Pokrycia dachowe

Dobry dach to oszczędność energii

Planując budowę dachu nie zawsze zastanawiamy się nad tym, jak będzie on funkcjonował w przyszłości. Tymczasem błędne decyzje, podjęte w trakcie budowy, będą niestety miały istotny wpływ na bilans energetyczny całego budynku. Przez dach może uciec aż do 25% ciepła. Dlatego tak istotne jest zapewnienie odpowiedniej termoizolacji pokrycia dachowego.

O energooszczędności budynku decyduje wiele czynników. W przypadku dachu, aby skutecznie ograniczyć przenikanie ciepła na zewnątrz, należy zastosować właściwy materiał pokryciowy i izolacyjny.

Wybór odpowiednich materiałów

Jeśli chcemy, aby dach przyczyniał się do podnoszenia energooszczędności domu, powinniśmy zastanowić się nad wyborem odpowiednich materiałów. Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni materiał izolacyjny. Zwykle wykorzystuje się wełnę mineralną lub szklaną. Następnie, by przeciwwilgociowo zabezpieczyć ocieplenie stosuje się membrany. Kolejny krok polega na doborze materiału pokryciowego – takiego, którego właściwości będą ograniczać straty ciepła. – Tutaj bez wątpienia można polecić dachówki ceramiczne i betonowe, które są skutecznym izolatorem ciepła. Dachówki są cięższe od innych pokryć dachowych, na przykład blachodachówki, dzięki czemu charakteryzują się korzystniejszymi parametrami termoizolacyjnymi – mówi Łukasz Budzyński, zdobywca 2 miejsca w II edycji ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.

Poddasze użytkowe lub nieużytkowe

Dobór materiałów i termoizolacja dachu są różne w zależności od tego, czy poddasze będzie przestrzenią użytkową czy wyłącznie strychem. Jeśli poddasze ma być nieużytkową częścią budynku, to nie ma potrzeby ocieplania połaci dachowej – wystarczy ocieplić strop. Natomiast, kiedy na kondygnacji pod dachem planujemy pomieszczenia mieszkalne, wówczas w celu uzyskania korzystnych parametrów cieplnych, najlepiej zastosować termoizolację dwuwarstwową. Aby termoizolacja właściwie spełniała swoje funkcje musi być zabezpieczona przed działaniem wilgoci. – Od wewnątrz poddasze należy zabezpieczyć folią paroizolacyjną, a od zewnątrz specjalną paroprzepuszczalną membraną dachową – radzi Superdekarz, Łukasz Budzyński. – Folie i membrany to materiały, które chronią konstrukcję dachu i warstwę ocieplenia przed zawilgoceniem, na przykład w przypadku uszkodzenia pokrycia. Stanowią również ochronę przed wilgocią, która powstaje wskutek skraplania pary wodnej z wnętrza domu. Aby podnieść oszczędność energii, warto zamontować membranę z refleksyjną powłoką, która odbija promieniowanie słoneczne. Podczas zimy taka membrana potrafi obniżyć przenikanie ciepła przez dach aż do 30%, w lecie zaś zmniejszyć wnikanie ciepła .

Optymalna temperatura na poddaszu

W okresie grzewczym, najważniejsze jest minimalizowanie strat ciepła, co wpływa korzystnie na stan domowego budżetu. Równie ważne jest jednak, by termoizolacja chroniła poddasze latem – przed nadmiernym przegrzaniem – dodaje Łukasz Budzyński. – Jest to bardzo istotne, ponieważ podczas upałów, dach nagrzewa się do wysokich temperatur, co może być odczuwalne w pomieszczeniach, a jeśli będzie w nich bardzo gorąco, to z pewnością obniży to komfort życia mieszkańców domu. W tym wypadku sprawdza się również dach pokryty dachówką, która w wysokich temperaturach nagrzewa się znacznie wolniej niż na przykład blachodachówka. Dobry rodzaj pokrycia działa w dwojaki sposób – zimą ogranicza straty energii, latem zaś chroni pomieszczenia na poddaszu przed przegrzaniem – dodaje Łukasz Budzyński.

Jeśli nie chcemy być narażeni na wysokie rachunki za ogrzewanie w okresie zimowym, a w lecie na wysokie temperatury w domu, zastanówmy się już na etapie projektu, jaki ma być nasz dach. Pamiętajmy, że dach to inwestycja na lata, a skutki naszych decyzji są długofalowe.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 7 stycznia, 2013

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły