Budownictwo drewniane

Dom pod cyfrowym nadzorem: korzyści nowoczesnego prefabrykowanego domu z drewna

Przytulny, ciepły i rodzinny dom, wykonany w fabryce według najwyższych standardów. Budowa domu nie musi trwać miesiącami i zależeć od warunków pogodowych. Możemy przyspieszyć ten proces, zamawiając gotowe prefabrykaty z drewna, które można zmontować nawet w kilkanaście godzin. Planujesz budowę domu? Zobacz, dlaczego warto zdecydować się na prefabrykację.

Dom z prefabrykatów drewnianych jest równie trwały i bezpieczny jak ten zbudowany w sposób konwencjonalny, a po ukończeniu elewacji będzie wyglądał podobnie. Jednakże jego budowa jest znacznie mniej pracochłonna, a tempo realizacji projektu jest bezkonkurencyjne w porównaniu do technologii murowanej.

– Jeśli chcemy zbudować dom w krótkim czasie, bez ryzyka pogorszenia jakości lub trwałości, warto rozważyć system prefabrykacji – sugeruje Marek Follendorf, inżynier sprzedaży w firmie Steico. Firma ta trzy lata temu uruchomiła nowoczesny zakład prefabrykacji domów drewnianych w technologii szkieletowej w Czarnkowie. Taki dom zostanie zmontowany z gotowych elementów wyprodukowanych w zakładzie, co daje inwestorowi gwarancję zgodności z techniką budowlaną oraz spełnienia obowiązujących norm i parametrów energooszczędności.

Co jeszcze należy wiedzieć o prefabrykacji?

W kontrolowanych warunkach na liniach produkcyjnych wytwarzane są precyzyjne elementy, z tolerancją wymiarową do 1 mm. Fot. STEICO
W kontrolowanych warunkach na liniach produkcyjnych wytwarzane są precyzyjne elementy, z tolerancją wymiarową do 1 mm. Fot. STEICO

„Budowanie” pod kontrolą

Istnieją dwie metody budowy domu: tradycyjna, polegająca na wznoszeniu go od podstaw na miejscu budowy, oraz prefabrykacja, która polega na zamówieniu “gotowca” w zakładzie. W przypadku prefabrykacji wszystkie elementy są wytwarzane na zautomatyzowanej linii w hali produkcyjnej, przy pełnej kontroli parametrów, a następnie dostarczane na wskazane miejsce. Produkcja fabryczna zapewnia odpowiednią jakość i stabilność wymiarową prefabrykatów, które wykonuje się z certyfikowanego surowca. Pozwala to również na znaczną redukcję kosztów budowy, jakie musiałby ponieść zespół budowlany pracujący przez wiele miesięcy, oraz ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery, co obecnie staje się jednym z ważniejszych wymogów procesów budowlanych.

Mniej czasochłonny system

Montaż konstrukcji o niskim stopniu skomplikowania zajmuje od 2 do 5 dni, a po około 3 miesiącach budynek może być gotowy do zamieszkania. Skrócenie procesu budowy wynika m.in. z eliminacji procesów mokrych, takich jak schnięcie tynku, które wymaga fazy oddawania wilgoci.

Po zakończeniu tynkowania ścian często konieczne jest użycie nagrzewnic, osuszaczy oraz letnie wietrzenie. To opóźnia wykończenie wnętrza. W przypadku domu szkieletowego, po zmontowaniu konstrukcji można od razu przystąpić do prac instalacyjnych i wykończeniowych już następnego dnia – wyjaśnia Marek Follendorf.

Wyprodukowane w zakładzie prefabrykaty dostarczane są bezpośrednio na teren budowy, gdzie ich montażem zajmą się wyspecjalizowane ekipy wykonawcze. Fot. STEICO
Wyprodukowane w zakładzie prefabrykaty dostarczane są bezpośrednio na teren budowy, gdzie ich montażem zajmą się wyspecjalizowane ekipy wykonawcze. Fot. STEICO

Fabryczna jakość usprawnia montaż

Prefabrykaty są przygotowywane z dokładnością do 1 mm zgodnie z konkretnym projektem. Dzięki temu na placu budowy nie ma potrzeby dokonywania dodatkowych cięć, przeróbek ani poprawek. Poszczególne moduły idealnie pasują do siebie, co pozwala na łatwe zmontowanie. Fabryczna precyzja minimalizuje ryzyko popełnienia błędów, które mogą wystąpić na placu budowy.

Możliwości produkcyjne w zakładzie są znacznie większe niż w przypadku ręcznego wykonywania tych samych elementów na placu budowy – zauważa Marek Follendorf.

Przygotowany przez architekta projekt budynku zostaje zaadaptowany na projekt wykonawczy, czyli kompletną i w pełni funkcjonalną konstrukcję. Dzięki prefabrykacji istnieje możliwość rozbudowy takiego domu w przyszłości, co stanowi kolejny atut. Budynek można łatwo przebudować zgodnie z zmieniającymi się potrzebami rodziny, nie tracąc przy tym jego właściwości użytkowych. Modernizacja będzie prostsza i szybsza niż w przypadku budynku wykonanego tradycyjnymi metodami.

Budowanie z drewna – zdrowsze i cieplejsze ściany

Wybór technologii budowy domu ma długoterminowe konsekwencje, zwłaszcza jeśli chodzi o komfort cieplny i samopoczucie mieszkańców. Drewno nie tylko łatwo poddaje się prefabrykacji, ale także ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie w porównaniu z materiałami budowlanymi z tworzyw sztucznych. Dzięki prefabrykacji drewno zachowuje wszystkie naturalne właściwości, co sprawia, że jest to materiał sprzyjający zdrowiu. Budynki z drewna zapewniają odpowiedni mikroklimat i optymalną wilgotność, a ponadto są energooszczędne.

Przy wyborze technologii budowy domu należy również zwrócić uwagę na skuteczność przegród zewnętrznych w zapobieganiu ucieczce ciepła z wnętrza budynku – zauważa Marek Follendorf.

Przy budowie prefabrykowanych domów szkieletowych stosuje się ściany o znacznie mniejszej grubości niż w technologii murowanej, jednakże osiąga się bardzo dobre parametry cieplne.

To, jak ciepłe będą nasze ściany, zależy od grubości materiału termoizolacyjnego. W przypadku domów prefabrykowanych, ich konstrukcja niemal w całości wykonana jest z materiałów termoizolacyjnych z włókien drzewnych, które charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami przewodności cieplnej. Dzięki temu taki dom będzie tańszy w eksploatacji, ponieważ wymaga mniejszych nakładów energetycznych na ogrzewanie zimą lub chłodzenie latem.

STEICO CEE Sp. z o.o.
ul. Przemysłowa 2, 64-700 Czarnków
tel.: +48 673 56 62 15
Internet: www.steico.com


Data publikacji: 8 marca, 2023

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły