Realizacje

Dom w Tatrach wyróżniony architektoniczną Nagrodą im. Stanisława Witkiewicza

Po raz pierwszy w szesnastoletniej historii architektoniczna Nagroda im. Stanisława Witkiewicza przyznawana przez władze województwa małopolskiego za najlepszą współczesną architekturę mieszkaniową trafiła na Podhale, a dokładnie na zbocza Gubałówki.

Dom w Tatrach
Kościelisko-Gubałówka
Autorzy: Karpiel Steindel; Jan Karpiel Bułecka junior, Marcin Steindel
Konstrukcja: Galistra Sp. z o.o.
Wykonawca: Karpiel Steindel
Inwestor: prywatny
Powierzchnia użytkowa: 298.0 m²
Kubatura: 966.0 m³
Realizacja: 2013-2015

Zarząd Województwa Małopolskiego już po raz ósmy uhonorował najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski. Laureaci nagrody zachwycają niebanalną bryłą, rozwiązaniami architektonicznymi i zaawansowaniem technologii budowlanych pozostających w służbie tradycji, dowodząc, że muzeum nad Wisłą czy prywatny dom na zboczach Gubałówki nie muszą wcale być szablonowe.

Po raz pierwszy w szesnastoletniej historii konkursu jedna z głównych nagród trafiła do Kościeliska (w 2006 roku wyróżnienie otrzymał budynek jednorodzinny projektu architekta Krzysztofa Gądka w Witowie-Płazówce w gminie Kościelisko). Dom w Tatrach, laureat w kategorii architektura mieszkaniowa, został zaprojektowany przez dwóch młodych architektów – Jana Karpiela Bułeckę juniora (kontynuatora tradycji architektonicznych ojca Jana Karpiela Bułecki) oraz Marcina Steindla (potomka Wincentego Witosa) z biura Karpiel Steindel.

Wyzwaniem projektowym było pogodzenie pragnień inwestora, który oczekiwał nowoczesnego budynku z rygorystycznymi założeniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, określającymi sposób nawiązania do tradycyjnej architektury wsi podhalańskich – wyjaśnia Jan Karpiel Bułecka junior.

Główną ideą projektu było opracowanie budynku z wykorzystaniem widoku na panoramę Tatr – największego waloru działki. W ten sposób powstał koncept całkowicie przeszklonej ściany, a do jej zrealizowania architekci wykorzystali największe dostępne tafle szklane, projektując elementy konstrukcyjne okien tak, aby po rozsunięciu zanikały z pola widzenia.

Otwarcie wnętrza na południową stronę uzyskano właśnie poprzez umożliwienie swobodnego rozsuwania szklanych płaszczyzn – tłumaczy Marcin Steindel. Ich skrzydła zamontowano na specjalnych szynach zlicowanych z poziomem podłóg, a efekt potęguje sposób, w jaki chowana jest jedna z tafli między ścianę zewnętrzną a pokrycie elewacyjne.

Nie pominięto przy tym także elementów charakterystycznych dla zabudowy wsi podhalańskiej – typowego dachu półszczytowego, rzutu na bazie prostokąta oraz okapów z drewnianą podbitką. Ostry kąt nachylenia, daleko wysunięte okapy i podparcie części poddasza na trzech odchylonych od pionu słupach, sprawiły, że zadaszenie stało się pełnym ekspresji akcentem budynku. Dach zdaje się lewitować nad podstawą, co było możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii budowlanych, których nie widać gołym okiem.

Bryła domu stanowi jeden, spójny element konstrukcyjny – podkreśla główny konstruktor Mariusz Stanisz z firmy Galistra. To nietypowe rozwiązanie zastosowane w projekcie Domu w Tatrach dało wrażenie lekkości formy i pozwoliło na zastosowanie dużych przeszkleń o długości dwunastu metrów, pozbawionych widocznych barier. Dostrzegli i docenili to jurorzy Nagrody im. Stanisława Witkiewicza, przyznając budynkowi Dom w Tatrach pierwsze miejsce w kategorii budynków mieszkaniowych.

– Znaczenie dobrej architektury jest nie do przecenia – pozwala nie tylko odmienić nieatrakcyjny teren, podnosząc znacznie jego wartość, ale też nadać nowe funkcje istniejącym budynkom – mówi Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego. Dlatego to co roku wyróżniamy nagrodą Witkiewicza te realizacje architektoniczne, które nie tylko zachwycają, ale też spełniają ważną rolę – kształtują nasz kulturalny krajobraz, chroniąc to, co jest w nim najcenniejsze.

Zdjęcia: Tomasz Gilarski
Tekst: Murator Architektura

4.9/5 - (7 votes)

Data publikacji: 3 czerwca, 2017

Autor:

4.9/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. PUNTA
  wtorek, 1 sierpnia, 2017

  Gratulacje dla Konstruktora !

 2. ewunias
  środa, 21 lutego, 2018

  Przeszklenia to fantastyczny pomysł. Fajnie to wygląda i żadne ściany nie załaniają pięknych widoków. Rewelacyjne połączenie tradycji z nowoczesnością.

 3. XXX
  piątek, 23 września, 2022

  Gdzie to? Mozna wynając?

Podobne artykuły