Porady

Decyzje należy podjąć znacznie wcześniej! Zakup pompy ciepła.

W momencie projektowania swojego domu trzeba zdawać sobie już sprawę z tego jakie będzie nam towarzyszyć źródło ciepła. Przy tym istotną informacją jest, że według nowych przepisów musi to być ekologiczne źródło ogrzewania. Stąd też wiele osób decyduje się na pompy ciepła. Czy słusznie?

Zasady działania pompy ciepła

Pompy ciepła Katowice – https://ekosolargliwice.pl/pompy-ciepla/pompy-ciepla-katowice/ są popularnym urządzeniem. Ich praca, wbrew pozorom, polega przede wszystkim na transportowaniu energii cieplnej ze źródła dolnego do źródła górnego. W praktyce więc chodzi o to, że pompa ciepła pobiera energię ciepła z wody, gruntu czy powietrza i przekazuje ją do instalacji grzewczej danego budynku. Okazuje się więc, że pompa ciepła jako tako samodzielnie nie wytwarza żadnej energii. Jest ona raczej jej nośnikiem sprawiając, że dostaje się ono w odpowiednie miejsce.

Tradycyjny obieg grzewczy w przypadku pomp ciepła

W przypadku tradycyjnego obiegu grzewczego mówi się o czterech podstawowych elementach. Są to zawór rozprężający, skraplacz, parownik i sprężarka. Przy tym najważniejszym elementem jest sprężarka, która odpowiedzialna jest za czynniki chłodnicze. Za jej sprawą pompa może przekazywać ciepło. I po prostu prawidłowo funkcjonować.

Rodzaje sprężarek

W przypadku tego elementu dostępne są dwie różne opcje. Z jednej strony ma się sprężarkę pracującą na zasadzie on-off z drugiej zaś inwerterową. Korzystniejszą opcją jest ta druga, która zakłada regulowanie prędkości obrotowej a tym samym sterowanie mocą w zakresie od 30% do nawet 100%. Jest to więc bardzo ważna opcja w przypadku ciągle zmieniających się warunków atmosferycznych.

Wszystko widać już przy projekcie

Stąd osoba decydująca się na budowę domu musi zdawać sobie sprawę z wybranego przez siebie źródła ogrzewania dla danego budynku. W innym razie nie ma możliwości rozpoczęcia całej inwestycji. Istotne wydaje się jeszcze to, że tak naprawdę, w przypadku nowych domów, dostępną opcją są tylko te wynikające z najnowszych technologii. Można się więc zdecydować albo na posiadanie instalacji gazowej albo też na pompy ciepła. Innej opcji na dzień dzisiejszy niestety nie da.

Dotacja nie dla każdego

Złą wiadomością dla osób chcących budować swój wymarzony dom jest jeszcze to, że nie mają oni możliwości ubiegania się o jakiekolwiek dotacje, ponieważ w zdecydowanej większości nie są one przeznaczone dla nowego budownictwa. Wszelkie inwestycje trzeba więc pokrywać z własnej kieszeni. Dlatego też właściciele nowo budowanych domów wolą kilkukrotnie rozważyć sprawę i późnej podejmować decyzję.


Data publikacji: 8 kwietnia, 2024

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły