Warsztat

Drabina w pracy dekarza

Cóż byłby to za dekarz bez odpowiedniej drabiny dachowej? To konieczne wyposażenie pracy dekarza może być lepsze lub gorsze, mniej lub bardziej przystosowane do spełniania swoich funkcji. A z jakiej drabiny profesjonalny dekarz będzie się naprawdę cieszył?

Specyfika drabin dekarskich

Dekarze używają przynajmniej trzech podstawowych w ich pracy rodzajów drabin. (Wszystkie z nich można znaleźć u dystrybutora bardzo wysoko ocenianych drabin Krause: https://www.drabiny-krause.dmn.pl/).

W pierwszej kolejności są to drabiny dachowe, które rozkładamy na powierzchni pochyłej dachu i tam też je mocujemy. Po drugie dekarze często, np. gdy pracują nad dachem domu jednorodzinnego, mają w zwyczaju łączyć część drabiny rozłożonej na dachu z jakimś rodzajem drabiny przystawnej, niekiedy też wyposażonej w wyciąg. Trzecim głównym rodzajem drabin dekarskich są drabiny sznurowe, stosowane coraz rzadziej, lecz bez których praca w wielu miejscach byłaby niemożliwa.

Dobre drabiny dla dekarza

Dobre drabiny dekarskie układane na dachach, czyli pierwszy z wymienionych wyżej rodzajów, są obowiązkowo wyposażone w szczeble zaprojektowane tak, aby mieściła się na nich cała stopa, stopnie są szerokie, antypoślizgowe, rozstawione odpowiednio. Dekarz na takiej drabinie stabilnie może ustawić się niemalże w każdej pozycji i czuć się swobodnie. Drabiny montowane na dachach muszą być też właściwie przytwierdzone, całkowicie nieruchomo.

Jeśli zaś chodzi o dekarskie drabiny przystawne, to możliwości jest wiele. Liczy się ich wysokość, sposób połączenia z drabiną mocowaną na dachu; nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć drabiny teleskopowej, wysuwanej. Wchodzenie na dach i czynność schodzenia z dachu są już o wiele prostsze niż utrzymanie bezpieczeństwa w czasie pracy na wysokościach.

Użycie drabin sznurowych, które są zbudowane zazwyczaj z drewnianych szczebli połączonych maksymalnie wytrzymałym i odpornym na ścieranie sznurem, jest być może bardziej popularne wśród prywatnych użytkowników domów, rzadziej wśród dekarzy, ponieważ drabina sznurowa nie jest w stanie zapewnić tak wysokiego stopnia bezpieczeństwa jak klasyczna drabina dachowa. Mimo to drabiny sznurowane stanowią niekiedy jedyną szansę na dostęp do niektórych miejsc i posiadają niewątpliwą zaletę łatwości transportu.

Drabina i bezpieczeństwo w pracy dekarza

Prawda jest taka, że nie każdy może uprawiać zawód dekarza, potrzebne są ku temu specjalne predyspozycje, włącznie ze sprawnością fizyczną, opanowaniem i przeszkoleniem. Dekarz używa wielu środków bezpieczeństwa, ale drabina jest tym podstawowym.

Nawet bardzo doświadczeni dekarze, których umiejętności pracy na wysokościach można porównać z alpinistami przemysłowymi – to jest wyraz ich profesjonalizmu – wybierają takie drabiny, o których wiedzą, że nie zawiodą, nie pozwolą na przypadkowy wypadek podczas pracy.

Każdy dekarz ma pełne prawo domagać się zapewnienia maksimum bezpieczeństwa – w innym przypadku może powołać się na obowiązujące przepisy i odmówić pracy, jeśli warunki stwarzają nadmierne ryzyko. Mówimy o “nadmiernym ryzyku”, ale ryzykowność tak czy inaczej towarzyszy dekarzom na co dzień. Badania wyraźnie potwierdzają, że używanie wysokiej jakości drabin znacznie obniża współczynnik wypadków przy pracy i pozwala wykonać ją lepiej.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 24 listopada, 2022

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły