Porady

Designerskie meble… dla każdego?

Designerskie meble

Określenie „designerski” odnosi się do przedmiotów, które w służbie użyteczności sięgają po rozwiązania cechujące się ciekawą formą oraz interesującym wzornictwem. Do niedawna były one jednak utożsamiane z projektami wykonywanymi na specjalne zamówienie, a więc droższymi i bardziej elitarnymi. Czy jest więc możliwe, aby meble designerskie były dostępne na skalę masową i aby posiadał je każdy, komu taki styl się spodoba? Czy meble designerskie to meble jedynie dla najbardziej wymagających klientów?

Co to znaczy „designerski”?

Na początku należałoby się zastanowić do czego odnosi się samo pojęcie. Jedną z interpretacji będzie z pewnością, że jest to taki produkt, który powstał jako jednorazowy projekt bez intencji jego powielania. Designerski fotel byłby więc jedynym egzemplarzem, czymś unikatowym i nieodwzorowywanym przez innych wytwórców. Kolejna interpretacja odnosić się może do procesu powstawania produktu. Designerska szafka w tym rozumieniu będzie oznaczała produkt będący owocem procesu twórczego. Czytając o obrazie designerskim rzadko będziemy się jednak skłaniać ku takim interpretacjom. Czym więc jest designerski mebel w rozumieniu, z jakim będziemy spotykać się najczęściej? Określenie to odnosić się będzie przede wszystkim do cech danego produktu. Ważną z nich, choć nie jedyną, jak wydaje się niektórym, jest nowoczesność. Projekty designerskie to z pewnością projekty nowoczesne, ale czerpiące inspiracje także z trendów poprzednich dekad. Trendy te są aktualizowane i dostosowywane w taki sposób, aby wpisać się w potrzeby współczesnych odbiorców. Nowoczesne lustra określane mianem designerskim mają być bezpośrednią odpowiedzią na to, czego oczekuje konsument urządzając wnętrze teraz, co nie oznacza, że inspiracją nie może być styl lat 60. czy 80.

Co poza nowoczesnością?

Meble designerskie to takie, które cechuje w dużej mierze prostota połączona z użytecznością. To produkty zaprojektowane z myślą o codziennym używaniu, a więc biorące pod uwagę ergonomię. Ich forma jest więc przemyślana, ale nie przekombinowana – można nawet określić ją mianem minimalistycznej. To meble zaprojektowane po to, by ich używać, wykorzystywać je, a nie tylko podziwiać. Jednocześnie meble designerskie mają ich nabywcę zachwycać swoją formą. Designerski fotel czy designerska szafka to produkty o walorach zarówno użytkowych, jak i wizualnych. W tym połączeniu cech kryje się istota sformułowania „designerskie”. Czy więc tak określone meble mogą być produkowane w większej ilości egzemplarzy? Z pewnością! Po designerskie meble może sięgnąć każdy, dla kogo w równym stopniu ważny jest komfort użytkowania jak i to, jak mebel prezentuje się we wnętrzu. Rozumienie mebli designerskich jako takich, które tworzone są jedynie na zamówienie, a ich ceny zawężają dostępność, to coś co należałoby odłożyć do lamusa. Projektowanie mebli designerskich to sztuka łączenia niebanalnych form z cechami, które umożliwią wygodę ich użytkowania.


Data publikacji: 14 marca, 2022


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły