Realizacje

Dom w Krostoszowicach

Dom we wsi Krostoszowice w południowej części województwa śląskiego to kolejna ciekawa propozycja biura architektonicznego RS+ Robert Skitek.

Powierzchnia: 305 m²
Architekt: Robert Skitek, Jakub Zygmunt
Konstrukcja: Zbigniew Prucnal

070-arch-11-16-01-7-copy_181505Inwestor dysponował dużą działką o znacznym spadku w kierunku wschodnim i budynek miał stanąć w najwyższym punkcie działki, przy drodze, w północno-zachodnim narożniku. Okoliczna zabudowa jest bardzo zróżnicowana i chaotyczna, głównie są to domy z lat 60-tych i 70-tych XX wieku, dlatego bardziej niż kontekst zabudowy architektów zainteresował otaczający krajobraz. Pagórkowaty teren oraz horyzont zamknięty linią lasu w tle stał się głównym punktem odniesienia, a zaprojektowany budynek wpisuje się w zastaną topografię, koresponduje z krajobrazem, otwierając się na najciekawsze widoki, a jednocześnie odcinając od pobliskiej nieciekawej zabudowy.
Od ulicy widoczny jest budynek parterowy z oddzieloną szklanym wiatrołapem częścią garażową. Charakterystyczne bryły z wymaganym skośnym dachem w całości pokryte łupkiem otacza betonowy murek wyznaczający platformę zawierającą oprócz budynku całą strefę wejściową z podjazdem i zawieszony nad terenem drewniany taras od strony ogrodu. Część budynku mieszcząca strefę nocną usytuowana jest poniżej, a pod górnym tarasem, na poziomie gruntu znajduje się drugi taras, całkowicie zadaszony, zaś oba tarasy połączone są wspornikowym biegiem schodowym.

We wnętrzach biel ścian i powierzchni dachowych dopełniają podłogi ze szlifowanego betonu i naturalnego drewna, szkło, drewniane schody oraz ciemne dodatki. Na górnym poziomie znajduje się otwarta przestrzeń dzienna, w białym prostopadłościanie ukryto spiżarnię, gabinet, toaletę i całą zabudowę kuchni. Nad nim wygospodarowano przestrzeń na otwartą antresolę z biblioteczką. Prowadzące na nią drewniane schody są eksponowanym elementem wnętrza.

Po zejściu na dolny poziom można wyjść bezpośrednio na dolny taras. Na tej kondygnacji znajdują się dwa pokoje, sypialnia główna z garderobą, łazienka, pomieszczenie techniczne z pralnią, a także bulderownia do ćwiczeń. Dodatkowo, pod garażem znajduje się schowek gospodarczy, dostępny z zewnątrz.

krotoszowice4 krotoszowice5

krotoszowice15krotoszowice9 krotoszowice6 krotoszowice7 krotoszowice8  krotoszowice10 krotoszowice11 krotoszowice12 krotoszowice13 krotoszowice14     krotoszowice20krotoszowice17  krotoszowice22krotoszowice21 krotoszowice16krotoszowice23 krotoszowice24

Źródło: DesignAlive
Tekst: Łukasz Potocki
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 17 listopada, 2016

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Marek
    środa, 12 czerwca, 2019

    Z daleka to nie wygląda to jak dom a jakieś dwie bryły. Wnętrze skrywa jednak kilka pomieszczeń. Całość domu wygląda dość odważnie i nowocześnie. Ciekawy projekt jak na wioskę daje sporą powierzchnię użytkową.

  2. Kamil
    środa, 18 września, 2019

    Ten dom to dla mnie futurystyczny projekt składający się z dwóch brył. W mojej ocenie bardziej pasuje jako siedziba-biuro nowoczesnej małej firmy wykonany z polotem. Typowe materiały budowlane wykorzystane w nieco inny sposób. Dla mnie trochę przerost formy ale gusta są różne. Brawa za sam pomysł.

Podobne artykuły