Pokrycia dachowe

Dachy z wyobraźnią

Dach nad głową to przysłowiowe określenie domu jako całości. Od jego wytrzymałości na uderzenia wiatru zależy „być albo nie być” całego budynku, bowiem zerwany dach to katastrofa budowlana i zniszczony dorobek całego życia.

Konstrukcja więźby i połać dachowa wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej powinny znieść zmienne pory roku, dobowe wahania temperatury, obciążenie śniegiem itp.

Dyskusje na temat jakości wykonania pokryć dachowych powracają falami, podobnie jak falami powracają niespotykane wcześniej w Polsce zjawiska meteorologiczne – trąby powietrzne i tornada, w kilka minut niszczące dorobek całego życia. Eksperci wypowiadający się w mediach sumiennie analizują przyczyny wywołanych przez żywioł katastrof budowlanych. Wnioski, do których dochodzą, są najczęściej słuszne, najwięcej jednak do życzenia pozostawia wprowadzenie ich w czyn. Czy przynajmniej – jak mówi przysłowie – chociaż „po szkodzie” nabywamy tak upragnionej mądrości?

Fachowcy na wagę złota

Do najstarszych pokryć dachowych należą pokrycia ceramiczne, które przez wieki sprawdzały się w skrajnych warunkach atmosferycznych. Przepisy budowlane określają przede wszystkim technologie i rozwiązania dopuszczone do stosowania, nie różnicując ich na bardziej lub mniej trwałe, długowieczne, wytrzymałe itd. Wybór rodzaju pokrycia pozostaje w gestii architektów, inwestorów i często jest podejmowany pod wpływem działań marketingowych, a także zasad funkcjonowania wolnego rynku, co ma swoje dobre i złe strony. W każdym przypadku prawidłowe wykonanie dachu precyzyjnie regulują szczegółowe przepisy, a ich uwzględnianie i drobiazgowe wręcz przestrzeganie jest podstawowym elementem, który powinien gwarantować bezpieczeństwo mieszkańcom oraz długowieczność połaci i całego budynku. Powinien, jednak nie zawsze gwarantuje.

Dachówka falista Roben FLEMING kasztanowa, angoba z połyskiem. Cegła licowa ręcznie formowana FORMBACK podpalana cieniowanaDachówka falista Roben FLEMING kasztanowa, angoba z połyskiem. Cegła licowa ręcznie formowana FORMBACK podpalana cieniowana

Zdaniem ekspertów

Zniszczenia dokonane przez trąby powietrzne zwróciły uwagę mediów na aspekt jakości wykonania i zabezpieczenia budynków. W wypowiedziach ekspertów w dziedzinie katastrof budowlanych podkreślano ogromną siłę ssącą, jaką jest w stanie wytworzyć huraganowy wiatr.

Ze względu na swoja wagę i niewielką powierzchnię dachówki ceramiczne są w stanie oprzeć się nawet silnym i gwałtownym wiatrom. Jak podkreśla Krzysztof Omilian z firmy Röben Ceramika Budowlana, najbardziej newralgiczne punkty dachu to kalenica i mocowanie gąsiorów. Dlatego ogromnie ważne jest wykonanie w tych miejscach prawidłowych mocowań dachówki – podkreśla. Aby wzmocnić odporność połaci na siły ssące wiatru, zaleca się zastosowanie – wciąż zbyt mało popularnego – klamrowania na całej połaci każdego nowego dachu – dodaje.

Mądry przed szkodą

Importowana reńska dachówka przesuwana RöbenImportowana reńska dachówka przesuwana Röben

Zwykle stabilność ceramicznego pokrycia dachowego jest wystarczająca. Mimo to w polskich przepisach istniało zalecenie stosowania w rejonach narażonych na silne wiatry (tereny górskie i nadmorskie) mocowania (klamrowania) co trzeciej dachówki na całej połaci. Co druga bądź co trzecia dachówka w rzędzie przytrzymywana jest za pomocą klamry łączącej ją z więźbą. Punkty mocowań w poszczególnych rzędach poziomych powinny być rozmieszczone naprzemiennie, z przesunięciem o jedną dachówkę. Różnego rodzaju sposoby mechanicznego przytwierdzania dachówek mają na celu zabezpieczenie pokrycia dachu przed działaniem silnych wiatrów (sił ssących) i są dodatkowym zabezpieczeniem przy dużym nachyleniu połaci dachowych.

Norma, określająca wymogi klamrowania została zastąpiona nową normą europejską, w której już ich nie określono. Na szczęście, choć wymaga to od dekarza większego zaangażowania czasowego, klamrowanie spotyka się z coraz większym zrozumieniem zarówno inwestorów, jak i wykonawców.


Data publikacji: 27 czerwca, 2014

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jacek
    wtorek, 28 lipca, 2020

    od dawna wiadomo, że najlepsze pokrycie to dachówka ceramiczna. nie na każdy dach udźwignie taki rodzaj materiału i koszty. dzisiejszy świat materiałów budolanych ma już swoje zamienniki w postaci blachodachówki, niestety nie jest już tak odporna na huragany.

Podobne artykuły