Na rynku

Dopasuj dom do własnych potrzeb. Na jakie zmiany możemy sobie pozwolić wybierając gotowy projekt domu?

Najbardziej popularną, najprostszą i najtańszą forma budowy domu jest obecnie jego realizacja na podstawie gotowego projektu domu. Taka dokumentacja, w formie książkowej, jest kompletna i skończona. Wystarczy wykonać adaptację projektu do warunków własnej działki i możemy starać się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Czy kupno gotowego projektu zamyka nam drogę do wybudowania domu według indywidualnych potrzeb i pomysłów? Na szczęście nie! Gotowe projekty domów, szczególnie te oferowane przez renomowane pracownie projektowe, oferują inwestorom wraz z projektem pisemna zgodę na zmiany. Na co możemy sobie pozwolić dopasowując projekt domu do własnych wymagań? Sprawdźmy możliwości inwestora w zakresie wprowadzania zmian w gotowe projekty domów.

Projekty domów gotowe na zmiany.

W ramach autorskiej zgody na zmiany możemy zrobić naprawdę dużo z zakupionym przez nas projektem. Oczywiście musimy pamiętać, że sami nic nie możemy zmienić w projekcie, chyba że jesteśmy architektami z uprawnieniami projektowymi bez ograniczeń. Wszelkie zmiany w projekcie gotowym wprowadza właśnie taka osoba. Robi to podczas tzw. adaptacji projektu gotowego do lokalnych warunków działki. To proces, który powoduje, iż projekt gotowy staje się projektem budowlanym, bo taki jest wymagany do uzyskania pozwolenia na budowę. Architekt adaptujący, na podstawie autorskiej zgody na zmiany może wprowadzić do projektu szereg zmian i poprawek.

Jakie są najczęściej wprowadzane zmiany w projekcie? Na co śmiało możemy sobie pozwolić dostosowując projekt? Paleta możliwości jest naprawdę spora. Możemy np.:

  • zmienić kąt nachylenia dachu, zmniejszyć go lub zwiększyć, dostosować do warunków zabudowy
  • zmienić ilość i lokalizację okien i drzwi
  • zlikwidować lub przenieść balkon, komin, taras, garaż i inne elementy architektoniczne budynku
  • podpiwniczyć dom lub zlikwidować piwnicę
  • zmienić układ i przebieg instalacji wewnętrznych
  • zmienić charakter ogrzewania – częsta zmiana i rezygnacja z ogrzewania jednego typu, np gazowego na rzecz paliwa stałego
  • zmienić materiały i technologię budowy na inną niż przewidują projekty domów
  • zmienić funkcję i sposób użytkowania budynku lub danego pomieszczenia.
  • zmienić lokalizacje wewnętrznych ścian działowych
  • dokonać adaptacji poddasza na cele mieszkalne

I wiele innych zmian, pozwalających dostosować typowy projekt domu do naszych indywidualnych wymagań.

Musimy wiedzieć, że chociaż zgodę od autora projektu zazwyczaj uzyskujemy bezpłatnie, każda zmiana w projekcie, wprowadzona przez architekta adaptującego, zostanie przez niego odpowiednio wyceniona. Dlatego warto wybierać takie projekty domów, które najpełniej odpowiadają naszej wizji własnego domu. Im mniej zmian będziemy musieli wprowadzić przy adaptacji, ty cała operacja będzie tańsza i szybsza.

Projekt domu po zamianach i adaptacji jest projektem budowlanym, a w świetle prawa autorem projektu staje się architekt adaptujący. Autorska zgoda na zmiany pozwala również na wprowadzanie zmian w projekcie domu na etapie realizacji. Takie zmiany są nazywane nieistotnymi z punktu widzenia konstrukcji i kluczowych parametrów budynku. Zmiany może wprowadzić kierownik budowy, poprzez wpisanie ich do dziennika budowy. Najczęściej wprowadzane zmiany nieistotne to przesunięcia i likwidacje ścianek działowych, likwidacja lub przeniesienie okna, zmiana sposobu ogrzewania budynku. Kierownik budowy może również zadecydować o zmianie materiałów budowy, np. w kwestii pokrycia dachu , czy materiałów z jakich budowane będą ściany.

Projekty domów gotowe na zmiany.
Projekty domów gotowe na zmiany. Dom przy Sielskiej 6 N – www.galeriadomow.pl

Gotowe projekty domów, jak widzimy, pozwalają na wiele swoim nabywcom. Na rynku obecnie jest ogromna ilość projektów, spośród których warto wybrać ten idealny, lub najbardziej zbliżony do ideału. Aby uzyskać pełnię satysfakcji możemy dostosować projekt w trakcie adaptacji lub budowy. Stajemy się tym samym architektami swojego domu. Mamy na niego wpływ, modelujemy go według własnego stylu i oczekiwań. To chyba jedna z kluczowych cech, dla których wybieramy gotowe projekty domów.

4.8/5 - (45 votes)

Data publikacji: 27 września, 2019

Autor:

4.8/5 - (45 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jurek
    sobota, 28 września, 2019

    Kiedy rozpocząłem przygotowania do budowy domu jakiś czas temu gotowe projekty były już dostępne i pomogły mi ustalić czego chcę. Dziś moi znajomi coraz częściej sięgają po gotowca gdyż paleta ofert jest bardzo bogata i dosyć łatwo znależć coś dla siebie. Tak więc proces decyzyjny jest coraz krótszy – nie trzeba cyzelować projektu od podstaw. Często firmy budujące mają swoje portfolio projektów i wtedy trwa to jeszcze krócej. Generalnie ułatwia to budowę własnego wymarzonego domu.

  2. Jacek
    sobota, 28 września, 2019

    Gotowe projekty są bardzo dobrym rozwiązaniem gdy decydujemy się na budowę domu i mamy w głowie jego wizję,do takiej wizji można łatwo dobrać odpowiedni projekt,który pozwala nam na odpowiadające nam modyfikacje.Ja budując dom skorzystałem z gotowego projektu i jestem z tego wyboru usatysfakcjonowany.

Podobne artykuły