Dachówka ceramiczna

Dachówki ceramiczne – trwałe, odporne i ponadczasowe

Wytwarzane z naturalnej gliny dachówki ceramiczne stanowią tradycyjny materiał, którego długowieczność i solidność potwierdzają dachy zabytkowych budynków. Od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów ceniących sobie nie tylko estetykę, ale przede wszystkim wysoką jakość oraz ekologiczność.

Wybierając materiał na pokrycie dachu, należy przeanalizować kilka ważnych kwestii. Powinien to być produkt, który zapewni bezpieczeństwo naszego domu, będzie trwały, ekologiczny, długowieczny, a w konsekwencji nie będzie generował dodatkowych kosztów, np. konserwacji, napraw czy też nawet wymiany na przestrzeni całego okresu użytkowana. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, dachówki ceramiczne są najlepszym wyborem spośród dostępnych na rynku materiałów pokryciowych.

Dachówki ceramiczne dobrej jakości, wytwarzane przez renomowanego producenta, jakim jest firma Röben, powstają z wysokiej jakości gliny, bez dodatku m.in. cementu i wapna. Swoją wytrzymałość i trwałość zawdzięczają zaawansowanemu procesowi produkcji oraz szczegółowej, komputerowej kontroli jakości, która dotyczy 100% wyprodukowanych wyrobów. Jeśli któraś z nich nie spełnia norm, wraca do ponownego przetworzenia, dzięki czemu ograniczana jest liczba odpadów, a produkcja staje się jeszcze bardziej ekologiczna.

Dachówki Röben na straży bezpieczeństwa domu

Dzięki wysokim parametrom technicznym są najlepszym wyborem na pokrycie dachu budynków usytuowanych m.in. w naszej strefie klimatycznej. Produkty te są wyjątkowo odporne m.in.  na dużą wilgotność, promieniowanie UV, zmienne warunki atmosferyczne, w tym silny mróz (z powodzeniem przechodzą 150 cykli zamrażania i odmrażania). Tworzą na dachu szczelną warstwę izolacyjną, zarówno termiczną (w czasie upałów i najzimniejszych miesięcy), jak i akustyczną. Ten ostatni czynnik jest szczególnie ważny, jeśli w domu posiadamy poddasze użytkowe. Dźwięki wywołane przez, np. intensywne opady deszczu czy gradu, będą odbierane mniej dokuczliwie pod dachem pokrytym dachówką ceramiczną niż na przykład blachą.

W porównaniu z innymi materiałami pokryciowymi dachówki ceramiczne lepiej radzą sobie również ze skrajnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak huragany czy trąby powietrzne. Są odporne na siły ssące wiatru. Poddają się klawiszowaniu, czyli po lekkim poderwaniu do góry przez powiew powietrza, dzięki swej wadze i odpowiedniemu montażowi, opadają bezpiecznie na swoje miejsce na połaci. Dodatkowo kształt dachówek sprawia, że wiatr bez oporów przepływa po ich powierzchni.

Dachówki ceramiczne – trwałe, odporne i ponadczasowe

Estetyka i szeroka paleta barw dachówek ceramicznych

W ofercie marki Röben występują modele zarówno tradycyjne, jak i o nowoczesnym kształcie, odpowiadające najnowszym trendom architektonicznym. Inwestorzy mają do wyboru m.in. dachówki ze spłaszczoną falą, jaka wyróżnia model PIEMONT. Jej specjalnie wyprofilowane zamki pozwalają na dużą tolerancję między maksymalnym zsuwem a rozsuwem wynoszącą 38 mm. Można ją zastosować na remontowanych dachach bez konieczności wymiany zastanej więźby. Kolejną propozycją jest dachówka ceramiczna MILANO, potocznie nazywana „esówką”.  Charakteryzuje się dużym formatem o wymiarach 466 x 306 mm, który umożliwia przyspieszenie prac dekarskich. Ponadto wysoka tolerancja przesuwu wynosząca w tym modelu aż 41 mm pozwala na duży zakres regulacji rozstawu łat, co ułatwia dostosowanie się do zastanej więźby. Jest dobrą propozycją na dachy remontowane, zwłaszcza, że jej waga to tylko 3,9 kg. Nie będzie więc stanowiła dużego obciążenia dla połaci dachowych. Dodatkowo zapewnia większą szczelność pokrycia dzięki głębszym i wyższym zamkom, które jeszcze lepiej odprowadzają wodę opadową. Jej ponadczasowa forma w większym rozmiarze, doskonale sprawdzi się zarówno na dachach budynków utrzymanych w stylu klasycznym, jak i tych bardziej współczesnych. W dzisiejszym budownictwie niezwykle popularna jest również dachówka MONZAplus. Ma ona powiększony format, który daje bardziej wyrazisty efekt na połaciach, a przy tym pozwala na sprawny i szybki montaż przyspieszając prace dekarskie, ponieważ na 1 m2 przypada tylko około 9,5 sztuk. Zupełnie inną propozycją w ofercie marki jest nowoczesna płaska dachówka BERGAMO. Wyróżnia ją minimalistyczna forma – jest propozycją dla fanów nowoczesnej architektury, ceniących minimalizm, harmonijne kształty i wysoką jakość.

Dachówki ceramiczne Röben występują w szerokiej i atrakcyjnej gamie kolorystycznej. Obecnie najchętniej wybierane są przez klientów produkty w szarych, antracytowych czy nawet czarnych odcieniach. Pasują one do nowoczesnego budownictwa. Tradycyjne modele w naturalnym kolorze gliny – czerwonym, kasztanowym czy miedzianym – dobrze prezentują się na budynkach utrzymanych w niemal każdym stylu architektonicznym. Dla sympatyków bardziej stonowanych barw w ofercie znajdują się dachówki wpadające w odcienie brązowe lub z domieszką bordowego pigmentu.

Zaawansowany proces produkcji dachówek ceramicznych Röben zapewnia im niezmienny wygląd przez cały czas eksploatacji. Ich barwa nie płowieje. Dachówki ceramiczne marki Röben pokrywa z zewnątrz warstwa angoby lub glazury, co sprawia, że są łatwe w utrzymaniu czystości, a na ich powierzchniach nie rozwijają się mchy, grzyby i porosty. Nie ulegają też trwałym zabrudzeniom, przez co zawsze prezentują się elegancko.

Dachówka ceramiczna Roben Monzaplus

Energooszczędność, trwałość i jakość

Dachówki ceramiczne stanowią energooszczędny materiał pokryciowy, z powodzeniem stosowany w „zielonym budownictwie”. Pozwalają na odpowiednią wentylację dachu i gwarantują dobrą termoizolacyjność – zimą chronią przed nadmierną ucieczką ciepła z ogrzewanych pomieszczeń, a latem przed przegrzewaniem wnętrz. W efekcie dzięki dachowi ceramicznemu można osiągnąć mniejsze zużycie energii użytkowej i co za tym idzie realne oszczędności finansowe. Produkty wypalane z gliny wpływają też na zachowanie odpowiedniego, zdrowego mikroklimatu we wnętrzach. Są przyjazne dla alergików i osób szczególnie wrażliwych. Glinę charakteryzują bowiem właściwości antyalergiczne, antystatyczne i antybakteryjne. Ponadto jest to substancja higroskopijna, czyli pochłaniająca wilgoć z powietrza. Zapobiega więc nadmiernemu skraplaniu się wody pod połacią. Dachówki ceramiczne przewyższają pod tym względem inne materiały dachowe, pod którymi może dochodzić do niebezpiecznego gromadzenia się wody. Wówczas elementy konstrukcyjne dachu oraz izolująca membrana mogą ulec zniszczeniu. Ceramika dachowa wpływa więc na trwałość dachu, ochronę domu i finansów.

Jakość i trwałość dachówek ceramicznych marki Röben potwierdzają liczne certyfikaty, co sprawia, że nie musimy obawiać się kosztownych remontów dachu na przestrzeni wielu lat. Przekłada się to na oszczędność, którą inwestorzy obserwują w trakcie lat eksploatacji. Jeśli pokrycie ulegnie uszkodzeniu, wystarczy wymienić pojedyncze dachówki, co nie będzie generowało dużych kosztów i nakładów pracy. W porównaniu z innymi materiałami pokryciowymi, np. w zestawieniu z blachodachówką (w przypadku której remont wiąże się z wymianą całego arkusza blachy), prace związane z dachem ceramicznym są dużo łatwiejsze, tańsze i mniej wymagające.

Wybierając materiał pokryciowy na lata, warto rozważyć dachówki ceramiczne, które są ze wszech miar optymalną inwestycją. Ponad 160 lat doświadczenia, jakim może pochwalić się firma Röben, stanowi dowód ich wyjątkowej, wysokiej jakości. Dodatkowo potwierdza to także udzielana przez producenta 30-letnia gwarancja.

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 25 maja, 2024

Autor:

5/5 - (3 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły