Wentylacja dachu

Dlaczego wentylacja dachu jest ważna

Wszyscy wiedzą, że dach musi być szczelny, aby woda nie miała najmniejszych szans na przedostanie się do wnętrza budynku. Jednak oprócz tego, powinien być tak zbudowany, aby umożliwić swobodne odprowadzenie wilgoci oraz pary wodnej, które powstają wewnątrz pomieszczeń i mogą wyrządzić ogromne szkody. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiednią wentylację dachu.

Para wodna oraz wilgoć powstające we wnętrzach i unoszące się do góry są zjawiskiem naturalnym, ale ich nagromadzenie się jest szkodliwe dla konstrukcji domu, w tym oczywiście dachu. Jest to szczególnie problematyczne w budynkach z poddaszem użytkowym, które dzisiaj są standardem, ponieważ to właśnie połać dachowa musi stworzyć odpowiednie warunki do swobodnego odprowadzania pary wodnej i wilgoci, jednocześnie tworząc szczelną barierę dla wody opadowej czy roztopowej. Jeżeli nie zadbamy o prawidłową wentylację dachu, to prędzej czy później na pewno dojdzie do zawilgocenia więźby dachowej oraz materiału termoizolacyjnego – elementy te nie tylko będą ulegały stopniowej degradacji, ale także przestaną spełniać swoją funkcję. Ponadto zbyt wysoka wilgotność w pomieszczeniach oznacza niekorzystny mikroklimat, co znacząco wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie.

Dlaczego akurat dach

Para wodna w budynku ma wiele źródeł – zarówno wewnętrznych (pochodzących między innymi z codziennych czynności), jak i tych zewnętrznych (na przykład opady deszczu). To, że unosi się do góry i zbiera akurat w dachu, wyjaśniają prawa fizyki. Najprościej mówiąc, wraz ze wzrostem temperatury w pomieszczeniu ogrzane powietrze jest wypierane przez zimne. Co za tym idzie, lżejsze ciepłe powietrze unosi się do góry, a razem z nim para wodna. Na takie destrukcyjne działanie pary wodnej narażone są elementy dachu, szczególnie drewniana więźba i materiał ociepleniowy.

Przede wszystkim szczeliny wentylacyjne

Poszczególne elementy wentylacji dachowej zależą przede wszystkim od konstrukcji dachu. Przy pełnym deskowaniu z papą, które jest zalecane w przypadku dachówek ceramicznych, prawidłowa wentylacja dachu i odprowadzenie wilgoci odbywają się przez szczeliny wentylacyjne, czyli odstępy między warstwami dachu. W tym przypadku koniecznie należy pozostawić dwie szczeliny – między deskowaniem a pokryciem dachowym oraz między deskowaniem a ociepleniem – czyli po obu stronach podkładu. Dwie szczeliny wentylacyjne muszą być również zachowane, gdy zamiast deskowania zastosowano folię niskoparoprzepuszczalną. Natomiast membranę wysokoparoprzepuszczalną można układać na ociepleniu, więc w tym przypadku niezbędna jest tylko szczelina między folią a pokryciem dachowym.

Wentylacja z zasadami

Niezależnie, czy jako podkład zastosowano pełne deskowanie czy folie dachowe (nisko- lub wysokoparoprzepuszczalne), aby szczeliny wentylacyjne efektywnie odprowadzały wilgoć, muszą mieć otwory wlotowe w okapie i wylotowe w połaci, kalenicy lub w ścianach szczytowych – powietrze będzie nawiewane od dołu do góry! Co ważne, przekrój otworów powinien wynosić 1/300-1/200 powierzchni dachu. Zarówno szerokość otworów, jak i wysokość szczeliny oblicza konstruktor. Parametry te uzależnione są między innymi od kąta nachylenia dachu – im dach jest bardziej stromy, tym mniejsza wysokość szczeliny oraz szerokość otworów wlotowych i wylotowych. Dobrą praktyką jest zabezpieczenie otworów siatkami metalowymi – skutecznie zablokują drogę owadom, ptakom i gryzoniom szukającym bezpiecznego schronienia pod dachem.

Tego nie może zabraknąć

Wentylację dachu wspomagają odpowiednie akcesoria systemowe. W ofercie firmy Röben znajdują się dachówki wentylacyjne. Stosuje się je w sytuacjach, gdy wlot i wylot powietrza jest utrudniony, a zatem wentylacja nie jest wystarczająca. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce pod kalenicami, grzbietami, w okapach, przy koszach, a także w pobliżu przeszkód, jak okna dachowe czy kominy. Jeżeli długość krokwi przekracza 6,5 m, to dachówki wentylacyjne układa się w trzecim rzędzie od kalenicy i w odległości około 1 m od siebie. Standardowo na 13 m2 dachu przypada jedna dachówka wentylacyjna. Oczywiście dachówki wyglądem nie odbiegają od dachówek podstawowych i, co ważne, ich montaż również przebiega podobnie – jedyną różnicą jest położenie specjalnej siatki przed zainstalowaniem dachówki wentylacyjnej.
W ofercie firmy znajdują się również inne akcesoria, takie jak np. taśmy uszczelniająco-wentylacyjne służące do zabezpieczania kalenic i grzbietów dachów stromych. Z jednej strony zapewniają prawidłową wentylację połaci, a z drugiej zapobiegają wwiewaniu śniegu i wody pod pokrycie dachowe. Wentylację połaci usprawniają także grzebienie okapu oraz uszczelki wentylacyjne.
Dla lepszego zrozumienia jak ważna jest wentylacja dachu, zapraszamy do obejrzenia serii filmów poruszających ten temat, które znajdują się na kanale Youtube – @RobenCeramikaBudowla

Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp.k.
55-300 Środa Śląska, ul. Ceramiczna 2
tel: +48 71 39 78 100
www.roben.pl


Data publikacji: 26 sierpnia, 2024

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły