Łączniki

DMX – hartowane wkręty do wielu zastosowań

W ostatnich latach wkręty, jako łączniki konstrukcyjne, zyskują coraz większą popularność. Cechuje je wygoda i prostota użytkowania, a także mnogość zastosowań. Rynek wkrętów hartowanych rozwija się bardzo dynamicznie, przedstawiając coraz nowsze wersje produktów, takich jak wkręty ciesielskie, wkręty do gazobetonu, czy wkręty z pełnym gwintem. Domax, jeden z największych europejskich producentów złączy do drewna, postawił na dostarczanie klientom pełnej gamy wkrętów sygnowanych marką DMX, dla możliwie najszerszego wachlarza zastosowań.

DMX – hartowane wkręty do wielu zastosowań

DMX – hartowane wkręty do wielu zastosowań – zobacz film

Wkręty ciesielskie

Wkręty ciesielskie marki DMX, dostępne z łbem talerzowym (CT) i stożkowym(CS), zostały zaprojektowane od nowa, z naciskiem na poprawę właściwości wkręcania. Długość gwintu zwiększona o 20 mm, pozwoliła osiągnąć lepsze wyniki w teście na wyrywanie i na przekręcenie gwintu w drewnie, a udoskonalony kształt frezu zmniejsza wartość siły potrzebnej do wkręcenia. We wkrętach CT pomniejszony został łeb, który wykazuje wystarczającą odporność na przeciąganie.

Wkręty z pełnym gwintem

W odróżnieniu od wkrętów z gwintem częściowym, które służą głównie do dociągania elementów, wkręt z pełnym gwintem znajduje zastosowanie we wzmacnianiu i usztywnianiu połączeń drewnianych, dzięki czemu nie jest wymagane użycie dodatkowych łączników. Wykorzystując wkręty z łbem walcowym połączenia można uczynić prawie niewidocznymi. Wkręty z pełnym gwintem występują w wariantach z łbem walcowym CPW oraz stożkowym CPS.

Fot. 1. Charakterystyczne cechy wkręta ciesielskiego CT.
Fot. 1. Charakterystyczne cechy wkręta ciesielskiego CT.

Wkręty do mocowania izolacji nakrokwiowej

Stosowane w systemach izolacji nakrokwiowej miękkiej i twardej wkręty WKW i WKT, dzięki zastosowaniu podwójnego gwintu – dłuższego 100 mm dla krokwi, krótszego 60 mm dla kontrłaty, pozwalają zminimalizować nacisk wywierany na materiał izolacyjny. Wykorzystując wkręt z łbem walcowym WKW możemy wprowadzić go pod dowolnym kątem względem podłoża, oraz uzyskać większą powierzchnię docisku i wytrzymałość połączenia. Asortyment wkrętów obejmuje wszystkie grubości materiałów izolacyjnych.

Fot. 2. Zastosowanie wkręta z pełnym gwintem.
Fot. 2. Zastosowanie wkręta z pełnym gwintem.

Wkręty dystansowe

Używane są między innymi do renowacji dachów ze znacznymi uskokami w połaciach, poziomowania łat, a także do mocowania i ustawiania elewacji w pionie. Wkręty dystansowe WDS posiadają specjalne pierścienie pod łbem umożliwiające utrzymanie materiału i dokładniejszą regulację, a dystans między elementami można zmieniać poprzez zmianę kierunku wkręcania. Dzięki wszechstronnemu zastosowaniu wkręty dystansowe wykorzystywane są szeroko w konstrukcjach z drewna.

Wkręty do gazobetonu

Wkręty do gazobetonu GS i GT marki DMX są doskonałą alternatywą dla tradycyjnego montażu za pomocą kołków rozporowych. Charakteryzują się prostotą montażu, nie wymagają specjalistycznego osprzętu i minimalizują ryzyko uszkodzenia ściany. Wkręty do betonu komórkowego mocujemy bez wstępnego nawiercania, duża powierzchnia gwintu stanowi wystarczający opór przed wyrwaniem. Specjalna powłoka antykorozyjna z cynku płatkowego pozwala na montaż zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Fot. 3. Badanie momentu uplastycznienia.
Fot. 3. Badanie momentu uplastycznienia.

Kontrola jakości

Wkręty produkowane przez firmę Domax przechodzą proces rygorystycznej kontroli jakości zgodny z normami europejskimi ETA. Badania laboratoryjne uwzględniają sprawdzenie momentu wkręcania, skręcania, uplastycznienia, a także pomiar twardości i wytrzymałości na rozciąganie.

Pełna oferta wkrętów DMX i szczegółowy opis procesu kontroli jakości znajduje się na stronie www.dmxstystem.com, a dodatkowe informacje można uzyskać na naszej infolinii.

Domax Sp. z o.o.
Łężyce, al. Parku Krajobrazowego 109, 84-207 Koleczkowo
tel. +48 58 665 82 22

Zapytania mogą Państwo kierować pod adresem: handlowy@domax.com

4.7/5 - (8 votes)

Data publikacji: 3 lutego, 2020

Autor:

4.7/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Adrian
    środa, 5 lutego, 2020

    duży wybór z oferty dobrze świadczy o firmie, że myślą o klientach i rozwijają swoje produkty. dobrze, ze jest wiele rodzajów wkrętów do różnych zastosowań. na wkręt działają różne siły więc muszą być odpowiednio zbudowane i dobrane do rodzaju łączenia.

Podobne artykuły