Warsztat

Dekametr – rozstawianie łat szybko i bez błędów

Dekametr to przymiar o długości 10 m, który pozwala na precyzyjne i szybkie rozmieszczenie łat na konstrukcji dachu. Podstawową funkcją Dekametru jest ustalenie rozstawu łat pod pokrycie dachówką lub blachodachówką bez wykonywania pomiarów długości i obliczeń. Dekametr to narzędzie, dzięki któremu wyeliminowane zostaną błędy pomiaru, błędy obliczeń, niedokładności podczas rozmierzania i łatowania oraz skróci czas wykonania prac. Jest stosowany dla wszystkich rodzajów pokryć dachowych niezależnie od producenta, z wykorzystaniem łat.

Oryginalny przymiar firmy Dekametr, pomocny przy rozmierzaniu łat

Oryginalny przymiar firmy Dekametr, pomocny przy rozmierzaniu łat

Projekt powstał w oparciu o wiedzę i doświadczenia zdobyte podczas prac dekarskich oraz związanych z nimi licznymi trudnościami, mającymi bezpośredni wpływ na jakość wykonywanej usługi i czas jej trwania. Dekametr został zaprojektowany w taki sposób, aby pomóc każdemu dekarzowi podczas budowy jak i remontu dachu, a Dekametr jako narzędzie było łatwe w użyciu i maksymalnie uniwersalne.
Obecnie na rynku występuje szeroki wybór pokryć dachowych układanych na łatach. Asortyment ten powiększany jest o nowe produkty, których montaż wymaga dużej wiedzy, a jej brak przyczynia się do błędów, których skutki często są nieodwracalne. W takiej sytuacji może znaleźć się każdy dekarz.

Dekametr zamocowany na kontrłacie

Dekametr zamocowany na kontrłacie

Zasada montażu

W zależności od pokrycia dachowego bardzo ważne jest wyznaczenie punktu zerowego, stanowiącego początek przymiaru. Uwzględnia się przy tym zalecenia producenta pokrycia. Dekametr należy zamocować w danej odległości od osi kalenicy, następnie rozwinąć go wzdłuż kontrłaty, pamiętając aby znalazł się pod łatami komunikacyjnymi. Czynność tę trzeba wykonać na skrajnych kontrłatach tak, aby wymiary w łatwy sposób można było przenieść za pomocą sznura traserskiego na całą połać dachu. W dalszym etapie zamocować pierwszą oraz drugą łatę, wybrać odpowiednią wartość rozstawu na dekametrze i wg niej przybijać kolejne łaty aż do szczytu dachu. (Dokładniejsze dane podano w instrukcji Dekametru).

Zasada montażu dekametru

Zasada montażu dekametru

Sieć dystrybucji

Firma Blachotrapez Sp. z o.o. jest pierwszym producentem pokryć dachowych, który wprowadza Dekametr jako dedykowane narzędzie używane podczas montażu produktów z oferty firmy. Specjalnie do tego celu Dekametr został wykonany wg wymagań producenta. Ponadto sieć lokalnych hurtowni budowlanych wykazuje zainteresowanie uniwersalnym Dekametrem, na którym znajdują się wszystkie zalecane rozstawy producentów pokryć dachowych. Dostępny również w sklepie online www.dekametr.com

Dekametr dedykowany do pokryć firmy Blachotrapez

Dekametr dedykowany do pokryć firmy Blachotrapez

Studium przypadku – rozstawianie łat

Np. dla blachodachówki JANOSIK punkt zero wynosi 31 cm od deski rynnowej lub początku krokwi. Dekametr należy przymocować takerem od punktu zero do końca kontrłaty jednocześnie rozwijając go i rozciągając. Czynność tą trzeba wykonać na skrajnych kontrłatach tak aby wymiary w łatwy sposób można było przenieść za pomocą sznura traserskiego na całą połać dachu. Po zamocowaniu takerem Dekametrów sprawdza się rozstaw łat wymagany przez producenta. I tak w przypadku JANOSIKA rozstaw wynosi 38 cm. Wymiar ten jest dostępny na całej długości miary, a łatę należy przybić równo z linią nad tym wymiarem (w przypadku wszystkich pokryć wpadających w łatę dolna krawędź łaty ma być równo ułożona na cyfrze 38, czyli nad tym wymiarem).

Instrukcja montażu przy kryciu dachówką

Instrukcja montażu przy kryciu dachówką

Wnioski

Dekametr to dokładne i szybkie narzędzie decydujące o precyzji i czasie montażu łat. Jest uniwersalny, eliminuje błędy i zapobiega ich powielaniu. Sprawdza się przy weryfikacji poprawności rozstawu łat. Zmieści się do każdego niezbędnika dekarskiego.

DKMtech sp. z o.o. sp. k.
DKMtech sp. z o.o. sp. k.
ul.Czajkowskiego 15
43-300 Bielsko-Biała
Wiesława Ciesielska, tel. +48 508368817
Michał Wrzeszcz, tel. +48 698620038
dekametr@dekametr.com
www.dekametr.com

4.4/5 - (9 votes)

Data publikacji: 1 sierpnia, 2017

Autor:

4.4/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły