Dachy płaskie

Dlaczego warto tworzyć zielone dachy?

W miejskiej dżungli promieniowanie słoneczne jest bardziej dokuczliwe niż na terenach zielonych. Chodniki, ulice, betonowe bloki oraz dachy szybko się nagrzewają, przez co temperatura dokoła rośnie. Roślinność sprawia za to, że temperatura wokół spada, stąd dachy coraz większej liczby obiektów w mieście pokrywa się za pomocą roślin. Sprawdź, jakie są zalety zielonych dachów.

Czym są zielone dachy?

Dach zielony to nic innego jak pokrycie dachowe porośnięte roślinnością. Na dachach sadzi się różne byliny, krzewy iglaste oraz krzewinki liściaste. Dzięki temu powierzchnia zielonego dachu kumuluje nadmierne promieniowanie uv i ogranicza nagrzewanie się budynków oraz innych powierzchni.

Zieleń na dachach w miastach jest uznawana za przyszłość nowoczesnej architektury. Dzięki niej zmniejsza się ilość betonu na zurbanizowanym terenie i pozytywnie wpływa się na środowisko. Zielony dach docenią wszyscy mieszkańcy miasta, którym zależy na ekologii i życiu w symbiozie z naturą.

Przeczytaj więcej na https://www.dohmann.pl/zielone-dachy/ i dowiedz się, jakie zalety maja zielone dachy.

Jakie zalety ma zielony dach w mieście?

Zielony dach to rozwiazanie, które wpływa nie tylko na obniżenie temperatury powietrza. Dachy zielone są rownież skutecznym sposobem na gromadzenie wody deszczowej, oczyszczanie powietrza i ograniczanie utraty ciepła zimą. Lista zalet pokrycia dachowego z roślinności jest jednak o wiele dłuższa.

Rośliny wykorzystywane do obsadzania stropu budynku akumulują zanieczyszczenia ze spalin, dymu z kominów i emitowane przez zakłady przemysłowe. Powierzchnie dachów mogą porastać nawet niewielkie drzewa, które sprawiają, że zielony dach wytwarza tlen, niezbędny do życia. Ponadto w okresie zimowym w budynku jest cieplej – stop jest izolowany przed wychładzaniem nie tylko za pomocą materiałów budowlanych, ale i za sprawą porastającej go zieleni. Warstwa termoizolacji jest w tym przypadku o wiele skuteczniejsza.

Dachy zielone gromadzą wodę opadową, dzięki czemu nie trzeba ich ciągle podlewać. Na dachu sadzi się głównie mało wymagające krzewy i byliny, które bez trudu zimują w polskim klimacie. Dodatkowo nie chorują od nadmiaru wody i dłuższej suszy. Nie szkodzi im wiatr, ani szereg innych, niekorzystnych czynników. Większość roślin na dachu nie wymaga też ciągłego nawożenia, co sprawia, że zazielenienie połaci dachowej budynku jest prostsze.

rozchodniki

Zaufaj specjalistom od zielonego dachu

Założenie zielonego dachu warto zlecić profesjonalistom. Jest to rozwiązaniem droższym, lecz bezpieczniejszym. Fachowcy będą pamiętać o warstwie drenującej, sprawdzeniu dopuszczalnego obciążenia stopu i położeniu folii. Dzięki temu zadba się o to, by dach zielony służył przez lata i prezentował się doskonale.  

4.7/5 - (8 votes)

Data publikacji: 28 czerwca, 2021

Autor:

4.7/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Damian
    środa, 14 lipca, 2021

    Zastosowanie zielonego dachu można już spotkać w dużych centrach handlowych, nowoczesnych biurowcach i osiedlach. Czasami można spotkać zieleń nawet na dachu spadzistym i wygląda to całkiem przyjemnie.

Podobne artykuły