Stopnie dachowe

Dobra komunikacja na dachu to podstawa

Na dachu skośnym nie powinno zabraknąć specjalnych elementów umożliwiających bezpieczne poruszanie się po powierzchni jego połaci. Często inwestorzy o poradę w tym zakresie pytają fachowców. Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemów asekuracyjnych i jakie rozwiązania dekarz może zarekomendować klientom? Oto kilka wskazówek.

Komunikacja na dachu składa się z następujących elementów : stopnie i ławy kominiarskie, pomosty ze stopniami, drabiny z łącznikami oraz często zaliczane są do niej również wyłazy dachowe. To właśnie dzięki takim akcesoriom można bezpiecznie poruszać się po zadaszeniu. Przydają się one podczas prac związanych z konserwacją poszycia, montażem anteny czy czyszczeniem komina. Dzięki ich zastosowaniu zyskujemy ponadto pewność, że zadaszenie nie zostanie uszkodzone przez poruszających się bezpośrednio po nim ludzi. Dlatego warto zaprezentować zalety tego typu rozwiązań inwestorom. Dekarz powinien bowiem nie tylko dobrze zainstalować dachówkę, lecz także pełnić funkcję dobrego doradcy klienta, który często nie miał wcześniej do czynienia z budową domu.
Dobra komunikacja na dachu to podstawa

Komunikacja na dachu – Zalety

Do montażu elementów  komunikacja na dachu zobowiązani są właściciele domów o zadaszeniu ze spadkiem przekraczającym 25% bądź wykonanym z tzw. łamliwych materiałów. Wynika to z zapisów rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Jednak w trosce o bezpieczeństwo osób, które poruszają się po skośnej połaci dachowej, warto instalować tego typu udogodnienia niezależnie od konstrukcji poszycia. Opłaca się uświadomić w tym względzie inwestorów, którzy docenią porządne systemy asekuracyjne zwłaszcza w okresie zimowym, gdy powierzchnia dachu pokryje się lodem. Wtedy dochodzi najczęściej do awarii systemów grzewczych, a więc konieczna jest interwencja kominiarza. Ten z kolei nie ma obowiązku wykonać usługi, jeśli w miejscu pracy istnieje zagrożenie dla jego zdrowia czy życia. Odpowiednie instalacje pozwalają ponadto na łatwe odśnieżanie zalegającego na dachu śniegu. Z pewnością okażą się pomocne również przy pracach konserwacyjnych czy instalowaniu masztu antenowego. Aby spełniały swoje funkcje muszą być jednak wykonane z dobrej jakości materiałów, odpowiednio zaprojektowane oraz zainstalowane przez ekipę dekarską według instrukcji i zaleceń producenta.
Dobra komunikacja na dachu to podstawa

Komunikacja na dachu – dobry montaż

Najlepszy efekt wizualny oraz wartości funkcjonale uzyskuje się, korzystając z materiałów na pokrycia dachowe i elementów komunikacji tego samego producenta.
– W ofercie CREATON Polska do wchodzenia na dach opracowano specjalne wysokiej jakości systemy asekuracyjne, które charakteryzują się zabezpieczoną przed poślizgiem powierzchnią. Idealnie wkomponowują się w konstrukcję dachu. Ich kolorystyka jest spójna z dachówką podstawową CREATON Polska. A dodatkowo dzięki opatentowanym rozwiązaniom montaż przebiega szybko i sprawnie – tłumaczy Michał Kacprzak, Kierownik Akademii CREATON. Najlepiej wybierać takie akcesoria, które mają ażurową konstrukcję – dzięki temu nie będzie zbierał się w nich śnieg ani woda, a więc zimą nie zamarzną. Oprócz wyboru doskonałych jakościowo produktów, niezwykle istotny jest również ich dobry montaż.
– Stopnie kominiarskie powinny być tak instalowane, aby tworzyły drabinkę. Najlepiej, gdy odległość między nimi będzie równa długości kroku – wówczas poruszanie się po połaci będzie wygodne. Niech prowadzą do wszystkich strategicznych punktów na dachu. Przy nich z kolei należy zamontować elementy o większej powierzchni (do stania) – ławy. Dzięki nim wszelkie prace konserwacyjne przebiegną sprawnie. Tylko dobrze zamontowane akcesoria będą spełniać właściwie swoją funkcję i zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa – dodaje ekspert. Przydadzą się z pewnością także wyłazy dachowe.
Dobra komunikacja na dachu to podstawa
Dobrze zaprojektowana i profesjonalnie zamontowana komunikacja na dachu to inwestycja na lata. Montaż dobrej jakości systemów tego typu może ułatwić życie nie tylko inwestorom, lecz także dekarzom podczas zleconych im prac.

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 10 października, 2017

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. inka2
    środa, 16 stycznia, 2019

    Elementy do przemieszczania się na dachu to rzecz bardzo przydatna chociaż nie u wszystkich takie rozwiązania się znajdują. Dopiero kiedy pojawia się konieczność np. oczyszczenia komina okazuje się, że jest problem.

  2. Gaga
    piątek, 25 stycznia, 2019

    Dużo ludzi nie uważa tego za niezbędny dodatek dachu. Jednak rzeczywiście jest to bardzo potrzebne. Na pewno posłuży nie raz dla kominiarza i nie tylko.

Podobne artykuły