Dachówka ceramiczna

Dawne grzbiety, zwłaszcza kosze

Wiele potu i uwagi poświęca się na obrobienie koszy dachowych oraz grzbietów (kalenic ukośnych). Kiedyś oferowano nie tylko gąsiory, ale i kształtki koszowe (niem. Kehlziegel) oraz grzbietowe (niem. Gratziegel).

dawne-grzbiety-zwlaszcza-kosze_3
Jeśli są jeszcze wytwarzane to w postaci dość odległej od pierwowzoru. Np. tzw. dachówki koszowe prawe i lewe dla modelu „Klassik Kera-Biber” Creaton. Wraz z ich zanikiem ubył jeden z 3 typów koszy: kosz dachówkowo-systemowy. Zostały tylko kosze otwarte (podkładane) oraz dachówkowe rzemieślnicze, tzw. miękkie.

Czy jest to rozwiązanie szybsze, tańsze, gdy kosz miękki wytwarza się ręcznie? Na pewno nie – vide artykuł „Miękki kosz dachowy” na fachowydekarz.pl . A kosz otwarty? Czy też nie przysparza licznych trudności? Patrz J. Romanow „Zalecenia techniczne. Kosze podkładane – blaszane”, miesięcznik „Dachy” nr 8/2008. Te dawne kształtki to był nie głupi pomysł.

Dzisiaj mamy całą gamę akcesoriów dachowych z PVC – kominki wentylacyjne, przejścia antenowe – są także dachówki połaciowe z tworzyw sztucznych. To dlaczego nie – dachówki koszowe? Seryjny produkt z fabryki jest tańszy niż wytwór ręczny (dlatego powstały fabryki) i systemowo lepiej dopracowany.

dawne-grzbiety-zwlaszcza-kosze

Poza tym nie muszą być z tworzyw sztucznych. Weźmy nowoczesne gąsiory do dachówek płasko-zakładkowych. Np. dachówki „Tegalit” Braas (geometryczny „ośli grzbiet”) czy do dachówki „Carisma” Benders, trójkąt ( www.benders.se ). Dachówka koszowa co do zasady to po prostu odwrócony gąsior! Acz wymaga więcej uwagi jako element zlewni wody, gdy po gąsiorze wszystko spływa jak po kaczce.

Większość dachówek nie tworzy pokryć absolutnie szczelnych – tylko względnie szczelne. Przejmują obciążenia sił wiatru, ciężaru śniegu, promieni UV, gradu, nacisku ludzi, ale nie są wodoszczelne. Stąd powstał dach „podwójny”, gdzie rolę hydroizolacji pełnią umieszczone niżej folie i membrany wstępnego krycia albo tzw. dachy spodnie (poszycie pełne z izolacją).

Jeśli jest „podwójna” połać dachu, to może istnieć kosz „podwójny”. Z wierzchu kształtowany przez dachówki koszowe, dające maksimum dyskrecji wizualnej. Dużo prostszy, tańszy w wykonawstwie niż kosz miękki i zachowujący wszelkie walory kosza podkładanego, ale już nie otwartego, bo schowanego pod spodem pokrycia wierzchniego.

Robert Dymkowski

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 1 października, 2015

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły