Budownictwo drewniane

Domy prefabrykowane Trak-Bud

Trak-Bud to firma produkująca wielorodzinne domy prefabrykowane. Ich niewątpliwe zalety, takie jak energooszczędność i przyjemność obcowania z drewnem sprawiają, że deweloperzy coraz śmielej spoglądają na takie domy.

Nietypowe początki

Firma powstała w 1983 roku jako remontowo-budowlana. Przypadek sprawił, że upadły tartak kupiony przez właściciela otworzył drogę do Niemiec i stał się natchnieniem, by produkować domy drewniane.

Domy prefabrykowane Trak-Bud

Na polski rynek

Powrót do Polski dał właścicielowi firmy – Jackowi Gryzieckiemu wiele do myślenia. Czuł, że warto zacząć taką budowę w Polsce.
I zaczęli. Ale nie od stawiania domów, tylko od dobrych projektów. Od konstrukcji bowiem i projektu zależy sukces. Domy początkowo wprowadzane były na rynek niemiecki. Były bowiem znacznie tańsze. Poza tym Trak-Bud postawił na indywidualne podejście do klienta i chętnie realizował domy, będące marzeniem zachodnich sąsiadów.
Na pytanie klientów o „domy kanadyjskie” firma odpowiada, że z Kanady sprowadzać można hokej i syrop klonowy.
Nie były to „lekkie kanadyjki”, raczej masywne domy prefabrykowane, dostosowane do mentalności zachodnich sąsiadów. Atrakcyjność ceny związana była z szybkością realizacji, trwającej kilkanaście godzin. Sześć tygodni na dom pod klucz – przekonywało do takiej inwestycji.

Domy prefabrykowane Trak-Bud

Domy prefabrykowane Trak-Bud

Zrobione w fabryce domy prefabrykowane Trak-Bud

Tam produkuje się całe elementy ścian. Ściana o długości do 13 m to jeden element. Zamontowane są w niej okna, kanały instalacyjne, termoizolacja, obustronnie zamknięte płytą drewnianą OSB, włączona do statyki budynku, do jego sztywności. Prefabrykowane są stropy. Często jeśli dachy są proste, to również one są produkowane w pełnej prefabrykacji.

Polski rynek – większe ambicje

Na niemieckim rynku firma gościła 15 lat. Potem wróciła na rynek polski, z większymi ambicjami. Zaczęto produkować domy wielorodzinne, w tym budynki 4-kondygnacyjne. Nie było łatwą sprawą i zajęło firmie 10 lat, aby znaleźć się na tym poziomie, którym obecnie się szczyci.

Domy prefabrykowane Trak-Bud

Zalety?

Bez wątpienia domy z drewna mają inny klimat, są energooszczędne. Jeśli w budynku murowanym ściana zewnętrzna ma grubość 24 cm, to w domach prefabrykowanych w oparciu o masywny szkielet drewniany przy 24 cm grubości 23 cm stanowi izolacja termiczna.
Domy budowane w tej technologii są suche i bardzo dobrze wyizolowane. Taki budynek można zostawić zimą nieogrzewany i nie ma ryzyka związanego z dostaniem się wilgoci do środka. Podobnie jest wiosną, gdy tymczasem w tym okresie w murowanych domach wychodzi wilgoć. Izolacja oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii tj. pompy ciepła, fotowoltaika itp., sprawiają, że można osiągnąć budynki na poziomie 0 energetycznym.

Domy prefabrykowane Trak-Bud

Prognozy

Firma rozwija się świetnie, prócz domów wielorodzinnych realizuje projekty budynków użyteczności publicznej – przedszkola, hotele. Coraz częściej interesują się takimi inwestycjami deweloperzy. Czas budowy osiedla skraca cię bowiem do roku, co przy tradycyjnym budownictwie byłoby niemożliwe, podobnie jak budowa przez cały rok. Daleko idące plany Ministerstwa Środowiska dotyczące Polskich Domów Drewnianych to także nowe możliwości dla takich marek, jak Trak-Bud.

Firma TRAK-BUD jest członkiem Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe.

Więcej na stronie www.trak-bud.pl

4.9/5 - (64 votes)

Data publikacji: 29 listopada, 2018

Autor:

4.9/5 - (64 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Dariusz
    środa, 26 grudnia, 2018

    Osiedla z takich drewnianych płyt to raczej nowość w Polsce, tym bardziej takie wielorodzinne . Raczej spotyka się gdzieś pojedyncze domki. Nie słyszałem o firmie Trak-Bud, fajnie że wymyślają tak innowacyjne produkty.

  2. inka2
    wtorek, 8 stycznia, 2019

    Ciekawe. Można osiągnąć zerowe zużycie energii? Genialne! Poza tym dobry mikroklimat, brak wilgoci. Nic tylko budować takie domy.

Podobne artykuły