Akcesoria dachowe

Drabina mocowana – kiedy warto jej użyć?

Drabina mocowana to niezbędny element techniczny budynków przemysłowych, hal i magazynów. Wszystkie tego typu obiekty powinny zostać zaopatrzone w pionową drabinę zewnętrzną, która umożliwi swobodne wejście i zejście z dachu w każdej sytuacji np. w trakcie pożaru czy ewakuacji. Przy wyborze drabiny mocowanej, warto pamiętać o kilku kwestiach, które wpływają na jakość pracy oraz bezpieczeństwo budynku. Poniżej tłumaczymy kiedy warto użyć drabiny mocowanej, oraz jak wybrać tą właściwą.

Jakie funkcje spełnia drabina mocowana? 

Zastosowanie drabiny mocowanej to przede wszystkim zagwarantowanie sobie, jak i pracownikom bezpieczeństwa. Drabina ta jest bowiem niezawodna w czasie ewakuacji oraz w trakcie prac remontowych. W większości wypadków wykorzystywana jest jednak podczas swobodnego i ostrożnego wejścia na dach w celu kontrolnego sprawdzenia urządzeń technicznych. Daje stały dostęp do wielkogabarytowych maszyn i możliwość sprawdzenia stanu dachu, czy wykonania prac porządkowych np. odśnieżania. Często wzbogacona jest dodatkowo o kosz ochronny, który asekuruje użytkownika, a tym samym minimalizuje szansę na upadek. Warto pamiętać, że według polskich przepisów, kosz ten jest wymagany przy wysokości drabiny powyżej 3m. Kolejną ważną kwestią jest montaż drabiny — po zamocowaniu staje się ona integralną częścią budynku, co oznacza, że nie można zmienić jej położenia. Ważne, aby mieć to na uwadze w trakcie planowania dla niej miejsca — pozwoli to przewidzieć obciążenie i wpływu drabiny na elewację budynku, czy pogorszenie bilansu energetycznego. 

Drabina mocowana – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

W celu wybrania najlepszej drabiny, musisz zwrócić uwagę na parę ważnych kwestii. Po pierwsze — czy będzie znajdować się na zewnątrz, czy wewnątrz. Jest to kluczowe, jako że drabiny mocowane wewnątrz budynku nie wymagają kosza ochronnego. Wybierz renomowanego producenta, którego produkty spełniają normy BHP. Masz wtedy niemal pewność, że będzie solidna i zachowa swoje parametry bezpieczeństwa na długie lata. Najważniejszym rozporządzeniem dotyczącym wymogów jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Zgodnie z Dz.U.2015.0.1422 t.j.). Drabina mocowana powinna być wykonana z wysokiej jakości profili stalowych, aluminium naturalnego bądź anodowanego. Wykorzystanie tych materiałów sprawi, że drabina będzie wyjątkowo odporna na korozję oraz wymagające warunki atmosferyczne. 

Drabina mocowana to element budynków przemysłowych, który zapewnia stały dostęp do maszyn i usprawnia wejście na dach. Zdecydowanie podnosi komfort i bezpieczeństwo pracowników w trakcie wchodzenia i schodzenia po drabinie. Przy wyborze odpowiedniej drabiny, warto pamiętać o jej zastosowaniu i środowisku pracy — tak aby służyła Ci na lata. Zobacz produkty w tej kategorii: https://www.crynoline.pl/

4.9/5 - (19 votes)

Data publikacji: 20 listopada, 2020

Autor:

4.9/5 - (19 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Paweł
    środa, 23 grudnia, 2020

    drabina z koszem jest stosowana przede wszystkim na wysokie obiekty jak hale czy kominy gdzie nie ma innego wejścia. może być jako dostęp techniczny lub ewakuacyjny. wykonanie musi być z dobrego materiału bo element stały montowany na długie lata.

  2. halmistrz
    poniedziałek, 20 września, 2021

    Drabiny zewnętrzne muszą spełnia podstawowe warunki bezpieczeństwa określone przepisami prawa budowlanego. Wejścia zewnętrzne na hale, magazyny powinny być trwale zamocowane do budynku, odporne na warunki zewnętrzne i korozję. Dla zabezpieczenia przed upadkiem drabiny takie powinny posiadać kosze ochronne.

Podobne artykuły