Chemia budowlana

Do uszczelniania, klejenia …. ENKOLIT!

Enkolit jest masą szpachlowo-klejącą na bazie bitumicznej do klejenia blach na zimno. Zapewnia doskonałą przyczepność do podłoży betonowych, cegły, blach cynkowanych, miedzianych, aluminiowych, stalowych. Stosowany może być również na wilgotnych podłożach.

W budownictwie stosowany jest do mocowania wszelkiego rodzaju obróbek blacharskich w miejscach, gdzie wystające elementy budowlane narażone są na działanie czynników atmosferycznych. Przykładem takich elementów są korony murów, gzymsy, cokoły, parapety czy elewacje zewnętrzne.

Enkolit stosowany jest do klejenia i równoczesnego uszczelniania profili metalowych i obróbek blacharskich z blach stosowanych w budownictwie. Przy pokrywaniu dużych powierzchni dachowych lub licowaniu fasad można zastosować blachy w kształcie tafli lub pasów. Ich przyklejanie pozwala zamaskować nierówności. Enkolit jest stale plastyczną masą klejąco – uszczelniającą, która ułatwia prace związane z montażem parapetów oraz obróbek blacharskich ułatwiające wszelkiego rodzaju prace blacharsko – dekarskie. Stosować go można również do klejenia blach okapowych oraz osłaniających pokrycia szczytowe murów. Poprzez nałożenie kleju w odpowiedniej ilości na całej powierzchni klejonych elementów budowlanych unika się powstawania pustych przestrzeni. Pozwala to na wytłumienie odgłosów padającego deszczu oraz zabezpiecza przed zalęganiem się pod powierzchnią blach insektów. Całopowierzchniowa spoina zabezpiecza powierzchnie dolne blachy przed korozją. Świeżo nałożony Enkolit nie spływa z powierzchni, oprócz tego odporny jest na działanie spalin, alg, słonej wody.

Podłożem do nakładania Enkolitu jest beton, cegła, kamień naturalny i sztuczny, sklejka oraz materiały budowlane z wypełniaczami włóknistymi. Istotne jest, aby podłoże było stabilne, mocne, suche i czyste oraz w miarę równe. Czyste, nie pylące gładkie powierzchnie nie wymagają zagruntowania.

Enkolit jest klejem kontaktowym, dlatego proces klejenia zakończony jest bezpośrednio po jego nałożeniu i dociśnięciu kolejnych części. Aby uzyskać natychmiastowe, dobre połączenie należy klejone powierzchnie wywrzeć równomierny nacisk. Klej nakładany jest specjalną szpachelką zębatą. Enkolit rozprowadza się równomiernie na całej powierzchni. Trzeba jedynie zwracać uwagę, aby nakładać tylko w jednym kierunku. Równolegle przebiegające rowki pozwalają podczas dociskania na wypchnięcie ze spoiny powietrza.

3.5/5 - (27 głosów)

Data publikacji: 17 grudnia, 2012

Autor:

3.5/5 - (27 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Iwona 24
    sobota, 23 lutego, 2019

    Dobrze wiedzieć.Nie znałam tego preparatu,a poszukiwałam własnie informacji czym przykleić blaszane parapety.Muszę popytać w marketach budowlanych.

Podobne artykuły