Budownictwo drewniane

Dom z drewna nie tylko dla celebrytów

Prefabrykacja upowszechni budownictwo drewniane i usprawni procesy inwestycyjne

Znani sportowcy stawiają na prestiż i zdrowie – wybierają drewno. Dom w technologii drewnianej wybudował Robert Lewandowski, a także nasz mistrz olimpijski w skokach narciarskich Kamil Stoch. Obaj podkreślają, jak ważna jest dla nich rodzina, zdrowy styl życia, a domy z drewna doskonale wpisują się w ten model. Dowiedziono bowiem, że wykorzystanie drewna w konstrukcjach i wnętrzach budynków zapewnia korzyści fizyczne oraz psychiczne, podobne do efektu spędzania czasu na łonie natury.

Skutki zdrowotne stosowania drewna badano w środowiskach szpitalnych m.in. w Norwegii, Danii, Austrii i Japonii. Pokazały one, że wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest optymalna dla zdrowia, szczególnie dla osób cierpiących na alergie i astmę; wpływa również bardzo korzystnie na samopoczucie i redukcję stresu.

Budynki z drewna oddziaływają na organizm pozytywniej niż wykonane z cegły, pustaków czy żelbetonu. Kiedy na zewnątrz jest ciepło i sucho, drewno oddaje wilgoć, natomiast podczas słoty osusza atmosferę we wnętrzach. To zasługa naturalnej zdolności do wchłaniania wilgoci i uwalniania jej w pomieszczeniach podczas wysychania. Wilgotność we wnętrzach utrzymuje się na przyjaznym człowiekowi poziomie 30-50%, zachowując odpowiedni mikroklimat, a jednocześnie nie dopuszczając do rozwoju pleśni i grzybów.  

Efektowne i sprzyjające zdrowiu

Dom Roberta Lewandowskiego, wybudowany z bali płaskich łączonych na własne pióra, wpisuje się w tradycję Mazur. Jest przykładem poszanowania historii regionu i jego naturalnych walorów środowiskowych. Dom Kamila Stocha w Zębie mógłby być nowoczesną europejską willą ze szkła i betonu, ale sportowiec szanuje swoje góralskie korzenie i wybudował dom z drewna, wpisujący się w tradycje lokalnego ciesielstwa. Budynki te nie są przykładami architektury, która będzie współgrała z każdym otoczeniem i istniejąca w jego przestrzeni zabudową. Dodatkowo, montaż domu z bali jest pracochłonny i wymaga precyzyjnego wykonania konstrukcji przez doświadczoną ekipę ciesielską. Dom z drewna można jednak wybudować na wiele sposobów. Jednym z najwygodniejszych jest technologia szkieletowa, a dzięki prefabrykacji można go zrealizować w bardzo krótkim czasie.

Domy prefabrykowane w technologii szkieletowej nie mają ograniczeń co do lokalizacji budowy, a łatwość kształtowania bryły budynku sprawia, że każdy może być niepowtarzalny i wyróżniać się ciekawą architekturą – mówi Michał Komorowski z firmy STEICO, dostawcy materiałów konstrukcyjnych i termoizolacyjnych z naturalnych włókien drzewnych, z których produkowane są również prefabrykaty w jednym z największych zakładów prefabrykacji w kraju. – Warto podkreślić, że prefabrykacja zachowuje wszystkie walory naturalnego drewna, dzięki którym jest ono materiałem sprzyjającym naszemu zdrowiu i komfortowi życia. Ukryte w dachu, ścianach czy w stropie zapewnia nie tylko przytulną atmosferę ale optymalny mikroklimat każdego pomieszczenia.

Dom z drewna dla każdego

Drewno jest obecnie jednym z najbardziej prestiżowych materiałów budowlanych w Europie. Nie trzeba być jednak celebrytą, aby zamieszkać w domu z drewna i cieszyć się ze wszystkich korzyści, jakie daje ten niezwykły materiał budowlany. Dzięki technologii prefabrykacji inwestycję można wygodnie zrealizować w bardzo krótkim czasie, niezależnie od planowanej kubatury budynku czy lokalizacji działki budowlanej.  Nie musi to być kosztowny i skomplikowany proces, do czego z pewnością przyczyniło się uruchomienie w Czarnkowie zakładu prefabrykacji z trzema liniami produkcyjnymi. Zamówienie w fabryce gotowych prefabrykatów drewnianych zamiast budowania od podstaw na placu budowy, znacznie przyspiesza pracę. Ponieważ dostarczane są elementy wykonane zgodnie z projektem i w zaawansowanym stopniu wykończenia, ich montaż można skrócić nawet do 2 – 3 dni. Budujemy szybciej i wygodniej, ale i bezpiecznie. Tempo realizacji inwestycji w najmniejszym stopniu nie wpływa na trwałość konstrukcji. Elementy przygotowane w wyspecjalizowanym zakładzie są bardziej dokładne i precyzyjne niż wykonywane na miejscu.  

Prefabrykacja wpłynie również na zmianę tradycyjnego postrzegana domów z drewna. Pozwala realizować ciekawe pod względem architektonicznym budynki w różnej estetyce, również bardzo nowoczesne konstrukcje, wyróżniające się atrakcyjną wizualnie formą, o bardzo wysokim standardzie jakości i energooszczędności. To bardzo ważny argument przemawiający na korzyść domu z drewna w technologii szkieletowej – niskie koszty ogrzewania wynikające z jego bardzo dobrej izolacyjności termicznej. Jest to trudne do uzyskania podobnym kosztem i grubością przegród zewnętrznych w innych technologiach.

O wysokim poziomie komfortu cieplnego, jaki panuje w pomieszczeniach, decydują ciepłe i szczelne przegrody. W tych, w których jako materiał termoizolacyjny zastosowano włókno drzewne, nie będziemy odczuwać dyskomfortu związanego ze zbyt wysoką lub niską temperaturą – wyjaśnia Michał Komorowski. – Dzięki niskiej przewodności cieplnej, a w przypadku mat termoizolacyjnych STEICOflex jest to wartość zaledwie 0,036 [W / (m*K)], latem służą one jako pochłaniacz ciepła, natomiast w chłodne dni będą niezastąpione w walce z napływającym z zewnątrz zimnym powietrzem.   

Ekologia na co dzień

Domy, w których zamieszkały nasze gwiazdy sportu, to ukłon w stronę ekologii. Zdrowe jedzenie, aktywny tryb życia to wyznaczniki ludzi żyjących w zgodzie z naturą. Kolejnym z nich jest wykorzystywanie naturalnych zasobów, ale też korzystanie z nich w sposób zrównoważony. Domy z drewna w technologii prefabrykowanego szkieletu doskonale wpisują się w ten trend. Produkcja prefabrykatów z drewna, a następnie związane z ich montażem prace budowlane, nie generują takiej ilości dwutlenku węgla, jak konwencjonalne materiały budowlane. 

Domy drewniane są trwałe, mogą przetrwać kilka pokoleń, a po czasie ich eksploatacji można je poddać recyklingowi, dzięki czemu wpisują się w zasadę zero waste i nie zaśmiecają naszej planety jak gruz czy stalowe odpady.

4.9/5 - (23 głosów)

Data publikacji: 29 czerwca, 2021

4.9/5 - (23 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Marian
    środa, 30 czerwca, 2021

    Domy z drewna nadal nie są zbyt popularne. Skoro znane osoby zdecydowały się na taki rodzaj budynku to dlaczego zwykły Kowalski nie może zdecydować się. Może potrzeba większej promocji, że takie domy dobrze sprawdzają się w naszej rzeczywistości.

  2. ekolog
    środa, 30 czerwca, 2021

    Dom drewniany to bliskość natury i poszanowanie ekologii. Z pewnością jest przytulniejszy i milszy dla oka. Dzięki prefabrykacji domów drewnianych ich montaż jest szybszy a tym samym koszty niższe. Warto zastanowić się przed budową i postawić na drewno.

Podobne artykuły