Akcesoria dachowe

Diabeł tkwi w szczegółach – akcesoria dachowe

Niepozorne akcesoria dachowe takie jak gąsiory, wiatrownice i okapy spełniają ważną rolę: zwiększają trwałość pokrycia dachowego i znacznie poprawiają jego estetykę. Dlatego nie należy bagatelizować wyboru akcesoriów dachowych i trzeba zadbać o wysoką jakość używanych materiałów.

Najczęściej stosowane akcesoria dachowe:

Gąsiory – ich zadaniem jest ochrona kalenicy – miejsce styku dwóch połaci dachu.

Wiatrownice – to wykończenia szczytów – boków dachu – na prawej i lewej krawędzi połaci. Zabezpieczają połać dachową przed czynnikami atmosferycznymi: porywami wiatru, opadami, a także uniemożliwiają ptakom wchodzenie i zakładanie gniazd. Dzięki wiatrownicom unikniemy ściekania wody wprost z połaci dachu na mury szczytowe budynków.

Okap – jest dolną, poziomą częścią dachu wzdłuż którego zwyczajowo montowana jest rynna. Jest on niezbędnym elementem poszycia dachu i zabezpiecza go przed porywami wiatru, opadami atmosferycznymi oraz gniazdowaniem ptaków. Okapy zastosowane w jednym ciągu chronią dach przed nadmiernym wiatrem lub zawiewaniem śniegu, jak też ewentualnym zaprószeniem ognia przez iskry wydobywające się z kominów.

Diabeł tkwi w szczegółach – akcesoria dachowe.
Diabeł tkwi w szczegółach – akcesoria dachowe.

Dachówki systemowe – stosowane są w miejscach szczególnie narażonych i wystawionych na wpływ czynników zewnętrznych.

W każdym z tych elementów zastosowanie materiału słabej jakości wiąże się z ryzykiem, że mogą one nie wytrzymać próby czasu i warunków pogodowych, a to z kolei może spowodować natychmiastową konieczność remontu konstrukcji dachu. Dlatego przy ich wyborze warto zwracać uwagę nie tylko na kolor, ale i na materiał, z którego zostały wykonane oraz funkcje użytkowe.

Montaż akcesoriów dachowych

Przede wszystkim należy się kierować ogólną zasadą, dotyczącą nie tylko akcesoriów dachowych: zawsze czytać dołączoną instrukcję i postępować zgodnie z nią. Jeżeli przerasta nas samodzielny montaż akcesoriów warto zdać się na doświadczenie i wiedzę profesjonalnej ekipy remontowej. Zaoszczędzimy sobie czasu, stresu i mamy pewność, że wszystko zostanie wykonane tak jak należy.

Diabeł tkwi w szczegółach – akcesoria dachowe.
Diabeł tkwi w szczegółach – akcesoria dachowe.

Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane akcesoria dachowe zagwarantują nam długą żywotność dachu, nawet w trudnych warunkach pogodowych, a ponadto pomagają w zapewnieniu właściwej wentylacji powierzchni pod pokryciem.

Diabeł tkwi w szczegółach – akcesoria dachowe.

ASZ


Data publikacji: 17 czerwca, 2013

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły