Realizacje

DOM 9 / archiSTUDIO

Ulokowany na zboczu dom inspiracją sięga do górskiej starej zabudowy drewnianej. Dzięki użyciu nowoczesnych materiałów i pozbyciu się okapów w dachu, uzyskano budynek subtelnie wpisany w krajobraz i otaczającą zabudowę, nie zaburzając charakteru miejsca w którym jest zlokalizowany.

DOM 9 / archiSTUDIO
Architekt: Tomasz Machoń, Jan Machoń

STORY: Las, łąka, góry, piękne widoki, inwestor z poczuciem estetyki, pragnący zbudować swój wymarzony dom oraz… plan miejscowy wraz z wszystkimi bezmyślnymi ograniczeniami, nakazami, zakazami – mogłoby się wydawać że jest to sytuacja patowa. Jednak dzięki uporowi inwestora oraz determinacji projektantów, którzy byli w stanie poświęcić trochę więcej czasu i czasami powiedzieć nie tam gdzie należało by powiedzieć no trudno – udało się. Podążając za ideą stworzenia czegoś odmiennego, czegoś idealnie na miarę, czegoś indywidualnego w pracowni architektonicznej Jana i Tomasza Machonia powstał DOM 9.

Architekci z Suchej Beskidzkiej zadbali również o wnętrze salonu, które swoim minimalistycznym charakterem tworzy idealne ramy kompozycyjne dla widoku z okna. Obiekt projektowany w Małopolsce południowej, jest obecnie w trakcie uzgodnień, niebawem pojawią się pierwsze zdjęcia z budowy.

MATERIAŁY: las, kamień, słońce

Las
Stare szare drewno z rdzawymi zaciekami po gwoździach, wypłowiałe, ususzone drzewo zdające się krzyczeć z bólu, zużyte i zaniedbane. Tak wygląda 90% drewnianych budynków gospodarczych w Polsce, taka wygląda typowa polska stodoła. W umysłach projektantów zrodził się pomysł – dlaczego tego nie wykorzystać, nie zrobić z wady zalety?

Kamień
Beton – kamień współczesności. Surowy beton szalowany w tradycyjny sposób deskami nie musi być piękny, idealnie wylany, biały z wszystkimi dodatkami, fotokatalizatorami itp. – ma być po prostu solidny i taki właśnie najlepiej pasuje do tego domu.

Słońce
Układ okien często jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na funkcjonalność budynku. Staramy się w taki sposób grać światłem słonecznym, aby wykorzystać je jak najbardziej efektywnie i efektownie. Otwieramy widok tylko na to, co warto oglądać.

DOM 9, archiSTUDIO DOM 9, archiSTUDIO DOM 9, archiSTUDIO DOM 9, archiSTUDIO DOM 9, archiSTUDIO DOM 9, archiSTUDIO DOM 9, archiSTUDIO

Źródło: Nowoczesna Stodoła
Tekst: mgr. inż. arch. Jan Machoń

5/5 - (13 votes)

Data publikacji: 26 stycznia, 2018

Autor:

5/5 - (13 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Piotrek
    środa, 3 lipca, 2019

    Bardzo ciekawy projekt domu. Zawsze cenię budowy na zboczach czy skarpach. Dom w takim miejscu to moje marzenie. Na ten moment nie zrealizowane. Prostota, dostępne materiały, ciekawa aranżacja to inspiracja do powstania innych propozycji. Brawa dla architektów. Ja z chęcią zamieszkałbym w takim domu.

  2. Magda
    poniedziałek, 3 sierpnia, 2020

    To bardzo ważne, aby w tak uroczym miejscu dom nie niszczył widoków, ale komponował się z otoczeniem. Faktycznie ten dom jest inny niż wszystkie, a więc jest idealny dla indywidualistów lub dla ludzi chcących kreować trendy.

Podobne artykuły