Domy.Expert – technologia budowy domów, która zdobywa coraz większą popularność
Domy.Expert to przedsiębiorstwo, które powstało w 2014 roku, na fundamentach działającej w sektorze transportu międzynarodowego firmy, prowadzonej przez tych samych wspólników od 1997 roku do dziś. To właśnie podczas prowadzenia pierwotnej działalności zauważyli oni niszę, którą postanowili wypełnić – pakowanie maszyn i urządzeń na czas transportu przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Kolejne etapy doprowadziły firmę do docelowej działalności – budowy domów w technologii szkieletu drewnianego i wiązarów dachowych. Taka ewolucja nie byłaby możliwa, gdyby nie ludzie, którzy tworzą Domy.Expert. Jak powtarzają właściciele – to oni są najważniejsi.
Mocne fundamenty Domy.Expert
– To nas ukształtowało jako organizację. Na bazie doświadczeń, wypracowanych przez lata wartościowych priorytetów i kompetencji zbudowaliśmy trzy trwałe filary działalności, które wzajemnie się wspierają – wyjaśnia Marta Kłosińska, współwłaścicielka firmy Domy.Expert. – Rozpoczynaliśmy od transportu, którego zasadniczą cechą jest terminowość. Ba! Nawet punktualność! My jesteśmy nią skażeni. Tak organizujemy nasze procesy, żeby ze wszystkich zobowiązań wywiązywać się na czas. Nie ma mowy o opóźnieniach – dodaje z przekonaniem.
Organizacja tworzyła się i rozrastała przez lata. Dzięki temu był czas na opracowanie procesów wewnętrznych. Organizm, który zatrudnia 70 pracowników (nie licząc podwykonawców) musi funkcjonować sprawnie. I w tej firmie tak jest. Każdy wie, co należy do jego obowiązków.
– Zakład wyposażyliśmy w najnowsze maszyny CNC do obróbki drewna, które pozwalają uzyskać niezwykłą precyzję obrabianych elementów – ciągnie opowieść współwłaścicielka firmy. – Wyposażenie dodatkowe, takie jak liczne wózki widłowe, koparki, ładowarki, zagęszczarki, suwnice i inne drobniejsze urządzenia usprawniają procesy, a własny transport dostępny „od ręki” niezmiernie ułatwia organizację prac w terenie.
Kluczowy jest przy tym także duży, nowoczesny obiekt, który pozwala na planowanie produkcji bez obaw o brak miejsca.
Technologia produkcji
W Polsce wciąż króluje lekki szkielet składany na placu budowy z pojedynczych elementów: kantówek, desek, ocieplenia itd. Taka technologia wymaga mozolnej pracy na placu budowy i narażenia materiału na warunki atmosferyczne (głównie zamoknięcie materiału, silny wiatr niebezpieczny dla nieustabilizowanej konstrukcji i ludzi).
– Stosowana przez nas technologia prefabrykacji polega na wyprodukowaniu wszystkich elementów domu w kontrolowanych warunkach w fabryce i zmontowaniu ich w 1-3 dni (w zależności od wielkości budynku) na placu budowy. W tak krótkim czasie na przygotowanym wcześniej przez nas fundamencie staje kompletnie zmontowana, zabezpieczona przed wpływem warunków atmosferycznych, stabilna konstrukcja – mówi Marta Kłosińska. Aby sprostać wysoko ustawionej poprzeczce w Domach.Expert zatrudnieni zostali fachowcy z doświadczeniem. Na bazie tych doświadczeń opracowano technologie budowy przegród zewnętrznych o różnych parametrach przenikalności cieplnej: minimalna wymagana w UE 0,19 W/m2K i dwie bardziej ekonomiczne pod względem zapotrzebowania budynku na energię – 0,15 i 0,10 W/m2K. Spośród nich inwestor może wybrać tę, która jest dla niego optymalna.
Większa wydajność i niższe koszty
Prefabrykacja elementów budynku może być ciekawym rozwiązaniem dla firm, które chcą się rozwijać, a które do tej pory pracowały w technologii szkieletu składanego na placu budowy. W ten sposób mogą zwiększyć wydajność, bo czas montażu budynku z prefabrykatów i zaangażowanie pracy ludzkiej, a tym samym koszty pracy, są niewspółmiernie mniejsze w stosunku do metody stosowanej przez nie do tej pory.
– Budynki z gotowych elementów możemy składać my lub przeszkoleni przez nas odbiorcy gotowych elementów – wyjaśnia współwłaścicielka firmy Domy.Expert.
Czas montażu
Pełen proces przygotowania budynku do stanu deweloperskiego, w jakim firma oddaje budynek inwestorowi, trwa do 60 dni od dnia rozpoczęcia montażu.
– Efekt naszej pracy jest taki, że inwestor w ciągu 2 miesięcy dostaje dom, który jest kompletnie wykończony z zewnątrz, tj. z docelowym pokryciem dachu, orynnowany, z elewacją, zainstalowanymi oknami i drzwiami zewnętrznymi. Wewnątrz jest rozprowadzona instalacja elektryczna i hydrauliczna, w tym ogrzewanie podłogowe, jeśli tak wynika z projektu. Wylane są posadzki, a ściany zamknięte od wewnątrz płytami konstrukcyjnymi GK. Pozostaje wykończenie budynku wewnątrz – wylicza Marta Kłosińska.
Na placu w fabryce firmy Domy.Expert można obejrzeć dom pokazowy zrealizowany według autorskiego projektu. Znajduje się on w Wierzbicy koło Radomia.
Od deski do deski
– Każda budowa wymaga wcześniejszego przygotowania formalnego: od wyboru projektu poprzez naniesienie ewentualnych zmian w projekcie, często zmiany konstrukcji pierwotnej aż po uzyskanie decyzji Pozwolenia na budowę lub dokonanie zgłoszenia budowy. We wszystkich tych etapach towarzyszymy inwestorowi i w zależności od jego potrzeb wspieramy go lub wykonujemy czynności za niego – zapewnia współwłaścicielka firmy.
Jak przekonuje, projekt gotowy lub indywidualny przygotowany w technologii murowanej nie jest dla firmy problemem, ponieważ w zasadzie prawie każdy projekt może być przeprojektowany na konstrukcję drewnianą.
Warto wiedzieć
Stosując technologię firmy Domy.Expert inwestor:
- Szybko uzyskuje własne wymarzone 4 kąty, bo oprócz fundamentów, budynek w całości powstaje w technologiach suchych. Dlatego istnieje możliwość wykonywania prac również zimą. Szybkość montażu wyklucza ryzyko zawilgocenia ścian podczas opadów atmosferycznych, co jest bardzo ważne, bo grzyby i pleśnie, które rozwijają się w wilgotnym środowisku są największym zagrożeniem dla budynków bez względu na rodzaj konstrukcji.
- Eliminuje ewentualne błędy, które mogą wystąpić w przypadku szkieletów składanych na placu budowy z pojedynczych elementów, bo ściany prefabrykowane są budowane zgodnie z opracowanym przez firmę projektem technicznym i na placu budowy montowane jak puzzle.
- Jest pewien kosztów powstania obiektu, bo ten jest wyceniony przed podpisaniem umowy.
- Jest pewien terminu realizacji określonego w kontrakcie.
- Uzyskuje, przy takiej samej powierzchni zabudowy, odczuwalnie większą ilość metrów powierzchni użytkowej w stosunku do technologii murowanej. Wynika to z faktu, że ściany zewnętrzne przy zachowaniu podobnych parametrów cieplnych najczęściej mają mniejsze przekroje.
- Uzyskuje komfort przebywania w budynku, w którym ściany są otwarte dyfuzyjnie czyli kolokwialnie rzecz ujmując „oddychają” i tworzą korzystny mikroklimat. Na czym to polega? Zwykła cegła ceramiczna znajdująca się w wilgotności 55% może wchłonąć parę wodną stanowiącą 0,15% swojej masy. W tych samych warunkach drewno wchłonie aż 10% wody. To już solidny oddech nie bez znaczenia dla komfortu mieszkańców. Zasada jest prosta: im istotniejsze są właściwości sorpcyjne materiału, tym wyraźniej da się odczuć zbawienny, łagodzący gwałtowne zmiany wilgotności wpływ tych czynników.
- Wchodzi w posiadanie budynku o znaczącej odporności ogniowej. Do produkcji elementów domów w konstrukcji z drewna powinien być używany surowiec o podniesionej wytrzymałości, wilgotności nie większej niż 18%, o gładkich powierzchniach i zaokrąglonych krawędziach – np. C24. W Domach. Expert takiego się właśnie używa. Taka konstrukcja jest, wbrew pozorom, odporna na ogień – świadczą o tym filmy z przeprowadzanych w laboratoriach eksperymentów, które można znaleźć w Internecie.
- Uzyskuje budynek odporny na silny wiatr. Przy montażu przeprowadzonym w odpowiedni sposób, za pomocą dopasowanych łączników i zgodnie ze sztuką, konstrukcja jest odporna na zewnętrzne czynniki niszczące, w tym silny wiatr.
- Możliwość dowolnej aranżacji budynku, który nie jest albo nie musi być typowym „drewniakiem”. Od inwencji inwestora zależy, jaką nada mu formę. Ściany zewnętrzne domu szkieletowego można wykończyć elementami z drewna, można je otynkować i dom będzie wyglądać jak każdy dom murowany, można ściany pokryć płytkami klinkierowymi. Te sposoby wykończenia można twórczo i dekoracyjnie łączyć.
Firma Domy.Expert jest członkiem Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe
Więcej informacji można uzyskać na stronie www.domyexpert.com
Komentarze