Paroizolacje

Dobre praktyki w termoizolacji

Obecnie, ze względu na surowe przepisy dotyczące energooszczędności w budownictwie, coraz częściej montuje się szczelne okna i drzwi oraz izoluje ściany i dachy. Coraz popularniejszym trendem staje się adaptacja poddaszy na cele mieszkalne i użytkowe.

Przy wszelkiego rodzaju termoizolowanych przegrodach budowlanych, takich jak dachy skośne lub ściany w układzie szkieletowym, ważne jest, aby zastosować warstwę o właściwościach regulujących dyfuzję pary wodnej. W celu odprowadzenia wilgoci na zewnątrz budynku, zaleca się stosowanie wysokoparoprzepuszczalnych i wodoszczelnych membran (np. mdm®Ventia lub VAXO®) bezpośrednio pod docelowym pokryciem dachowym. Natomiast od strony pomieszczeń użytkowych, zwłaszcza w przypadku budynków energooszczędnych lub pasywnych, konieczne jest zastosowanie materiałów, które ograniczają przepływ pary wodnej.

Regulacja przepływu pary wodnej jest kluczowa dla utrzymania optymalnego poziomu wilgotności w budynku. Nasze specjalistyczne folie funkcyjne wykonane z PP, PE lub folii aluminiowej odbijającej promieniowanie cieplne są doskonałym rozwiązaniem. Wodoszczelne paroizolacje mdm®Verso znajdują szerokie zastosowanie w różnych obszarach, takich jak dachy płaskie i skośne, ściany oraz stropy (tzw. house wraps). Dzięki nim, przegrody są skutecznie chronione przed niekontrolowanym przewiewem, co przekłada się na znaczące zmniejszenie strat ciepła w budynku. W rezultacie, korzystanie z naszych paroizolacji pozwala obniżyć koszty związane z ogrzewaniem, a jednocześnie znacznie podnosi komfort użytkowania domu.

Dobre praktyki w termoizolacji

Warunkiem skutecznej pracy paroizolacji jest prawidłowo przeprowadzony montaż, zgodny z przepisami prawa, wytycznymi branżowymi, instrukcją producenta oraz zasadami sztuki budowlanej. Paroizolacja jest niezbędna pomiędzy ociepleniem, takim jak wełna mineralna, a warstwą wykończeniową pomieszczenia, na przykład płyty kartonowo-gipsowe lub boazeria. Należy dbać o to, aby pasy folii paroizolacyjnej były układane w odpowiedniej kolejności i sklejone ze sobą, z należytą starannością. Dodatkowo, ważne jest szczelne połączenie paroizolacji z innymi przegrodami, takimi jak ściany konstrukcyjne, ściany działowe, kominy, dachy i stropodachy, a także z towarzyszącymi im elementami, takimi jak ramy okien, drzwi, wyłazy i przejścia instalacyjne. Warto zwrócić uwagę na zalecane rozwiązania systemowe, takie jak mdm®ViBest, które umożliwiają skuteczne klejenie i uszczelnianie membran oraz folii paroizolacyjnych. Pamiętajmy, że kluczowe jest uniknięcie naruszenia szczelności paroizolacji podczas późniejszych prac budowlanych.

mdm NT Sp. z o.o.
ul. Bestwińska 143
43-346 Bielsko-Biała
www.mdmsa.com
www.mdmnt.com

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 6 czerwca, 2024

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły