Łączniki

Domax – kompleksowa oferta produktów do budowy dachu

Różnego rodzaju obciążenia, począwszy od stałych przez zmienne ruchome i nieruchome, po zmienne środowiskowe, są nieodłącznym zjawiskiem, towarzyszącym budynkom przez cały okres ich użytkowania. Dlatego też tak ważne jest, by zarówno dach, jak i jego konstrukcja nośna gwarantowały skuteczne przenoszenie sił obciążeniowych, zapewniając tym samym trwałą i bezpieczną konstrukcję. Jak tego dokonać?

Kluczowe znaczenie mają odpowiednio dobrane mocowania, które przy prawidłowym użyciu spełnią dwie istotne role: przenoszenie sił obciążających, powstających między innymi przez działanie wiatru, czy też napieranie pokrywy śnieżnej oraz zwiększenie nośności i stabilności całej konstrukcji. Polska firma Domax to jeden z wiodących europejskich producentów złączy do drewna, którego synonimem jest bez wątpienia jakość i trwałość, potwierdzona certyfikatami CE oraz Europejską Aprobatą Techniczną.

Hartowane wkręty do wielu zastosowań

Za stosowaniem wkrętów, które w pełni zastępują gwoździe budowalne, przemawia wiele argumentów. Podstawowym jest proste i wygodne użytkowanie, niewymagające nawierceń. W ofercie firmy Domax znajdziemy zarówno wkręty ciesielskie, wkręty do mocowania izolacji nakrokwiowej, jak i wkręty dystansowe. O ich trwałości i wytrzymałości świadczą przede wszystkim rygorystyczne procesy kontroli jakości, przeprowadzane na podstawie normy ETA.
Zmodernizowane w ostatnim czasie wkręty ciesielskie z gwintem częściowym, oferowane jako konstrukcyjne, dostępne w dwóch wariantach: z łbem talerzowym (CT) oraz stożkowym (CS), wyróżniają się doskonałymi właściwościami wkręcania. Głębokie gniazdo TORX zapewnia lepsze przeniesienie siły wkręcającej i eliminuje problem wyskakiwania bit, a udoskonalony kształt frezu znacznie zmniejsza wartość siły niezbędnej do wkręcenia. Co więcej, zwiększona z 380 mm do 400 mm długość całkowita gwintu, gwarantuje zwiększoną wytrzymałość na przekręcanie i wyrywanie gwintu w drewnie.

WKT – wkręty Domax do izolacji nakrokwiowej, montaż z użyciem szablonu do wkręcania.
WKT – wkręty Domax do izolacji nakrokwiowej, montaż z użyciem szablonu do wkręcania.

Nieco bardziej specjalistyczne są wkręty do mocowania izolacji nakrokwiowej WKW – z łbem walcowym oraz WKT – z łbem talerzykowym. Mają podwójne gwinty (dłuższe – 100 mm, dla krokwi i krótsze – 60 mm, dla kontrłaty), które minimalizują nacisk wywierany na materiał izolacyjny.
Na szczególną uwagę zasługują również wkręty regulacyjne dystansowe z łbem stożkowym (WDS), wyposażone w specjalne pierścienie pod łbem, umożliwiające utrzymanie materiału oraz wykonanie precyzyjnej regulacji. Ponadto pozawalają na łatwą zmianę dystansu między elementami, poprzez odwrócenie kierunku wkręcania. Z powodzeniem wykorzystywane są między innymi do renowacji dachów ze znacznymi uskokami w połaciach, a także poziomowania łat, czy mocowania i ustawiania elewacji w pionie.

Łączniki kątowe i specjalne

Łączniki kątowe, tzw. kątowniki, oprócz tego, że stanowią podstawowy element łączący dla krzyżowych połączeń prostopadłych, pełnią również funkcję wsporników dla połączeń belki ze słupem. W swojej ofercie firma Domax posiada zarówno elementy z gładkim wykończeniem (umożliwiające połączenia wewnętrzne i zewnętrzne), jak i z przetłoczeniem, gwarantującym niezwykle wysoką odporność na zginanie, a także z otworami w kształcie fasolek, które ułatwiają montaż elementów nietypowych i niwelują naprężenia dylatacyjne. Przy budowie więźby dachowej niezbędne są łączniki krokwiowe (LK), których zastosowanie wpływa na wytrzymałość dachu na podrywanie przez porywy wiatru. Wyróżniają się trójwymiarową bryłą i są dostępne w dwóch wersjach: prawej i lewej.

Wieszaki belek

Kolejną doskonałą propozycją firmy Domax, którą warto wykorzystać przy wznoszeniu dachów i stropów, są wykonane z blachy stalowej ocynkowanej o grubości od 1 do 2 mm, wieszaki belek, umożliwiające przeniesienie dużych obciążeń przy jednoczesnym utrzymaniu belki w płaszczyźnie poziomej. Niewątpliwą zaletą ich zastosowania jest możliwość montowania belek bez nakładania ich na siebie, co przyczynia się do zmniejszenia grubości całego stropu.

Wsporniki łat kalenicowych

W ofercie nie mogło również zabraknąć podpórek do łat dachowych (PD). Ich zastosowanie niewątpliwie ułatwia i przyspiesza montaż łaty kalenicowej, na której układane są gąsiory dachowe. Dzięki budowie wsporników Domax zakończonych gwoździem, ich montaż nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, a bogata oferta (różnorodne szerokości podpórek i długości gwoździ), pozwala na ich dostosowanie do niemal wszystkich rozwiązań i projektów. Pełna oferta produktów Domax oraz szczegółowy opis procesu rygorystycznej kontroli jakości znajdują się na stronie producenta: www.dmxsystem.com.

Domax Sp. z o.o.
Łężyce, al. Parku Krajobrazowego 109, 84-207 Koleczkowo
tel. +48 58 665 82 22
Pytania prosimy kierować na adres: handlowy@domax.com

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 8 czerwca, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły