Realizacje

Dom akustyczny w Żernikach Małych

Wykończenie wnętrz, w których króluje biel z dodatkiem elementów pozostawionych jako betonowe, to nie tylko kwestia estetyki – zastosowane rozwiązania miały na celu poprawienie komfortu akustycznego we wnętrzach.

Wybudowany w Żernikach Małych dom jednorodzinny mimo dość dużej powierzchni zabudowy – około 350 m² –  nie wygląda z zewnątrz na dużą bryłę dominującą nad okolicznymi budynkami. Parterowy dom przybrał formę dwóch zestawionych ze sobą typowych prostopadłościennych budynków o spadzistych dachach. Rozbicie bryły na dwa elementy sprawia, że skala domu jest lepiej dostosowana do otoczenia, a całość ma charakter tradycyjnej zabudowy. Osadzenie w lokalnym kontekście podkreśla dodatkowo zastosowanie na elewacji budynku cegły, która była typowym materiałem budowlanym w okolicach Wrocławia.

Obydwie bryły są przesunięte względem siebie, co pozwoliło to na wytworzenie wygodnego podjazdu do garażu od frontu działki, a od ogrodu słonecznego placu zabaw dla dzieci i dodatkowo dynamizuje całą bryłę. Zewnętrzny układ budynku ma również odbicie w układzie pomieszczeń – jedna z brył to strefa dzienna, druga jest strefą prywatną. Obydwie łączy korytarz biegnący przez całą długość budynku.

Skromna i ciekawa forma to nie jedyne powody, dla których warto zwrócić uwagę na budynek zaprojektowany w pracowni Major Architekci – tym, co wyróżnia budynek jest również wyjątkowa dbałość o komfort akustyczny. Projekt akustyczny budynku  powstał w Pracowni Akustycznej Kozłowski s.j. Aby osiągnąć najlepsze efekty we wnętrzach, architekci zdecydowali się na zastosowanie wielu rozwiązań sprzyjających odpowiednim warunkom akustycznym.

W projekcie domu zadbano szczególnie o komfort akustyczny jego przyszłych mieszkańców. Stąd rozwiązania takie jak nieortogonalny układ ścian pomiędzy pokojami bądź wykończenie sufitu drewnianymi lamelami.

Dom akustyczny

Dom akustycznyDom akustyczny

Dom akustycznyDom akustyczny Dom akustycznyDom akustyczny Dom akustyczny Dom akustyczny  Dom akustycznyDom akustyczny

Źródło: Bryła.pl
Zdjęcia: Major Architekci

4.8/5 - (50 votes)

Data publikacji: 1 maja, 2018

Autor:

4.8/5 - (50 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Karol L.
    czwartek, 6 czerwca, 2019

    Zawsze interesowały mnie nietypowe realizacje, stąd też artykuł opisujący realizację domu akustycznego w Żernikach Małych wzbudził moje zainteresowanie. Projekt pracowni Major Architekci jest genialny w swej idei. Asymetria, połączenia różnych materiałów, dopracowane prosta wnętrza przy zachowaniu integralności całości jako domu mieszkalnego. Mistrzostwo. Chętnie zamieszkałbym w nim.

  2. Andrzej
    sobota, 27 czerwca, 2020

    ten dom z cegły wygląda elegancko. niestety ten materiał budowlany został zastąpiony przez inne współczesne techniki. kiedyś tylko budowano z cegły i te budynki uznawano za lepsze, które mogą przetrwać do 100 lat. dzisiaj mamy lepszą cegłę i beton więc efekt może być jeszcze lepszy z tak prostych materiałów budowlanych.

Podobne artykuły