Warsztat

Drabiny dekarskie typu DL014 i DL015 firmy Protekt

Drabiny linowe typu DL014 i DL015 znajdują zastosowanie przy pracach na wysokości podczas poruszania się po dachach i powierzchniach o dowolnym kącie nachylenia.


O bezpieczeństwie i funkcjonalności drabiny zadecydowało szereg rozwiązań zastosowanych przez producenta. Konstrukcja bazuje na linach nośnych i aluminiowych szczeblach mocowanych poprzez odkształcanie plastyczne aluminium. W pętlach zaczepowych liny nośnej przewidziano kausze ułatwiające mocowanie liny do punktów zaczepowych. Jako materiał wykonania liny zaczepowej zastosowano linę poliestrową (DL014). Stalową linkę ocynkowaną przewidziano w drabinie DL015.

Mocowanie

Drabina powinna być mocowana do punktu zaczepowego o wytrzymałości statycznej powyżej 12 kN. Obie pętle zaczepowe należy połączyć przy pomocy jednego zatrzaśnika do elementu konstrukcji stałej lub obie pętle połączyć oddzielnie przy użyciu dwóch zatrzaśników.
Jest możliwe łączenie szeregowe drabin liniowych tego samego typu. W takim rozwiązaniu do ostatniego szczebla drabiny dołącza się pętle zaczepowe kolejnej drabiny przy pomocy dwóch zatrzaśników. Każdy zatrzaśnik jest łączony ze szczeblem pomiędzy pierścieniem oporowym a zaciskiem mocującym. Maksymalna długość zestawu składającego się z kilku połączonych drabin może wynosić aż 100 m.

Drabiny dekarskie typu DL014 i DL015 firmy Protekt

Drabiny są bezpieczne

Dopuszczalne obciążenie robocze drabiny wynosi 140 kg. Pracownik, który użytkuje drabinę, powinien być przeszkolony w zakresie jej użytkowania. Oprócz tego ważny jest sprzęt do ochrony przed upadkiem z wysokości zgodnie z normą EN 363.
Przed użyciem urządzenia należy przeprowadzić oględziny stanu technicznego wszystkich elementów szczególnie pod kątem pęknięć, deformacji szczebli, uszkodzeń lub zapętleń liny nośnej, uszkodzeń miejsc mocowania oraz stanu kauszy w pętlach zaporowych.
Podczas pracy drabina nie powinna być narażona na działanie substancji szkodliwych, otwartego ognia, odprysków gorących metali oraz ostrych krawędzi.

Przechowywanie

Dla zapewnienia trwałości drabiny należy zadbać o odpowiednie jej przechowywanie. Drabinę należy składować w pomieszczeniach suchych i przewiewnych zapewniających ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych.
Na etapie wyboru odpowiedniej drabiny należy pamiętać o dopasowaniu szczebli do rozmiaru obuwia użytkownika. Szerokość wewnętrzna szczebla powinna być większa o 2 cm od wymiaru obuwia w najszerszym miejscu.
Drabiny linowe DL015 można użytkować przez 3 lata od daty produkcji, a drabiny DL014 przez 5 lat. Po tym okresie autoryzowany serwis producenta przeprowadza przegląd drabiny.

PROTEKT
ul. Starorudzka 9
93-403 Łódź
tel. 42 29 29 500, 42 68 02 083
fax 42 68 02 093
e-mail: handlowy@protekt.com.pl

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 3 czerwca, 2016

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Waldek
    wtorek, 22 października, 2019

    Dziękuję za takie wiadomości, właśnie takich szukałem, pomoże mi to. Bezpieczeństwo jest ważne, dlatego warto pamiętać o tym.

Podobne artykuły