Budownictwo tradycyjne

Daszek ze szkła czy z drewna – jaką fasadę wybrać?

Zadaszenie nad drzwiami wejściowymi jest elementem powszechnie stosowanym w wielu gospodarstwach domowych. Chociaż daszek kojarzy się najczęściej właśnie z ochroną drzwi przed deszczem, może on być stosowany w różnych miejscach i spełniać inne funkcje, a sama konstrukcja cechować się różnymi parametrami.

Gdzie stosujemy daszki i fasady?

Najbardziej powszechnym miejscem stosowania daszków i fasad – czyli ścianek bocznych im towarzyszących, są drzwi wejściowe do budynków oraz bramy garażowe. Elementy te mogą być jednak stosowane do ochrony wielu innych miejsc lub obiektów. Daszek zamontowany może zostać nad tarasem lub balkonem, ale także może on stanowić ochronę dla zapasu drewna opałowego, narzędzi ogrodowych, maszyn gospodarczych lub dowolnych innych przedmiotów mogących ulec uszkodzeniu w wyniku działania czynników atmosferycznych.

Funkcje daszków przyściennych

Podstawową funkcją daszków i fasad jest ochrona elementów budynku oraz osób przed opadami atmosferycznymi, słońcem oraz szkodliwym wpływem innych czynników atmosferycznych, które mogą mieć negatywny wpływ na elementy budynku lub stanowić uciążliwość dla jego mieszkańców. Daszki chronią także przed przedmiotami, które mogłyby spaść na osoby stojące np. przed wejściem do budynku, z jego wyższych kondygnacji. Element ten pełni również funkcję dekoracyjną i wizerunkową. Dostosowanie kolorystyki daszku do koloru pokrycia dachu pozwoli na zachowanie spójności i sprawi, że element ten postrzegany będzie jako integralna część budynku.

Materiały wykonania daszków oraz regulacje prawne

Aby daszek mógł pełnić powierzone mu funkcje, musi być wykonany z właściwych materiałów. Najczęściej spotykane są daszki i fasady wykonane z drewna oraz szkła lub poliwęglanu. Daszki stanowią element budynków, więc aspekty takie jak wymiary, mocowanie czy parametry konstrukcji są regulowane prawnie. Cechy te muszą być dostosowane między innymi od typu zabudowy, wysokości budynków oraz materiałów z jakich są one wykonane. Przed zamontowaniem konstrukcji, konieczne jest zweryfikowanie czy spełnia ona wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie lub innych, właściwych aktach prawnych.

Szklane zadaszenie – właściwości oraz wady i zalety

Daszki szklane wykonane są ze szkła laminowanego oraz hartowanego o dużej grubości. Najczęściej składają się z dwóch tafli szkła dodatkowo wzmacnianych folią zwiększającą ich wytrzymałość. Choć szkło może być postrzegane jako materiał mniej trwały od drewna, technologia wykonania gwarantuje, iż zadaszenie odporne będzie na uszkodzenia oraz działanie znacznych sił. Szklane fasady oraz daszki, mocowane przy pomocy stalowych lub aluminiowych elementów, dobrze komponują się z większością nowoczesnych budynków (szczególnie polecamy sprawdzić realizacje i ofertę szklanych zadaszeń firmy Alt Forglass).

Dodatkową zaletę szklanych daszków może stanowić fakt, że przepuszczają światło. W przypadku, gdy daszek powinien także zapewniać cień, możliwe jest zastosowanie szkła mlecznego, które ograniczy dostęp promieni słonecznych. Wadą daszków tego typu jest natomiast fakt, iż widoczne są na nich wszelkie zabrudzenia. Daszek szklany wyczyścić można jednak bezproblemowo, przy użyciu zwykłych środków wykorzystywanych do czyszczenia szyb.

Właściwości drewnianego zadaszenia

Daszki drewniane wykonywane mogą być z dowolnego rodzaju drewna, jednak najwłaściwsze jest zastosowanie materiału o dużej twardości. Powszechnie dostępne na rynku są konstrukcje jednospadowe lub dwuspadowe, wykonane z drewna świerkowego. W przypadku starego budownictwa oraz budynków drewnianych, wykorzystanie konstrukcji tego typu będzie na ogół bardziej właściwe pod względem kompozycji oraz spójności bryły. Duża zaletą daszka drewnianego jest możliwość jego samodzielnego wykonania od podstaw. Rozwiązanie to będzie także na ogół mniej kosztowne od innych alternatyw.

Podsumowując…

Choć zarówno daszki szklane, jak i drewniane mają swoje wady i zalety, niewątpliwą przewagą zadaszenia szklanego jest fakt, że może zostać dostosowane do niemal każdego budynku i wszystkich rodzajów elewacji. Na rynku dostępnych jest wiele konstrukcji tego typu, cechujących się różnymi kształtami oraz parametrami. Szklane zadaszenie nie ustępuje odpornością drewnianemu, jest to natomiast rozwiązanie nowoczesne i często postrzegane jako bardziej eleganckie. Jego dodatkowym atutem jest także łatwość konserwacji oraz usuwania zabrudzeń – nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów a czyszczenie nie różni się od mycia okien. Chociaż konstrukcje drewniane również znajdują zastosowanie w wielu przypadkach, zadaszenie szklane jest rozwiązaniem znacznie bardziej uniwersalnym, dającym możliwość dokładnego dostosowania do potrzeb i wymagań jakim ma sprostać.

4.9/5 - (31 votes)

Data publikacji: 31 stycznia, 2021

Autor:

4.9/5 - (31 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. ochroniarz
    wtorek, 9 marca, 2021

    Zadaszenie wejścia czy balkonu stanowi zarówno funkcje ochronne jak i dekoracyjne. Daszek szklany z pewnością jest bardziej elegancki, ale stanowi tym samym większy koszt i jest bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Alternatywą są daszki z poliwęglanu.

Podobne artykuły