Drewno konstrukcyjne

Domy z drewna klejonego warstwowo w technologii HBE (Hüttemann Brettschichtholz Elemente)

Drewno klejone warstwowo to doskonały materiał nie tylko do budowy domów, ale również większych obiektów, w tym wielokondygnacyjnych.


Erwin Urbaniak, właściciel firmy BSHaus, już od kilku lat stawia domy i inne obiekty budowlane przy użyciu drewna klejonego warstwowo w technologii HBE. Klasyczna grubość konstrukcji masywnej ściany to 10 cm. Wykorzystuje się przy tym pojedyncze panele o szerokości 36 i 56 cm, łączone na podwójne pióro-wpust, ustawiane pionowo na podwalinie. Od góry panele są spinane oczepem. Panele mają kanały przeznaczone do prowadzenia instalacji. Od strony zewnętrznej ściany montowana jest izolacja, zazwyczaj z materiałów drewnopodobnych. Firma BSHaus bardzo często jako izolację używa wełnę skalną Rockwool. Wykonuje się również dowolną elewację (np. drewno, tynk, klinkier).

Domy z drewna klejonego warstwowo w technologii HBE

Szybkie tempo budowy i energooszczędność

Jak podaje Erwin Urbaniak z firmy BSHaus technologia HBE zapewnia szybkie tempo powstawania budynków, bowiem dom jednorodzinny jest gotowy po ok. 12 tygodniach od momentu udostępnienia fundamentu ekipie budowlanej. Dodatkowo domy te są ekologiczne, zdrowe i energooszczędne.
Warto podkreślić, że technologia HBE ma bardzo szerokie spektrum zastosowania. Dzięki swojej masywności i w pełni certyfikowanemu surowcowi można bowiem budować obiekty wielkopowierzchniowe i wielopiętrowe. Coraz popularniejsze staje się budowanie przedszkoli, szkół, powierzchni biurowych, hal sportowych oraz przemysłowych. Ciekawą realizacją firmy BSHaus jest szpital w Schwerin. Ponadto z tego materiału powstają gotowe, łatwe w obróbce i montażu trwałe domki ogrodowe.

Domy z drewna klejonego warstwowo w technologii HBE

Zalety drewna klejonego warstwowo

Erwin Urbaniak jako zalety drewna klejonego warstwowo wymienia przede wszystkim optymalizację kosztów, odporność na ogień, stabilność formy i precyzję, a także estetykę, trwałość, stabilność wymiarową oraz znaczną wytrzymałość materiału przy odpowiednio dużych przekrojach. Wszystkie te właściwości zyskuje się dzięki zastosowaniu materiałów o najwyższej jakości. W zakresie trwałości na domy udziela się gwarancji wynoszącej 30 lat. Drewno klejone warstwo w technologii HBE na potrzeby realizacji inwestycji firmy Erwina Urbaniaka dostarcza firma Glulam Pro.

Dostawca drewna klejonego: www.glulam.pl.

Dostawca drewna klejonego: www.glulam.pl

Dostawca drewna klejonego: www.glulam.pl

Dostawca drewna klejonego: www.glulam.pl

Stropy i dachy

Warto podkreślić, że z drewna klejonego warstwowo HBE wykonuje się również konstrukcje stropów. Używane są przy tym te same panele, co w przypadku konstrukcji ścian. Grubość paneli zależy od zakładanych obciążeń stropu oraz rozpiętości i układu podpór. Drewno klejone warstwowo to również doskonały materiał budowlany do wykonywania więźb dachowych. Drewno klejone warstwowo (BSH-Brettschichtholz) jest materiałem, który pod względem właściwości cechuje się znaczną przewagą w stosunku do drewna litego.

BSHaus Erwin Urbaniak
74-200 Pyrzyce
+48 501 305 750
eu@bshaus.eu
www.bshaus.eu

4.6/5 - (23 votes)

Data publikacji: 1 marca, 2017

Autor:

4.6/5 - (23 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Krzysiek
    poniedziałek, 14 stycznia, 2019

    Nie wiedziałem,ze drewno klejone jest odporne na ogień,wydawało mi się,że wręcz przeciwnie.Faktycznie wiele ma zalet drewno klejone i szerokie zastosowanie w budownictwie.

Podobne artykuły