Dachówki płaskie
Dachówki płaskie nadają połaciom dachowym gładką powierzchnię, zwłaszcza na budynkach nowoczesnych, gdzie stawia się na proste bryły i minimalizm.
Dachówki płaskie od strony wierzchniej mają płaską i równą powierzchnię, natomiast od strony spodniej znajdują się zamki pozwalające na mocowanie łat.
Tak skonstruowane zamki zapewniają szczelność pokrycia. O ile powierzchnia górna dachówki jest gładka, to może mieć ona różne faktury – matowa, błyszcząca. Wybrać można odpowiednie wykończenie krawędzi dolnej – zaokrąglone, proste, podcięte. Dachówki płaskie z reguły mają duże wymiary, przez co ich montaż jest szybki.

Fot. Braas
Zastosowanie
Ten rodzaj pokrycia bardzo często układa się na dachach nowoczesnych budynków typu stodoła, gdzie wszystkie elementy konstrukcyjne bazują na prostych kształtach.
Najciekawszy efekt końcowy dachówki płaskiej uzyska się na dachach o kącie nachylenia połaci wynoszącym 25-28° i większym. W przypadku mniejszego nachylenia dachu (22°) zaleca się aby wykonać pełne deskowanie, natomiast konstrukcje połaci o kącie poniżej 18° dodatkowo wymagają wstępnego pokrycia wodoszczelnego w postaci papy lub wodoszczelnej membrany zgrzewanej lub podklejanej.
Sposoby układania
Dachówka płaska umożliwia krycie na różne sposoby, zapewniając ciekawy wygląd końcowy dachu. Dachówki zakładkowe montuje się w sposób tradycyjny, czyli jedna dachówka nad drugą, tworząc efekt szachownicy. Innym rozwiązaniem jest natomiast montaż na mijankę, w którym uwzględnia się przesunięcie o połowę.
Dachówki płaskie dostępne na rynku
Decydując się na dachówki płaskie do wyboru są pokrycia m.in. firmy Bogen (Plano 11), Braas (Smaragd, Tegalit, Teviva, Turmalin), Creaton (Domino, Kapstadt, Simpla), Imerys Roof Tiles (Beauvoice, HP10), Nelskamp (Nibra® G10), Terreal (Giverny, Volonay) oraz Wienerberger (Actua 10, Orea 9). Ciekawie wygląda również dachówka Heritage firmy Heritage Roof Tiles.
Akcesoria
Chcąc uzyskać odpowiedni efekt w każdym detalu trzeba dobrać odpowiednie akcesoria. Chodzi tutaj o dachówki: połówkowe, wentylacyjne, szczytowe, odpowietrzające, a także gąsiory, trójniki oraz elementy pozwalające na przeprowadzenie elementów instalacyjnych przez dach.
Przy wyborze dachówek płaskich dekarze i inwestorzy uwzględniają przede wszystkim parametry techniczne pokrycia oraz indywidualne oczekiwania w zakresie stylu i oczekiwań architektonicznych.
Komentarze