Okna dachowe

Darmowa energia = energooszczędny dom z oknami Velux

Jesteśmy coraz bardziej świadomym społeczeństwem, dlatego zależy nam na tym, żeby żyć i mieszkać w otoczeniu przyjaznym nie tylko człowiekowi, ale i ekologii. Z tej też przyczyny coraz częściej sięgamy po rozwiązania, które wykorzystują naturalne siły przyrody i pozwalają nam nieco zaoszczędzić na wydatkach na prąd. Firma Velux, od lat z powodzeniem, wprowadza na rynek okna, które spełniają wysokie standardy energooszczędności i pozwalają cieszyć się naturalnym światłem przez cały rok.

Odpowiednio dobrane okna to absolutna podstawa każdego domu, dzięki nim można zyskać naturalne, darmowe światło pochodzące od promieni słonecznych, co również może wspomóc standardowe ogrzewanie mieszkania. Niewłaściwie dobrane okna powodują straty ciepła, mieszkanie oziębia się i trzeba je dogrzewać, co na pewno nie wpłynie dobrze na rachunki za energię. Dlatego przy wyborze okna trzeba zwrócić szczególną uwagę na rodzaj, wielkość i jakość szyby okiennej.

Energooszczędne rozwiązania

W oknach dachowych Velux stosuje się węższe profile z wbudowanymi w nie nowymi wysokoizolacyjnymi komponentami, co sprzyja zachowaniu bardzo dobrych parametrów energetycznych okna.

W zimę największym problemem jest ucieczka ciepła z pomieszczenia, latem zaś musimy walczyć z nadmiernym przegrzewaniem. W jednym i drugim przypadku z pomocą przychodzą rolety zewnętrzne zamontowane na oknach, które latem chronią przed przedostaniem ciepła do wewnątrz pomieszczenia, a zimą pełnią rolę dodatkowej osłony dla okien zmniejszające straty ciepła o około 1/3.

Co to jest bilans energetyczny mieszkania

Darmowa energia = energooszczędny dom z oknami Velux

To najprościej ujmując różnica między zyskami i stratami energii. Straty te są powodowane przez:
– przenikanie (straty ciepła przez element obudowy budynku: ściany, okna, dach, itd.)
– wentylację (są nie do uniknięcia, bo konieczność podgrzania powietrza wentylacyjnego wymaga nakładów energetycznych),
– nieodpowiednią szczelności budynku.

Co pozwala ograniczać straty energii?

– modernizacja niektórych elementów budynku,
– poprawa izolacyjności cieplnej, czyli dodatkowe ocieplenie,
– zastosowanie w oknach szyb o lepszych właściwościach. Dzięki temu polepsza się izolacyjność termiczną przegród zewnętrznych, a bilans energetyczny całego domu ulega znacznej poprawie,
– zastosowanie systemów wentylacyjnych wykorzystujących odzysk ciepła. Odpowiednia szczelność budynku pozwala na ograniczenie niekontrolowanego przepływu powietrza.

Już na etapie projektu nowego domu należy właściwie zaplanować i opracować wszystkie detale, które będą służyły zachowaniu optymalnej szczelności budynku. Nie bez znaczenia jest również jakość wykonania.

Darmowa energia = energooszczędny dom z oknami Velux

Koncepcja Trias Energetica

To proste podejście do projektowania budynków energooszczędnych, które przyczynia się do osiągnięcia oszczędności energii, poprawy efektywności energetycznej obiektu, oraz zniwelowania zależności od paliw kopalnych i ochrony środowiska naturalnego. Poniższy schemat przedstawia jej główne założenia.

Koncepcja Trias Energetica reprezentuje proste i logiczne podejście do projektowania, które można osiągnąć w trzech etapach:

Po pierwsze: Unikanie niepotrzebnych strat energii dzięki dobrej izolacji, zwartej bryle budynku, szczelnej konstrukcję, hybrydowej wentylacji, odzysk ciepła, chłodzenie naturalne i oszczędzanie wody.

Po drugie: Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii: wiatru, energii słonecznej i energii wodnej.

Po trzecie: Jak najefektywniejsze wykorzystanie energii paliw kopalnych dzięki zastosowaniu wysokosprawnego ogrzewania, optymalnych urządzeń: pomp i wentylatorów zasilanych prądem stałym i wykorzystaniu ciepła odpadowego.

Projektując nowy dom należy wziąć te rady pod uwagę, dzięki nim mamy szansę stworzyć nowoczesny, energooszczędny dom, którego eksploatacja nie będzie się wiązała z nadmiernymi kosztami. A przecież o to chodzi.

Darmowa energia = energooszczędny dom z oknami Velux

Szczegółowe informacje na temat rozwiązań podnoszących standard energetyczny domu można znaleźć na profilu Facebook oraz kanale YouTube kampanii edukacyjnej: Energooszczędność w moim domu.

ASZ

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 14 grudnia, 2013

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły