Akcesoria dachowe

Do czego służą świetliki

Świetlik to konstrukcja, której funkcją jest doświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem. W zależności od rodzaju, świetliki montowane są na dachach oraz w ścianach pionowych (także piwnicznych).

Świetlik złożony jest z ramy z przezroczystym, dymionym lub mlecznym wypełnieniem. Rama może być wykonana ze stali, z aluminium (wówczas jest ocieplona), z drewna (zaimpregnowanego próżniowo i lakierowanego) bądź z kompozytu poliestrowo-szklanego, wypełnienie zaś stanowi szkło zbrojone, poliwęglan komorowy lub lity, oraz akryl warstwowy.

Rozróżnia się konstrukcję stałą lub otwieraną. Świetliki otwierane sterowane są ręcznie, pneumatycznie bądź elektrycznie. Siłowniki sterujące mogą być ponadto wyposażone w centralkę pogodową z czujnikami wiatru i/lub deszczu, która automatycznie zamyka świetliki w przypadku niepogody i chroni wnętrze przed zalaniem lub powstaniem przeciągu.

Świetliki dzielimy na punktowe (o podstawie kwadratu, prostokąta bądź koła) oraz pasma świetlne, najczęściej montowane wzdłuż kalenicy, równolegle lub w poprzek do niej.

Świetliki pozwalają na doświetlenie dużych powierzchni i montowane są między innymi w centrach handlowych, halach sportowych i restauracjach.

Ze względu na kształt można je również podzielić na tradycyjne i rurowe. Do świetlików tradycyjnych zaliczamy:

 

• świetliki kopułkowe, których konstrukcja to kopuła wykonana na planie kwadratu, prostokąta, koła lub owalu
• piramidowe o kształcie ostrosłupa kwadratowej prostokątnej podstawie łukowe=”” przekroju kształtem przypominającym łuk
• świetliki płaskie wbudowane w połać dachową.

Świetliki rurowe doświetlają pomieszczenia nie stykające się bezpośrednio ze ścianami zewnętrznymi czy dachem. Można w nich zainstalować oprawę oświetleniową, dzięki czemu dodatkowo pełnią funkcję lampy. Zasada działania świetlików rurowych jest prosta – promienie słoneczne, wpadające przez zainstalowaną na dachu lub ścianie zewnętrznej budynku, absorbowane są do rury światłonośnej wykonanej z materiałów o wysokim współczynniku odbicia. Dzięki temu światło odbija się wewnątrz rury i dochodzi do zainstalowanego w stropie pomieszczenia rozpraszacza. Światło rozchodzi się równomiernie po doświetlanym pomieszczeniu.

Do czego służą świetliki

Świetliki rurowe dzielimy na:
• świetliki ze sztywną rurą światłonośną – ich sztywna konstrukcja komplikuje lub wręcz uniemożliwia montaż w trudnodostępnych miejscach, mają one jednak znacznie mniejsze straty światła w rurze światłonośnej
• świetliki z giętką rurą światłonośną łatwiej zamontować, dzięki możliwości omijania przeszkody znajdujące się w przestrzeni pomiędzy dachem a stropem.

Świetlik dachowy punktowy lub element uchylny w paśmie świetlnym mogą ponadto służyć jako wyłaz dachowy lub klapa dymowa. Należy wówczas pamiętać, że automatyczne otwieranie klap dymowych powinno odbywać się poprzez wyzwalacze termiczne lub instalacje sygnalizacji pożarowej.


Data publikacji: 29 sierpnia, 2014

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły