Porady

Drabiny ewakuacyjne, a przepisy BHP – kiedy należy je stosować?

Polski ustawodawca narzuca na właścicieli lub zarządców budynków wiele obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa. Mówimy tutaj między innymi o przepisach BHP, które dokładnie regulują kwestie dotyczące na przykład procedury ewakuacyjnej i sprzętu, który jest niezbędny w kryzysowych sytuacjach. Jednym z takich narzędzi jest drabina ewakuacyjna, która powinna znaleźć się w każdym obiekcie.

Drabiny ewakuacyjne, a przepisy BHP – kiedy należy je stosować?

Bezpieczeństwo stanowi jeden z najważniejszych obszarów w naszym codziennym życiu, zarówno na gruncie prywatnym, jak i przede wszystkim zawodowym. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zagrożeń, ale przy zastosowaniu odpowiednich reguł możemy znacząco zminimalizować ich negatywne skutki. Sprawdźmy, o czym dokładnie mowa i jaką rolę odgrywają tutaj drabiny ewakuacyjne. 

Drabina ewakuacyjna a BHP – najważniejsze informacje 

Drabiny ewakuacyjne stanowią niezbędny element wyposażenia budynków, które posiadają minimum dwie kondygnacje, ale nie tylko. Sposób ich montażu jest ściśle uregulowany przepisami polskiego prawa. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższy poziom funkcjonalności, komfortu i przede wszystkim bezpieczeństwa. Dokładne wytyczne dotyczące drabin ewakuacyjnych umieszczono w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2022 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z tym aktem prawnym, drabiny pionowe ewakuacyjne muszą spełnić kilka podstawowych standardów, a także reguł bezpieczeństwa i to w zależności konkretnego ich rodzaju (np. EN-ISO-14122-1 i inne). Drabinę ewakuacyjną najlepiej zamontować już podczas budowy obiektu, ale jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba zrobić to niezwłocznie w już istniejącej zabudowie. Brak drabiny ewakuacyjnej pomimo takiego obowiązku może skutkować niedopuszczeniem budynku do użytku. 

Jaką drabinę ewakuacyjną wybrać?

Wybór drabiny ewakuacyjnej nie jest tak prosty, jak się może wydawać. Na szczęście, producenci robią wszystko, aby odpowiedzieć na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Na rynku znajdziemy obecnie tak wiele modeli, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Drabinę trzeba dobrać do konkretnych uwarunkowań technicznych, a także zgodnie z przepisami. Najlepszym wyjściem jest zapoznanie się z asortymentem na Crynoline.pl i znalezienie optymalnego rozwiązania. Podstawowy podział drabin pionowych ewakuacyjnych sprowadza się do rozróżnienia na drabiny z koszem ochronnym oraz takie, które nie posiadają kosza. 

Przepisy BHP – o czym jeszcze pamiętać? 

Drabiny bez kosza ochronnego, według przepisów, są dopuszczalne wówczas, gdy długość ciągu ewakuacyjnego jest krótsza niż 3 metry. W pozostałych przypadkach konieczne jest zamontowanie drabiny z koszem, co zwiększa bezpieczeństwo jej użytkowania. Co ważne, drabiny muszą przynajmniej raz w roku być poddane kontroli, której dokonuje osoba posiadające konkretne uprawnienia. Wybierając drabinę ewakuacyjną należy ponadto zwrócić uwagę na to, czy posiada stosowne atesty, certyfikaty, a także w jakich warunkach może być wykorzystywana. 


Data publikacji: 23 czerwca, 2022

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły