Obróbki dekarskie

Deski czołowe i okapowe

Okap to bardzo istotny element dachu. Pełni funkcje typowo użytkowe, a także dodaje dachowi uroku i wpływa na ostateczną estetykę całej bryły budynku.

Jednak, aby okap mógł stać się ozdobą domu, należy zadbać o jego prawidłowe wykonanie i staranne wykończenie. Oszczędności finansowe na tym etapie budowy znajdują uzasadnienie jedynie podczas wznoszenia budynków gospodarczych, w przypadku których estetyka nie jest sprawą tak istotną.

Okap szczytowy

O okapie szczytowym mówimy w przypadku, gdy konstrukcja dachu wystaje poza ściany szczytowe budynku. W przypadku więźby krokwiowej lub krokwiowo-jętkowej okap szczytowy tworzony jest przez parę krokwi szczytowych opartych na przedłużonych murłatach. Natomiast w przypadku więźby płatwiowo-kleszczowej – również na wysuniętych płatwiach. Przy okapie szczytowym nie stosuje się zbyt szerokiego wysunięcia konstrukcji dachu poza ściany zewnętrzne i zwykle nie wynosi ono więcej niż 50-60 cm. Jednak, niezależnie od tego, jak niewielkie wysunięcie zostałoby zrobione, krawędzie połaci dachowych od strony szczytów są szczególnie narażone na działanie wiatru. Osłonę dla nich stanowi deska czołowa, przez fachowców zwana również wiatrownicą.

Stosowanie wiatrownicy

W budynkach mieszkalnych deski czołowe stosowane są bardzo często, nawet wówczas, kiedy krawędzie połaci dachowej kończą się równo z płaszczyzną ścian zewnętrznych domu. Wiatrownica, jak wskazuje jej nazwa, chroni przed niszczycielską siłą wiatru, który może powodować zrywanie pojedynczych dachówek lub arkuszy blachy, pomimo że zamocowano je sztywno i solidnie w części okapowej dachu. Brak zabezpieczenia krawędzi okapu deską czołową może nawet niekiedy doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji dachu. Dodatkowo element ten znacznie ułatwia mocowanie obróbek blacharskich do krawędzi pokrycia. Aby jednak deska okapowa była w stanie dobrze wypełniać przypisane jej funkcje, drewno do jej wykonania powinno zostać uprzednio zaimpregnowane i starannie wysuszone, a także czterostronnie strugane, co ma na celu przeciwdziałanie wnikaniu w drewno robactwa. Ważna jest również szerokość deski – nie powinna wynosić więcej niż 16 cm. Stosowanie desek o większej szerokości może powodować ich wypaczanie. Deski można zakupić w postaci zaimpregnowanej w tartaku lub samodzielnie pokryć warstwami impregnatu do drewna. Gotowe elementy do wykończenia bocznych krawędzi dachu oferuje również większość producentów pokryć dachowych. Najczęściej stosowane są deski czołowe obijane blachą z zewnętrznej strony.

Nowoczesne deski czołowe i podbitki

Do osłonięcia drewnianych desek zastosować można deski czołowe oraz podbitki. Wykonane ze spienionego PCV z zewnątrz pokryte są one gładką warstwą materiału o podwyższonej wytrzymałości. Systemy wykonane z plastiku cieszą się wciąż rosnącą popularnością. Posiadają bowiem wiele zalet – są estetyczne, funkcjonalne, łatwe w montażu i poza sezonowym myciem, nie wymagają konserwacji, a ponieważ są wodoszczelne, ich zastosowanie zapobiega przedostawaniu się wilgoci do drewnianej konstrukcji dachu. Ponadto deski plastikowe nie wymagają impregnowania czy malowania.

Rola deski okapowej w okapie dachu

Deska okapowa jest to element wykończenia okapu, jednak w przypadkach, gdy na budynku planuje się orynnowanie – deska ta pełni również funkcje użytkowe. Deskę okapową przybija się do czoła krokwi dachowych, a następnie mocuje się do niej pas podrynnowy. Układając na dachu membranę dachową, pamiętajmy, że powinna ona wystawać poza deskę okapową o około 5 cm. Do deski okapowej mocowane są także haki do rynien, czyli rynajzy, a do nich z kolei same rynny i ostatecznie odpowiednio ukształtowany pas nadrynnowy. Bez deski okapowej nie zamontujemy zatem orynnowania domu i okap nie będzie wyglądał estetycznie. W przypadku krycia dachu tradycyjnymi dachówkami, deska okapowa stanowi również podporę dla pierwszego rzędu dachówek. Ponadto deska zapewnia lepsze podparcie dachówek niż łata, co skutecznie chroni materiał pokryciowy przed uszkodzeniami mogącymi wystąpić na skutek naporu ciężkiego śniegu. Deska okapowa powinna być 2-3 cm wyższa od łat, dzięki czemu kąt nachylenia okapu będzie nieco mniejszy, a strugi wody spływające do rynien zostaną odpowiednio przyhamowane.

Deski okapowe można wykończyć w dowolny sposób, a najczęstsze i jednocześnie najtańsze jest ich pomalowanie lub obróbka wykonana z blachy. Bardziej wymagający inwestorzy mają możliwość nabycia innych, lepiej prezentujących się, ale jednocześnie dużo droższych materiałów. Godne uwagi są na przykład płytki imitujące łupek. Ważne jest przede wszystkim to, by ostateczną obróbkę dopasować do pokrycia, koloru rynien i całości elewacji domu.

Uwaga: podczas zabudowywania okapu podbitką należy koniecznie pozostawić szczeliny wentylacyjne. Jako elementy wykończeniowe stosowane są w tym celu zwykłe kratki wentylacyjne lub specjalne panele z materiału, z którego planowana jest podbitka. Szczelina wentylacyjna najczęściej pozostawiana jest tuż przy desce okapowej. Jej stosowanie jest konieczne ze względu na prawidłowe funkcjonowanie dachu.

4.8/5 - (23 votes)

Data publikacji: 11 stycznia, 2015

Autor:

4.8/5 - (23 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły