenia nawet od 7°. Przy ich projektowaniu uwzględniono najnowsze wyniki badań z dziedziny statyki i dynamiki płynów oraz teorii przepływu. Specjalna konstrukcja zamków z zastosowaniem tzw. techniki labiryntowej, ich duża tolerancja oraz dodatkowe mostki uszczelniające na spodzie – to nowatorskie elementy budowy dachówki ceramicznej, które sprawiają, iż są one na tyle uniwersalne, że sprawdzają się nie tylko na dachach stromych, ale także na tych o małym stopniu nachylenia. Opracowanie tych wszystkich rozwiązań było prawdziwym wyzwaniem dla projektantów dachówek, ale udało się stworzyć pokrycie ceramiczne wyjątkowo trwałe, bez możliwości rozszczelnienia.

Dachówki PREMION, FUTURA i SINFONIE podważają teorię o zagrożeniu wnikania wody deszczowej pod pokrycie dachu o małym kącie nachylenia. Deszcz, śnieg, które dłużej zalegają na dachach płaskich nie stanowią tu żadnego zagrożenia. Woda deszczowa nie ma możliwości przedostania się pod pokrycie nawet przy silnym wietrze. Najnowsza technologia daje gwarancję szczelnego dachu, i to bez stosowania dodatkowych zabezpieczeń konstrukcji, które podnoszą koszty inwestycji. Jako standardowe zabezpieczenie przy dachach o kącie nachylenia połaci poniżej 12° poleca się zastosować membranę dachową wstępnego krycia układaną na zakład, klejoną lub zgrzewaną (np. CREATON TRIO 210 Extra czy CREATON QUATTRO Longlife 360 Extra wykonaną w unikatowej technologii poliestrowo-termopoliuretanowej). Dachówki podstawowe uzupełnione odpowiednia membraną, dedykowanymi klamrami montażowymi oraz dachówkami funkcyjnymi i akcesoriami tworzą kompletny, szczelny system dachowy. To pewna i opłacalna inwestycja.

Dachówka Creaton Premion kolor czerwień naturalny kosztuje 4,45zł za sztukę, na metr kwadratowy potrzebujemy 11,6 dachówki. To daje 51.62zł na metr kwadratowy.

4.9/5 - (31 votes)

Data publikacji: 1 kwietnia, 2020

Autor:

4.9/5 - (31 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Karol
    czwartek, 2 kwietnia, 2020

    Dachówki ceramiczne Creaton to dobra propozycja. Sam sprawdzałem kiedyś ich oferty i zaimponowały mi swoim wykonaniem i ciekawymi barwami. Warto więc skorzystać z ich doświadczenia i na nowo tworzonym dachu wykorzystać je zamiast blachy czy papy. Ja bym tak zrobił.

  2. Damian
    czwartek, 2 kwietnia, 2020

    kąt nachylenia dachu mały i duży i nie każdą dachówkę można położyć. fajnie, że Creaton wypuścił serię dachówek na dachy o małym kącie, dzięki temu więcej zwolenników tego pokrycia może go zastosować. dzięki nowej technologii dachówka bardzo dobrze trzyma się dachu i ma szczelne połączenia.

Podobne artykuły