Pokrycia dachowe

Dachy z azbestu – jak je bezpiecznie usunąć i czym warto je zastąpić?

Na temat azbestu i jego szkodliwości wiemy już wiele. Są to informacje powszechne dostępne, nadal jednak wiele domów i budynków gospodarczych jest nim pokrytych. Warto jak najszybciej pozbyć się niechcianego materiału, by nie narazić się na niebezpieczeństwo. Z artykułu dowiecie się Państwo jak przygotować się do inwestycji i czego użyć zamiast azbestu.

Dlaczego Azbest jest szkodliwy?

Otóż włókna, z których jest wykonany i oddziałujące na nie czynniki atmosferyczne są sprawcami szkodliwości. Kruszą się one i pojawiają w powietrzu. Wdychane zatem przyczyniają się do powstawania wielu groźnych chorób. Najlepiej zatem pozbyć się tego pokrycia i zastąpić czymś, co zapewni nam komfort i bezpieczeństwo.

Od czego zacząć wymianę azbestowego dachu?

Usuwając samodzielnie azbestowy dach narażamy siebie i swoich najbliższych na utratę zdrowia. Czeka nas także grzywna za nieodpowiednią gospodarkę odpadami. Warto zatem wynająć profesjonalną firmę, która zdemontuje i zutylizuje materiał. Ma bowiem odpowiednio przeszkolonych pracowników, a także sprzęt umożliwiający takie działania. Odkurzacze z filtrami HEPA, taśmy do ostrożnego transportowania dachu na ziemię to tylko niektóre z nich. Warto zwrócić uwagę – wynajmując taką firmę – czy posiada ona uprawnienia przy pracy z azbestem. Listę firm znaleźć można w powiatowym wydziale ochrony środowiska.

Zanim zaczniemy inwestycję powinniśmy powiadomić sąsiadów i odgrodzi teren. Tym samym nie narazimy się na żadne niespodziewane utrudnienia. Zamiar przeprowadzenia prac należy także zgłosić przed rozpoczęciem do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Usunięty z dachu materiał należy po demontażu przetransportować do punktu jego składowania. Wyznaczono ścisłe wytyczne do tego przedsięwzięcia. Transport zatem musi odbyć się z zachowaniem przepisów, które obowiązują podczas przewożenia materiałów niebezpiecznych. Azbestowe odpady powinny być szczelnie zapakowane, by nie uszkodziły się i nie zostały otworzone podczas transportu.

Jak pozyskać fundusze?

Usunięcie azbestu i jego transport to kompetencje wynajętej firmy demontażowej. Wydatki, które na ten cel przeznaczymy można w znacznym stopniu odzyskać. Warto zatem sprawdzić, czy w gminie, w której mieszkamy i przeprowadzamy zmianę dachu jest program likwidacji azbestu. Pozyskiwanie funduszy w poszczególnych gminach może wyglądać inaczej, więc warto zapytać i zaznajomić się z procedurami składania wniosku, które obowiązują w danej jednostce samorządowej.

Warto zorientować się, czy ktoś z mieszkańców także zamierza taką inwestycję zrobić i działać wspólnie. Znacząco wzrosną wtedy szanse na otrzymanie dofinansowania. Można także ubiegać się w banku o ekologiczny kredyt, który może być zaciągnięty pod tego rodzaju inwestycja. Cierpliwość i determinacja w pozyskiwaniu dofinansowania mogą sprawić, że demontaż stanie się mniej kosztowny, niż nasze o nim wyobrażenia.

Nasz nowy dach

Dachy z azbestu - jak je bezpiecznie usunąć i czym warto je zastąpić?

Po demontażu nadchodzi czas na wybór trwałego i ładnego pokrycia dachowego. Budynki mające azbestowe dachy nie należą do młodych i ich więźba dachowa przeznaczona jest do lekkiego poszycia.

Materiał, który my dobierzemy, także powinien cechować się niewielką wagą, by konstrukcja nie została przeciążona. Wymagania takie spełnia płyta falista z włóknocementu CREATON.

Robert Rudzki, Product Manager CREATON Polska mówi, iż łatwe w montażu płyty o bogatej kolorystyce, możliwości przycięcia i mające niewielki ciężar – gwarantują nam estetkę i komfort. Włóknocement, w odróżnieniu od azbestu jest ekologiczny, zatem można stosować go w budownictwie przemysłowym i mieszkalnym, czyli tam, gdzie liczą się naturalne właściwości materiału.

Płyty faliste z włóknocementu nawiązują swoim kształtem do dachówki esówki. Wzbogacone o elementy funkcyjne ( kominki wentylacyjne, gąsiory) pomogą nam w stworzeniu takiego pokrycia, z którego będziemy naprawdę zadowoleni.

Dachy azbestowe w dobie ekologii stały się przeżytkiem. Zdjęcie azbestowego dachu to inwestycja w zdrowie, za którą podziękują nam przyszłe pokolenia. Wymiana taka sprawi także, że mało estetyczny azbest zastąpiony zostanie trwałym pokryciem o modnym kształcie i w ciekawej barwie.

 

4.9/5 - (36 votes)

Data publikacji: 10 maja, 2018

Autor:

4.9/5 - (36 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Dariusz
    piątek, 1 czerwca, 2018

    Super rozwiązanie na każdą kieszęń zawsze przydatne informacje.

  2. Dariusz
    piątek, 1 czerwca, 2018

    Super właśnie zmieniam z Wami pokrycie szkieletowe dachu wraz z wykorzystaniem najlepszej blacho dachówki polecam WAS jesteście super.

Podobne artykuły