Porady

Do czego służą profile ocynkowane?

Zmienna pogoda sprawia, że niektóre rodzaje metali utleniają się, rdzewieją i niszczeją. W przypadku elementów ozdobnych, takich jak ogrodzenia, pojawia się problem. Jak temu zaradzić?

Profile ocynkowane to, innymi słowy, gotowe elementy z blachy ocynkowanej, które zgrzewa się w kształt prostokąta lub kwadratu. Ich właściwości sprawiają, że materiał jest odporny na działanie różnych warunków atmosferycznych. Często można spotkać słupki i bramy ogrodzeniowe, które pokrywa rdza. Nieestetyczny wygląd to jedno, ale z czasem ogrodzenie niszczeje i jest łatwe do sforsowania. Profile ocynkowane dostarczy hurtowania stali.

W jakich miejscach mają zastosowanie profile ocynkowane?

Kształtowniki zamknięte, jak inaczej określa się profile ocynkowane, wykonuje się z gatunku blachy z oznaczeniem DX51. Zbudowanie elementu zaczyna się od wygięcia materiału do pożądanego kształtu, czyli prostokąta lub kwadratu, a następnie zgrzewa.

Miejsce łączenia nazywa się szwem. Producenci podchodzą bardzo różnie do zabezpieczenia tego elementu. Czasami pokrywa się go ocynkiem, a innym razem nie. Jeżeli chcesz się upewnić, jak to wygląda u swojego dostawcy, koniecznie go o to zapytaj. Warstwa ocynku ochroni wówczas spaw i blachę przed destrukcyjnym działaniem rdzy.

Elementy ocynkowane przydadzą się jako elementy bramy i słupków. Jednak ich zastosowań jest dużo więcej. Wiata przed domem, gdzie latem miło spędzisz czas, odpoczywając w jej cieniu, możesz w całości zbudować z elementów ocynkowanych. Konstrukcja jest mniej toporna od drewnianego odpowiednika, a to daje wiele możliwości aranżacji.

Profile ocynkowane w ogrodnictwie

Kształtowniki to wytrzymałe elementy konstrukcyjne, które przydają się jako wsparcie dla roślin piennych. Większe profile posłużą za ramę, a mniejsze będą miejscem, gdzie będą łapały się pnącza. Takie rozwiązanie przydaje się zarówno w uprawie owoców lub warzyw, jak i roślin ozdobnych.

Jedną ze ścian wspomnianej wiaty można zabudować cienkimi kształtownikami. Tuż za nimi posadź pnącze, które latem stworzy naturalną zieloną ścianę, wzbogaconą kolorowymi kwiatami. Roślinę poprowadź pod dachem lub na nim. Pokrycie zwykle mocno się nagrzewa, a „kołdra” zieleni pomoże temu zapobiec. W ten sposób przyjemny chłód będzie ukojeniem w upalny dzień.

Rodzaje profili ocynkowanych

Praktycznie każda hurtownia stali ma w swojej ofercie różne warianty profili ocynkowanych. Najczęściej sprzedaje się je w sztangach liczących 2,5, 5, 6 lub 7 m. Zazwyczaj istnieje możliwość docięcia elementu na zamówienie. Jeśli prowadzisz firmę, która np. buduje wiaty, to duże udogodnienie i oszczędność czasu. Masz gotowy plan i opisane elementy, a to zapewnia powtarzalny, a przez to szybszy proces.

Najważniejsze parametry profili ocynkowanych:

  • wymiary profili – najbardziej popularne profile mają wymiary 20×20, 40×40, 60×60, 80×80, 100×100 oraz 40×20, 50×30, 60×40, 60×20, 80×20, 100×20;
  • grubość ścianki – najcieńsze to 1,3 mm, najgrubsze 3 mm;
  • kształt – prostokątne lub kwadratowe.

Profile ocynkowane mają wiele zastosowań. Wykorzystanie ich do budowy płotów, w ogrodnictwie czy do budowy przydomowej wiaty, to tylko nieliczne przykłady. Kształtowniki kupisz w hurtowni stali. Gotowy do budowy nowych konstrukcji?


Data publikacji: 30 marca, 2022

Autor:


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły