Na rynku

Debet na dobry początek – jak banki wspierają młodych przedsiębiorców?

Na polskim rynku finansowym jest niewiele ofert kredytów dla młodych przedsiębiorców. Pozyskanie zewnętrznego finansowania bankowego w dniu rejestracji działalności bez udokumentowania stażu rynkowego nie jest łatwe. Banki oferują inne rozwiązania pozyskania funduszy młodym stażem przedsiębiorcom.

Niedobór środków finansowych na starcie

Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej, przedsiębiorca musi liczyć się z możliwością generowania strat w pierwszych miesiącach istnienia swojej firmy w danej branży. Brak renomy rynkowej powoduje, że musi minąć trochę czasu, zanim klienci przekonają się do oferty nowego przedsiębiorstwa i firma zacznie przynosić zyski. Wielu przedsiębiorców musi też w pierwszym okresie działalności pokrywać straty ze swoich środków finansowych. Kiedy oszczędności własne przedsiębiorcy się skończą, można albo zakończyć prowadzenie nierentownej firmy, albo pozyskać środki z zewnętrznych źródeł. Likwidacja działalności gospodarczej to oczywiście ostateczność, o ile właściciel ma realne podstawy, aby przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości zacznie wypracowywać pierwsze zyski. Można wysuwać takie wnioski, jeśli przedsiębiorca ma kolejne zlecenia oraz podpisał już umowy o współpracę albo o wykonanie pewnych prac. W przyszłości więc uzyska z tego tytułu dochód.

Bez klasycznego kredytu

Niekoniecznie trzeba w takiej sytuacji zaciągać pożyczkę lub kredyt w banku. Alternatywą może być konto obrotowe, czyli rachunek z debetem pozwalający na pozyskanie pieniędzy z zewnętrznego źródła w trybie natychmiastowym. Przedsiębiorca posiadający otwarte konto obrotowe nie musi ubiegać się o kredyt, aby otrzymać finansowanie zewnętrzne z banku. Może swobodnie korzystać z przyznanego mu limitu. Zakładając rachunek z debetem, na ogół trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia z tego tytułu pewnych opłat, choć nie we wszystkich instytucjach finansowych.

Konto obrotowe można założyć na przykład w Idea Banku. Poszczególne oferty różnią się wysokością limitu debetowego oraz stopą oprocentowania zobowiązania kredytowego. Klient płaci odsetki za wykorzystanie debetu z konta obrotowego tylko wtedy, gdy rzeczywiście skorzysta z pieniędzy. W przeciwnym wypadku debet pozostaje „poduszką finansową”, która pozwoli przetrwać trudne chwile w pierwszych miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej. Brak spływu należności nie musi więc oznaczać konieczności definitywnego zamknięcia firmy.

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 25 czerwca, 2014

Autor:

5/5 - (3 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły