Pokrycia dachowe

Dachy na obiektach przemysłowych

W budownictwie przemysłowym, w odróżnieniu do budownictwa mieszkaniowego, najważniejszą rzeczą jest funkcjonalność i w głównej mierze, obecnie, opiera się na wykorzystaniu lekkich konstrukcji stalowych, obłożonych płytami warstwowymi. A dachy przykrywające duże hale czy inne obiekty muszą sprostać przede wszystkim wymaganiom użytkowym. Estetyka zaś schodzi na drugi plan.

Konstrukcja tych dachów najczęściej jest płaska. Jest to konsekwencją tego, że musi być zadaszona bardzo duża powierzchnia.

Ze względu na użyte materiały wyróżnia się dachy:
• drewniane;
• stalowe;
• żelbetonowe.

Przemysłowe dachy drewniane

Mają przede wszystkim zastosowanie w małych obiektach przemysłowych, wynika to z ich właściwości konstrukcyjnych. Dachy te wykonywane są techniką wiązarów lub wykorzystywane są nowe możliwości jakie dają systemy warstwowego klejenia drewna i klejonych prefabrykatów. Jako, że drewniane dachy wykazują właściwości palne, takie konstrukcje są rzadko stosowane przez projektantów. Niemniej jednak zdarzają się i warto podkreślić, że zaawansowana technologia budowlana posiada bardzo skuteczne sposoby ochrony przeciwpożarowej drewnianych konstrukcji. Natomiast konstrukcje nośne z tego materiału są coraz popularniejsze, i częściej wykorzystuje się je w budynkach użyteczności publicznej z uwagi, głównie ze względu na niewątpliwe walory estetyczne.

Przemysłowe dachy stalowe

Stal charakteryzuje się niezwykłą odpornością i wytrzymałością. Dotyczy to wszystkich rodzajów obciążeń, jednorodności struktury i niezmienności właściwości mechanicznych w czasie. Ten stop żelaza z węglem jest łatwy do obróbki i można go łączyć różnymi metodami. I choć jest podatny na korozję i mało odporny na działanie wysokiej temperatury, jest chętnie wykorzystywany w budownictwie przemysłowym. Nic dziwnego, bo takie konstrukcje cechują się wytrzymałością, niezawodnością, lekkością elementów i konstrukcji w stosunku do ich nośności. Są też przyjazne w transporcie oraz montażu i demontażu, bez względu na warunki pogodowe.

Dachy ze stali są zazwyczaj realizowane w technologii kratownicowych w budynkach o dużej rozpiętości ścian. Technologia ta ogranicza wagę konstrukcji. Innym rozwiązaniem jest wykorzystywanie dźwigarów nośnych, na których prostopadle ułożone są belki.

Źródło: Konstrukcje stalowe „MIRS”Źródło: Konstrukcje stalowe „MIRS”

Przemysłowe dachy żelbetonowe

Dachy żelbetowe monolityczne wykonuje się w formie płyty z żebrami zbrojonymi w analogiczny sposób jak stropy płytowo-żebrowe. Żebra dachów mono¬litycznych przebiegają prostopadle do okapu. Górne końce żeber kotwione są w podciągu, a dolne w wieńcach spoczywających na ścianach zewnętrznych. Przestrzenie pomiędzy żebrami wypełniane są zbrojeniem. Finalnie wszystko zalewane jest wysokiej klasy betonem.

Dachy żelbetowe prefabrykowane wykorzystuje się zwłaszcza w obiektach o dużej rozpiętości ścian. To bardzo wygodne rozwiązanie, wykonawcy chwalą je sobie głównie za to, że pozwalają na wykonywanie prac w trudnych warunkach atmosferycznych oraz znacznie skracają czas budowy.

Dachy płytowe (o niewielkim pochyleniu) realizuje się z płyt bazujących na prefabrykowanych belkach stosowanych w konstrukcjach stropowych lub na ażurowych murkach ustawionych na stropie najwyższej kondygnacji. Warstwą gładzi wyrównuje się podłoże pod pokrycie z papy.

Czy wiesz, że…

Jeszcze nie tak dawno budowano głównie z betonu, jednak ta metoda była sukcesywnie unowocześniana, stopniowo wprowadzano żelbeton i żebrowane podpory stalowe. Obecnie uważa się, że najbardziej efektywnym i trwałym rozwiązaniem w budownictwie przemysłowym jest użycie stali.

ASZ

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 5 listopada, 2013

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły