Na rynku

Dlaczego przegląd dachu należy powierzyć profesjonalistom?

„Sezonowy przegląd dachu” jest stałym tematem poradników i zaleceń opracowywanych przez producentów pokryć dachowych. Powraca jak bumerang – nie bez przyczyny. Jak każda rzecz w gospodarstwie domowym, również pewne części dachu z czasem mogą wymagać uwagi ze względu na uszkodzenia lub proces starzeniowy. Jednak dach jest najbardziej narażony na działanie skrajnych warunków pogodowych, a jednocześnie mniej dostępny, aby mieć na niego oko w codziennej eksploatacji. Dlatego przegląd dachu i prace konserwacyjne należy powierzyć specjalistom – dekarzom. Oto argumenty!

Dach to nie tylko dachówka

W internecie raz na jakiś czas pojawiają się pytania, w jaki sposób należy dbać o utrzymanie dachu w dobrej kondycji i jakich środków do tego używać. Odpowiedź zależy od tego, jakim materiałem pokryty jest dach. Innych zabiegów wymagają blachodachówki, innych dachówki czy dachy kryte gontem drewnianym. Najmniej zabiegów wymagają dachówki ceramiczne i betonowe, szczególnie te wykonane według nowych technologii i wyprodukowane przez renomowanych producentów.

Zauważyłem pewną prawidłowość: rodziny, które wybudowały swój dom, chcą się nim nacieszyć i zapomnieć o wszystkich trudach związanych z czasem budowy. Ten dom jest dla nich „nowy” przez kolejnych kilka lat, bo wszystko pozornie działa…. Ale takie myślenie jest zgubne, bo przychodzi moment, aby to zweryfikować – mówi Michał Kuśmierzak, właściciel firmy „Dachy Michał Kuśmierzak” z Koszalina. – Dachówki ceramiczne i betonowe są bardzo trwałym i długowiecznym materiałem budowlanym, wymagającym najmniej pielęgnacji, ale to nie jest cały dach. Wszystkie miejsca, gdzie może gromadzić się śnieg, woda i wilgoć, a także miejsca łączeń i obróbek blacharskich są potencjalnym źródłem problemów. To im głównie poświęcamy uwagę podczas jesiennych czy wiosennych przeglądów dachu – dodaje wieloletni uczestnik programu branżowego SUPERDEKARZ i Certyfikowany Dekarz Braas.

Jakie części dachu wymagają przeglądu?

Przegląd dachu zaleca się wykonywać przed zimą po to, by przygotować go na czas mrozów, nasilonych opadów i śniegu. Co powinno wzbudzić twoją uwagę?

Po pierwsze, fizyczne uszkodzenia dachówek, czyli uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. upadkiem dużej gałęzi, uszkodzenia podczas montażu anteny czy fotowoltaiki przez niewykwalifikowane firmy, które mogą spowodować, że woda opadowa przedostanie się pod pokrycie.

Po drugie, uszkodzenia pokrycia spowodowane procesem starzenia: dachówki pod wpływem czynników zewnętrznych takich jak wpływ niskiej temperatury czy UV. Podczas działania mrozu mogą powstać w dachówkach mikropęknięcia, które w kolejnych latach będą się powiększały, a to oznacza dla dachówek ryzyko dostania się wilgoci pod połać. Dla właściciela oznacza to ostrzeżenie, że może czekać go remont, a w przypadku starszych domów, musi się liczyć nawet z koniecznością remontu generalnego. Koniecznie należy wezwać dekarza.

Po trzecie, przelewająca się z rynny woda. Nawet samodzielnie możesz sprawdzić, czy przyczyną zalegające igliwie, liście, patyki czy zanieczyszczenia spływające z wodą z dachu. Wystarczy je usunąć i sprawdzić drożność rynien oraz rur spustowych, polewając je wodą z węża. Inną przyczyną niekontrolowanych wycieków jest poluzowanie denka lub złączki rynny, albo korozja samej rynny.

Po czwarte, rozszczelnienie obróbek blacharskich przy kominach, lukarnach i ogniomurach, które mające tendencje do spękania lub odkształcenia.

Po piąte, uszkodzone lub wygięte mocowania zabezpieczeń przeciwśniegowych.

Po szóste, czystość rynny koszowej, w której (gdy szczelina jest zbyt wąska) gromadzą się liście i powodują zatory podczas opadów, a w konsekwencji zacieki pod połać dachu.

W każdym z przedstawionych przypadków ocena należy do dekarza, który przeprowadza inspekcję. To on przedstawi plan ewentualnych napraw lub remontu.

Jak często trzeba wykonywać prace konserwacyjne?

Przegląd dachu można uznać za prace konserwacyjne, ponieważ służy on przedłużeniu żywotności dachu. O ile „przegląd” traktujemy jako działanie cykliczne, szybkie i nieskomplikowane, to „serwis” kryje w sobie pewne prace związane z określonym typem dachu i materiału, jakim jest pokryty.

Jak często należy wykonywać prace konserwacyjne na dachu pokrytym dachówką? Jeśli dach ma mniej niż 5 lat, dekarz będzie sprawdzał głównie pokrycie dachu. Dach mający 6-15 lat będzie wymagał dodatkowo losowej próby mocowania. Zaleca się wykonywanie takich prac co 3 lata. Dach starszy niż 15 lat wymaga prac serwisowych co 2 lata i poza serwisem pokrycia oraz losowej próby mocowania, zaleca się dodatkowo kontrolę łat (na podstawie „Wytycznych Dekarskich” Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy).

Czy należy myć dach?

Zdarzają się sytuacje, że dom pokryty jest starą, liczącą kilkadziesiąt lat dachówką, która straciła kolor lub porośnięta jest mchem, ale ma wyjątkowy urok i właściciele chcą ją jedynie wyczyścić. W takim przypadku konieczne jest zamówienie ekipy dekarskiej, która przede wszystkim oceni kondycję konstrukcji dachu nadwerężonej przez upływ czasu. Sprawdzi też, czy dachówka jest wystarczająco wytrzymała i nie pokruszy się podczas czyszczenia i przekładania. Może się okazać, że koszt takiego odświeżenia dachu będzie zbliżony do wymiany położenia nowego dachu.

Domy młodsze, ale usytuowane w rejonach przemysłowych, przy ruchliwych ulicach czy przy lasach są bardziej narażone na osadzanie się sadzy, smogu czy porastanie mchem. Ich czyszczenie należy powierzyć wyspecjalizowanym firmom, które używając wody pod ciśnieniem i specjalistycznych środków wyczyszczą dach, uważając na ich strukturę. Na takie zabrudzenia mniej odporne są powierzchnie chropowate i matowe. Niektóre dostępne na rynku dachówki mają dodatkowe powłoki chroniące dachówkę przed osadzaniem się zanieczyszczeń, czego przykładem jest powłoka LUMINO w dachówkach betonowych BMI Braas lub technologia CISAR w produkcji dachówek.

„Pańskie oko konia tuczy”, więc przyjrzyj się uważnie swojemu dachowi, ale rzetelną ocenę pozostaw profesjonalistom. Miej pod ręką „Książkę serwisową dachu”, w której zapisywane są daty przeglądów i szczegóły dotyczące wykonywanych prac. Choć przegląd dachu, w przeciwieństwie do samochodu, nie jest prawnie wymagany, jednak warto go przeprowadzać regularnie i zaplanować z wyprzedzeniem, aby zarezerwować fachowca. Doświadczonych dekarzy z certyfikatem marki BMI Braas, działających na terenie całej Polski, warto poszukać za pośrednictwem wyszukiwarki na portalu www.superdekarz.pl

4.9/5 - (21 votes)

Data publikacji: 8 września, 2021

Autor:

4.9/5 - (21 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    sobota, 11 września, 2021

    Teraz kiedy od dłuższego czasu mieszkam we własnym domu wiem jak ważna jest regularna konserwacja i przeglądy. Właściwie wskazany byłby przegląd taki w autach. Co rok. To zdecydowanie pomaga uniknąć przykrych niespodzianek typu zacieki, uszkodzenia pokrycia itd

  2. kosa
    wtorek, 14 września, 2021

    Warto w odpowiedni sposób dbać o dach,a dokonywanie regularnych przeglądów dachu przyczyni się do naszego bezpieczeństwa i trwałości dachu.Takie przeglądy najlepiej jeśli wykonują profesjonaliści ponieważ oni najszybciej wychwycą usterki i szybko je usuną.

Podobne artykuły