Realizacje

Dom jak diament – willa z Corianu

Dom jak diament – willa z Corianu

W Zagrzebiu stanęła prywatna, luksusowa willa postmodernistyczna. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby jej biała fasada nie została pokryta Corianem – niezwykłym materiałem, dzięki któremu dom wygląda z daleka jak oszlifowany diament.

Corian jest zaawansowanym materiałem powierzchniowym wynalezionym przez firmę DuPont. Może być wykorzystywany w niemal każdej dziedzinie. Z Corianu powstawały już lampy, blaty stołów czy krzesła, ale okazuje się, że można nim pokrywać również domy, co udowodniono właśnie w Zagrzebiu (Chorwacja).

– Budynek jest bardzo przyjemny w odbiorze, spójny – komentuje dla Design Alive znany polski architekt Robert Konieczny. Mimo, że jest może nieco niezrzeźbiony, to Corian jako jednolity materiał spaja bryłę. To świetnie, że architekt trafił na inwestora, który zdecydował się na materiał ciekawy, choć ze względu na cenę rzadko stosowany w budownictwie.

Willę zaprojektowała chorwacka firma DVA Arhitekta. Poza głównymi właściwościami Corianu – wytrzymałość, odporność na zarysowania, łatwość czyszczenia, naprawialność – architekci docenili to, że kolor materiału jest niezmienny przez całą jego grubość, co pozwala na pokrycie całej fasady budynku jednym kolorem, nawet w jego rogach.

Oryginalny projekt odwołuje się w swojej formie do diamentów – proste linie i dynamiczne przekroje, ściany i stromy dach budynku przypominają wyglądem cenny kamień. Homogeniczną powierzchnię budynku przerywają jedynie szerokie, nieregularnie umieszczone okna oraz ogromne nisze, które stanowią przestrzeń dla balkonów.

Dom jak diament – willa z Corianu Dom jak diament – willa z Corianu Dom jak diament – willa z Corianu

Więcej na: www.corian.pl

Źródło: Design Alive

5/5 - (2 głosów)

Data publikacji: 21 kwietnia, 2016

5/5 - (2 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Albin
    środa, 27 listopada, 2019

    Kolejny przykład odwagi w projektowaniu i realizacji. Dom sam w sobie ma piękno dla mnie trudne do zdefiniowania, ale jak rozumiem corian spaja wizję i wygląd w całość, tworząc wrażenie diamentu. Propozycja raczej dla odważnych – ale gratulacje.

  2. Grzegorz
    piątek, 15 maja, 2020

    Chorwacki diament w polskiej rzeczywistości. Taki biały budynek z płyt na pewno jest widoczny w okolicy. Cała bryła budynku łącznie z dachem jest z tego materiału, powinien wytrzymać długo.

Podobne artykuły